Jesteś tutaj: HomeBydgoszczUniwersytetem Medycznym posłowie zajmą się jeszcze przed świętami

Uniwersytetem Medycznym posłowie zajmą się jeszcze przed świętami

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz czwartek, 05 grudzień 2019 00:22

W ubiegłym tygodniu informowaliśmy, że w związku z rozpoczęciem nowej kadencji Sejmu RP, od nowa rozpocznie się proces legislacyjny obywatelskiego projektu ustawy w sprawie utworzenia Uniwersytetu Medycznego w Bydgoszczy im. Ludwika Rydygiera. I czytanie projektu zaplanowano na 2 posiedzenie Sejmu, czyli jeszcze w grudniu.

Możliwe są tak naprawdę dwa scenariusze – pierwszy skierowania projektu do prac w komisjach, gdzie jak pokazuje doświadczenie poprzedniej kadencji, może utkwić nawet na kilka lat, bądź możliwe jest przegłosowanie wniosku o odrzucenie projektu już po I czytaniu, czyli zamknięcie tematu raz na zawsze jeszcze przed świętami. Możliwa jest jeszcze praktycznie trzecia opcja, czyli tuż przed rozpoczęciem posiedzenia zapadnie decyzja o przeniesieniu debaty na któreś z kolejnych posiedzeń Sejmu, już w 2020 roku.

 

Zapewne czeka nas w najbliższych dniach dość ciekawa dyskusja lokalnie na temat tego projektu. Kluczowe będą jednak rozmowy kuluarowe naszych posłów w Warszawie.

 

Posiedzenie rozpocznie się w przyszły czwartek – 12 grudnia, ale jest dość nietypowo rozplanowane, bowiem potem planowana jest przerwa do 19 i 20 grudnia. Harmonogram obrad Prezydium Sejmu ustali dopiero tuż przed posiedzeniem, więc dopiero w przyszłym tygodniu dowiemy się kiedy odbędzie się I czytanie. Istnieje możliwość, że sama debata odbędzie w przyszły czwartek, ale głosowanie nad ewentualnym wnioskiem o odrzucenie inicjatywy dopiero 19 albo 20 grudnia.

 

Projekt obywatelski poparło ponad 160 tys. obywateli (wymóg ustawowy dla wniesienia projektu obywatelskiego to 100 tys.). Do Sejmu trafił on na początku 2016 roku, ale z uwagi na to, że w poprzedniej kadencji nie udało się zakończyć procesu legislacyjnego, to w nowej kadencji prowadzony jest on od początku. Jeżeli do końca rozpoczętej już kadencji nie uda się uchwalić tej ustawy, to projekt przepadnie.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 • PZPN rozważa reformę szczebli ligowych

  Prezes PZPN Zbigniew Boniek zwrócił się do prezesów okręgowych związków (wojewódzkich) z prośbą o opinie w prawie projektu zmiany nazw lig. Ekstraklasa miałaby się ponownie stać I ligą.

  Etykiety: piłka nożna
 • Co dalej z ligą? Jednak nikt nie śpieszy się z decyzją

  Jest to pytanie, które zadaje sobie wielu kibiców piłkarskich, choć pewnie już wielu pogodziło się z tym, że w tym sezonie piłkarze nie wyjdą na boisko. Decyzje PZPN planował ogłosić w tym tygodniu, ale teraz mówi się, że być może warto poczekać z nią do maja.

Wiadomości sportowe

 

 

Informacja epidemiologiczna

w kujawsko-pomorskim

 

Stan na dzień 06.04.2020 r.:

- liczba przypadków potwierdzonych laboratoryjnie – 245

- stwierzone zgony - 2

- liczba osób hospitalizowanych – 197

- liczba osób w kwarantannie – 13042

- liczba osób objętych nadzorem – 829

- liczba pobranych próbek – 4502

 

 

 

źrodło: Wojewoda Kujawsko-Pomorski

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Dziękujemy Wam

 • Schreiber: wartość tarczy antykryzysowej 2 to ponad 11 mld zł

  Dzisiaj minister Łukasz Schreiber ogosił wraz z minister Jadwigą Emilewicz założenia drugiej tarczy antykryzysowej, czyli tak na prawdę uzupełnienia uchwalonej tej przed tygodniem. Dzisiaj zająć ma się tym projektem Sejm RP.

 • 191 Polaków wyzdrowiało z COVID-19

  W związku z koronawirusem hospitalizowanych 6 kwietnia było 2 tys. 476 osób, wyzdrowiało 191 osób. Dodatkowo na kwarantannie przebywało w tym czasie 148 tys. 130 osób, a 36 tys. 391 objęto nadzorem sanitarno-epidemiologicznym – podało we wtorek rano dane z poprzedniego dnia Ministerstwo Zdrowia.

  Etykiety: covid19

Wiadomości z regionu