Jesteś tutaj: HomeBydgoszczUniwersytetem Medycznym posłowie zajmą się jeszcze przed świętami

Uniwersytetem Medycznym posłowie zajmą się jeszcze przed świętami

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz czwartek, 05 grudzień 2019 00:22

W ubiegłym tygodniu informowaliśmy, że w związku z rozpoczęciem nowej kadencji Sejmu RP, od nowa rozpocznie się proces legislacyjny obywatelskiego projektu ustawy w sprawie utworzenia Uniwersytetu Medycznego w Bydgoszczy im. Ludwika Rydygiera. I czytanie projektu zaplanowano na 2 posiedzenie Sejmu, czyli jeszcze w grudniu.

Możliwe są tak naprawdę dwa scenariusze – pierwszy skierowania projektu do prac w komisjach, gdzie jak pokazuje doświadczenie poprzedniej kadencji, może utkwić nawet na kilka lat, bądź możliwe jest przegłosowanie wniosku o odrzucenie projektu już po I czytaniu, czyli zamknięcie tematu raz na zawsze jeszcze przed świętami. Możliwa jest jeszcze praktycznie trzecia opcja, czyli tuż przed rozpoczęciem posiedzenia zapadnie decyzja o przeniesieniu debaty na któreś z kolejnych posiedzeń Sejmu, już w 2020 roku.

 

Zapewne czeka nas w najbliższych dniach dość ciekawa dyskusja lokalnie na temat tego projektu. Kluczowe będą jednak rozmowy kuluarowe naszych posłów w Warszawie.

 

Posiedzenie rozpocznie się w przyszły czwartek – 12 grudnia, ale jest dość nietypowo rozplanowane, bowiem potem planowana jest przerwa do 19 i 20 grudnia. Harmonogram obrad Prezydium Sejmu ustali dopiero tuż przed posiedzeniem, więc dopiero w przyszłym tygodniu dowiemy się kiedy odbędzie się I czytanie. Istnieje możliwość, że sama debata odbędzie w przyszły czwartek, ale głosowanie nad ewentualnym wnioskiem o odrzucenie inicjatywy dopiero 19 albo 20 grudnia.

 

Projekt obywatelski poparło ponad 160 tys. obywateli (wymóg ustawowy dla wniesienia projektu obywatelskiego to 100 tys.). Do Sejmu trafił on na początku 2016 roku, ale z uwagi na to, że w poprzedniej kadencji nie udało się zakończyć procesu legislacyjnego, to w nowej kadencji prowadzony jest on od początku. Jeżeli do końca rozpoczętej już kadencji nie uda się uchwalić tej ustawy, to projekt przepadnie.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

Wiadomości sportowe

 

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Bydgoska policja nie jest zabawką.Nie może byc używana bez powodu i nie powinna gnebić ludzi..Takich polecen nie powinni wydawac przełozeni.. W trosce zarowno o mieszkańców jak i naszych policjantów moje wystapienie na posiedzeniu Komisji Administracji 29.06.2020..posłuchajcie...będzie pisemne stanowisko Ministra

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Wtorek, 30 czerwca 2020

 

W sprawie interwencji policyjnych w Bydgoszczy

  • Przekonać do siebie wyborców Konfederacji

    Krzysztof Bosak uzyskał w pierwszej turze ponad 1,3 mln głosów – tj. o 1/3 więcej niż wynik Władysława Kosiniaka-Kamysza i Roberta Biedronia razem wziętych. Nie powinno zatem dziwić, że elektora Konfederacji stał się języczkiem uwagi przed drugą turą, w której zdecydować może nieliczna liczba głosów.

  • Samorządowcy dostają od posłów czeki, które nie wiadomo kiedy wejdą w życie

    Fundusz Inwestycji Samorządowych to zaproponowany przez prezydenta Andrzeja Dudę w kampanii wyborczej instrument wsparcia samorządów na realizowanie inwestycji. Dotację otrzymać ma każdy powiat i gmina. W ostatnim czasie lokalni posłowie PiS rozdają symboliczne czeki samorządowcom, problemem jest jednak to, że w polskim prawie takiego funduszu jeszcze nie ma.

    Etykiety: Senat RP

Wiadomości z regionu