Jesteś tutaj: HomeBydgoszczProjekt aktualizacji Strategii Rozwoju Bydgoszczy nie powala

Projekt aktualizacji Strategii Rozwoju Bydgoszczy nie powala

Napisane przez  Łukasz Religa Opublikowano w Bydgoszcz poniedziałek, 09 grudzień 2019 16:58

Od 25 listopada do 15 stycznia trwają konsultacje społeczne nad projektem Strategii Rozwoju Bydgoszczy 2030 (strategię już uchwalono w 2013 roku, obecnie trwa formalnie jej aktualizacja). Zaproponowany dokument to liczące około 40 stron opracowanie, w którym pisze się o ogólnopojętych wizjach, ale brakuje nawet określenia celów strategicznych dla Bydgoszczy. Z tego powodu trudno nawet konsultować ten dokument, bowiem właściwie trzeba wiele tutaj napisać od nowa.

Prace nad aktualizacją strategii rozpoczęły się jesienią 2017 roku i planowano je zakończyć po kilku miesiącach. Wskutek różnego rodzaju perturbacji dopiero niedawno projekt nowej strategii poznaliśmy niedawno i jeżeli wszystko dobrze pójdzie, to Rada Miasta uchwali go za kilka tygodni, może miesięcy.

 

Inna sprawa jest taka, że mam wątpliwości, czy taki dokument w ogóle nadaje się do wprowadzenia pod obrady Rady Miasta. Z treścią propozycji można się zapoznać tutaj - http://www.strategia.bydgoszcz.pl/fileadmin/%40strategia.bydgoszcz.pl/Inne/Projekt_SRB_DO_KONSULTACJI.pdf

Jakie można konkrety wyczytać z tego dokumentu? Że będziemy dążyć w wyborach powszechnych do wyższej frekwencji niż średnia dla miast wojewódzkich. Czy do wzrostu uczestników imprez sportowych. Jeżeli uzyskiwać będziemy te wskaźniki to na pewno będzie powód do zadowolenia, ale czy to są ambicje 8 co do wielkości miasta w Polsce, o których pisać będziemy w najważniejszym dokumencie strategicznym?

 

Celem strategii powinno być określenie kluczowych celów, które dzięki ujęciu w dokumencie, powinny mieć większe szanse na uzyskanie wsparcia zewnętrznego, czy to od strony państwa czy np. Unii Europejskiej. W zaproponowanym dokumencie nie ma ani słowa o tym, że chcemy dążyć do uznania Bydgoszczy za węzeł sieci bazowej TEN-T, że rozwój infrastruktury wokół terminalu w Emilianowie jest dla nas kluczowy. Gdzieś w tekście znajdziemy jedynie stwierdzenie, że kierunkiem zadań jest ,,budowa platformy multimodalnej”, bez dalszego rozwinięcia.

 

Dokument jest trochę takim zbiorem pobożnych życzeń, jak oczekiwania spadku liczby samochodów na 1 tys. mieszkańców, czy wzrostu liczby pasażerów w Porcie Lotniczym do ponad 600 tys. Liczby samochodów na ulicach nie zmniejszymy przecież dekretem, można natomiast budować atrakcyjne system transportu zbiorowego, nie znajdziemy jednak w dokumencie żadnej wzmianki o rozpoczęciu prac nad np. koleją metropolitalną.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

  • W tym roku Polonia Pucharu nie wywalczy

    W środę zostały dwa zaległe spotkania 1/8 finału okręgowego Pucharu Polski. Pierwotnie te mecze miały został rozegrane w marcu, ale z uwagi na epidemię COVID-19 poczekały do połowy lipca. Okręgowy Puchar Polski, to jedyne rozgrywki w naszym województwie sezonu 2019/2020, które zostaną dokończone.

    Etykiety: piłka nożna
  • Co się odwlecze to nie uciecze

    Derbami Zawisza – Chemik niebiesko-czarni mieli rozegrać pierwszy po latach przerwy mecz na stadionie Zawiszy przy ulicy Gdańskiej – mecz planowany był na inauguracje rundy wiosennej w marcu. Do meczu jednak nie doszło z uwagi na epidemię COVID-19, z powodu której w IV lidze nie rozpoczęto nawet rundy wiosennej. Los chciał, że Zawisza podejmie Chemika na inaugurację sezonu 2020/2021.

    Etykiety: piłka nożna

Wiadomości sportowe

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Bydgoska policja nie jest zabawką.Nie może byc używana bez powodu i nie powinna gnebić ludzi..Takich polecen nie powinni wydawac przełozeni.. W trosce zarowno o mieszkańców jak i naszych policjantów moje wystapienie na posiedzeniu Komisji Administracji 29.06.2020..posłuchajcie...będzie pisemne stanowisko Ministra

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Wtorek, 30 czerwca 2020

 

W sprawie interwencji policyjnych w Bydgoszczy

Wiadomości z regionu