Jesteś tutaj: HomeBydgoszczCo wypada radnemu podczas sesji, a co już nie?

Co wypada radnemu podczas sesji, a co już nie?

Napisane przez  Łukasz Religa Opublikowano w Bydgoszcz piątek, 06 grudzień 2019 06:57

W ubiegłym tygodniu na Facebook-u Portalu Kujawskiego opublikowałem zdjęcie, jak podczas dyskusji o gospodarce odpadami radna Anna Mackiewicz na tablecie grała w karty. Zdjęcie wywołało dużą burzę, wiele osób w komentarzach się oburzało, że radna zapomniała, że jest w pracy, nam się dostało natomiast od radnej zarzutem ,,braku rzetelności”.

Komentarze mogłyby być jeszcze bardziej stanowcze, gdyby komentujący wiedzieli, że radni otrzymali z naszych podatków tablety służbowe. Nawiązuje do tego tematu raz jeszcze, aby bowiem wyjaśnić jak wyglądają obrady Rady Miasta, jak przebiega dzień sesyjny z perspektywy radnego.

 

Zacznę od tego, że nie jest tak, iż radni są pod jakim szczególnym okiem mediów, które czekają tylko na ich wpadki. Sesja trwa zazwyczaj kilka godzin, niekiedy kilkanaście, stąd też nie jest niczym niezwykłym, że radny w trakcie obrad korzysta z Facebook-a, albo czyta gazetę. Na to nikt ze zwraca uwagi. Odnośnie Facebook-a, to przedstawię ciekawą anegdotę, iż w przeszłości zdarzało się, że w tym medium społecznościowych toczyła się alternatywna dyskusja z udziałem radnych, dziennikarzy, czy obecnych na sesji posłów. Nie mniej jednak, włączenie w trakcie obrad gry, w mojej opinii nieco przekraczało granicę pewnej swobody. Sesja Rady Miasta, to przecież dla radnego cały czas miejsce pracy.

 

Radna reagując na zamieszanie, wpisami na Facebook-u, oprócz krytyki Portalu Kujawskiego, żaliła się na trudne warunki pracy, czyli głośną atmosferę (cytując ,,skrajnie hałaśliwe przepychanki radnych PiS”). Komentarz w mojej opinii niezbyt fortunny, bo o ile można się zgodzić, że niekiedy na sali sesyjnej nie panuje najlepsza atmosfera, to radni za przyjście raz w miesiącu na sesję i dodatkowo na 2-3 komisje, otrzymują diety w wysokości przekraczającej minimalne wynagrodzenie. Trochę pokory Pani radna!

 

Warte obejrzenia

 • Memoriał Ireny Szewińskiej awansował do rangi Gold w cyklu Continental Tour

  Pierwszą dobrą wiadomością dla Bydgoszczy jest ustalenie, że będzie gospodarzem również 3. Memoriału im. Ireny Szewińskiej, który odbędzie się 30 czerwca 2021 roku. Druga – będzie to wydarzenie już innej rangi o znacznie wyższym prestiżu – World Athletics awansowała Memoriał do rangi Gold, przez co kolejne mitingi będą wydarzeniami lekkoatletyczymi prawie najwyższej rangi, wyżej jest bowiem tylko Diamentowa Liga.

 • Zawisza bliski zakończenia roku na pozycji lidera, Sportis przegrywa sensacyjnie z ousiderem

  Dzisiaj rozgrywane były mecze 16 kolejki IV ligi – ostatniej w roku 2020; runda zasadnicza zakończy się po 18 kolejkach – pozostałe dwie rozegrane zostaną wiosną. Prawie wszystkie kluby mają jednak jeszcze do rozegrania w tym roku zaległe mecze, które zostały przeniesione z uwagi na pandemię COVID-19. Najciekawszym meczem będzie zaległy pojedynek 15 kolejki pomiędzy Zawiszą Bydgoszcz i Włocłavią Włocławek, mecz którego stawką może być pozycja lidera – zaplanowany jest on na 28 listopada.

  Etykiety: piłka nożna

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Zwróciłem się z apelem do Marszałek Sejmu o wprowadzenie do planu prac komisji debaty nad utworzeniem Uniwersytetu Medycznego w Bydgoszcczy. Głównym problemem walki z epidemią, jak się okazuje, nie są dzisiaj pieniądze, nie są maseczki, nawet nie są respiratory, ale jest nim czynnik ludzki, czyli specjaliści

- tutaj

 • W poniedziałek czeka nas debata o stanie psychiatrii

  Polska jest w czołówce Europy pod względem liczby samobójstw – zaznacza Najwyższa Izba Kontroli, w wystąpieniu, w którym dość negatywnie ocenia stan polskiej psychiatrii, w tym szczególnie dziecięcej i młodzieżowej. O sytuacji psychiatrii w naszym województwie będzie rozmawiał na poniedziałkowej sesji Sejmik Województwa. Będziemy chcieli tę debatę dla Państwa transmitować.

 • Emisja COVID-19 w kujawsko-pomorskim ponownie przyśpiesza

  Od kilku dni po kontrowersyjnych decyzjach Ministerstwa Zdrowia nie jesteśmy wstanie monitorować liczby aktywnych przypadków w województwie kujawsko-pomorskim. Jak wynika jednak z wyliczeń jakie udostępnił nam Adam Gapiński w czwartek współczynnik reprodukcji wirusa R przekroczył 1, przez co weszliśmy ponownie w fazę rozwoju epidemii.

  Etykiety: covid19

Wiadomości z regionu