Jesteś tutaj: HomeBydgoszczRozbudowa Opery to dla marszałka priorytet, ale na razie bez środków w budżecie

Rozbudowa Opery to dla marszałka priorytet, ale na razie bez środków w budżecie

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz poniedziałek, 16 grudzień 2019 14:43
Rozbudowa Opery to dla marszałka priorytet, ale na razie bez środków w budżecie Wizualizacja

Dzisiaj Sejmik Województwa uchwalił budżet na 2020 rok, na rozpoczęcie rozbudowy Opery Nova przeznaczono jednak tylko symboliczny milion złotych. Tylko taka kwota pojawia się też w wieloletnim planie inwestycyjnym województwa.

 

W środę zbierze się natomiast Rada Miasta Bydgoszczy, również w celu uchwalenia budżetu. W projekcie budżetu Miasta planuje się przeznaczyć na rozbudowę Opery Nova o czwarty krąg 8 mln zł, a w perspektywie wieloletniej 33 mln zł.

 

Mam niepokój odnośnie niezapisana w wieloletniej perspektywie finansowej rozbudowy Opery Nova, wraz z budową infrastruktury parkingowej - podniósł w trakcie obrady, wiceprzewodniczący sejmiku Łukasz Krupa.

 

Województwo chce swoją połowę inwestycji sfinansować poprzez poręczenie Operze kredytu, na którego spłatę będzie później przekazywać jednostce kultury środki w ramach większej dotacji na działalność. Jest to zabieg księgowy, który pozwoli rozłożyć w czasie województwu koszty inwestycji, bowiem obecnie samorząd nie dysponuje nimi. Radny Krupa wyraził natomiast niepokój z tego powodu, że w perspektywie wieloletniej nie przewidziano środków na większe dotacje.

 

- Na razie nie mamy oszacowanych kosztów inwestycji - tłumaczył brak zapisów marszałek Piotr Całbecki - Chylę czoła przed prezydentem Bydgoszczy i Radą Miasta, że chcą zadeklarować się pokryć połowę kosztów tej inwestycji.

 

W budżecie województwa na rok 2020 zapisano symboliczny 1 mln zł. Taki wniosek złożył kilka tygodni temu na komisji infrastruktury Roman Jasiakiewicz. Komisja jego wniosek przyjęła, natomiast Zarząd Województwa postanowił go ująć w propozycji budżetu w formie autopoprawki.

Warte obejrzenia

 • Remis w meczu na szczycie – Zawisza mistrzem jesieni

  W zaległym meczu 15 kolejki IV ligi Zawisza Bydgoszcz zremisował z Włocłavią Włocławek, pod fenomenalnej końcówce meczu. Dla niebiesko-czarnych oznacza to pozycję lidera do końca 2020 roku. Do końca rundy zasadniczej pozostały jeszcze dwie kolejki, plus kilka zaległych meczów.

  Etykiety: piłka nożna
 • Memoriał Ireny Szewińskiej awansował do rangi Gold w cyklu Continental Tour

  Pierwszą dobrą wiadomością dla Bydgoszczy jest ustalenie, że będzie gospodarzem również 3. Memoriału im. Ireny Szewińskiej, który odbędzie się 30 czerwca 2021 roku. Druga – będzie to wydarzenie już innej rangi o znacznie wyższym prestiżu – World Athletics awansowała Memoriał do rangi Gold, przez co kolejne mitingi będą wydarzeniami lekkoatletyczymi prawie najwyższej rangi, wyżej jest bowiem tylko Diamentowa Liga.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

28. lstopada CZARNY DZIEŃ POLSKIEJ SŁUŻBY ZDROWIA.

 

 • Tylko u nas: Drugi szczyt COVID-19 w naszym wojewódzkie już kilkanaście dni za nami

  Czy w kujawsko-pomorskim przechodzi się COVID-19 dłużej niż w pozostałej części kraju? Tak przynajmniej mogło wynikać z oficjalnych danych, bowiem 28 października było więcej zachorowań niż suma ozdrowieńców i zgonów na dzień 23 listopada, czyli z tych danych wynika,że przechorowujemy ponad 3 tygodnie. W skali kraju te same dane pokazują, że przechorowujemy koronawirusa średnio 14 dni. Gdyby dane dla naszego województwa poprawić i oprzeć o 14 dniowy cykl, to okazuje się, że szczyt drugiej fali mieliśmy 10 listopada, po tym dniu liczba aktywnych przypadków spada.

  Etykiety: covid19
 • W poniedziałek czeka nas debata o stanie psychiatrii

  Polska jest w czołówce Europy pod względem liczby samobójstw – zaznacza Najwyższa Izba Kontroli, w wystąpieniu, w którym dość negatywnie ocenia stan polskiej psychiatrii, w tym szczególnie dziecięcej i młodzieżowej. O sytuacji psychiatrii w naszym województwie będzie rozmawiał na poniedziałkowej sesji Sejmik Województwa. Będziemy chcieli tę debatę dla Państwa transmitować.

Wiadomości z regionu