Jesteś tutaj: HomeBydgoszczPrzetarg na odbiór odpadów na razie bez rozstrzygnięcia. Ile będziemy płacić za śmieci?

Przetarg na odbiór odpadów na razie bez rozstrzygnięcia. Ile będziemy płacić za śmieci?

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz środa, 04 grudzień 2019 10:07

Dokładnie przed tygodniem radni uchwalili, że od stycznia będziemy płacić 22 zł za odbiór odpadów komunalnych. Wysokość stawki została oszacowana o wyłonione w przetargu oferty firm, które będą odbierać z naszych posesji odpady. Już po tej sesji rozstrzygnięcie tego przetargu zostało jednak unieważnione.

 

Sprawa zatem się komplikuje – Krajowa Izba Odwoławcza uwzględniła odwołanie firmy Komunalnik z Wrocławia, unieważniając rozstrzygnięcie przetargu oraz nakazując bydgoskiemu ratuszowi ponowne rozpatrzenie ofert.

 

PHU Komunalnik złożyło oferty w trzech sektorach (miasto na potrzeby przetargu podzielono na 9 sektorów). W sektorze nr II, gdzie wygrała firma Remondis o ponad 3 mln tańszą, w sektorze IV o ponad 5 mln zł tańszą, natomiast w sektorze V o blisko 5 mln tańszą. Ratusz wykluczył wszystkie trzy oferty z uwagi na rażącą niską cenę.

 

Jak informował zastępca prezydenta Michał Sztybel – 51% stawki stanowią koszty odbioru odpadów. Zatem, gdyby w po ponownym przeanalizowaniu ofert wybrano Komunalnika, to koszty systemu powinny spaść, co powinno przełożyć się na obniżkę stawek.

 

Sztybel publicznie mówił, że oferta tej firmy nie dawała gwarancji, że usługa będzie wykonywana należycie. Także niektórzy radni opozycji z dystansem podchodzili do tego przedsiębiorstwa, radna Grażyna Szabelska z PiS podnosiła złe doświadczenia innych samorządów ze współpracy z Komunalnikiem. Prawo o zamówieniach publicznych nie zawsze musi jednak wszystkich satysfakcjonować.

 

Ratusz: Wybór tańszej oferty może skutkować obniżką o około 70 groszy

- Jeżeli w tych sektorach w wyniku ponownego rozpatrzenia ofert wybrana zostanie firma Komunalnik deklarujemy, że zostanie przedłożona Radzie Miasta propozycja obniżki obniżenia miesięcznej stawki dla mieszkańca o ok. 70 groszy – komentuje orzeczenie KIO zastępca prezydenta Michał Sztybel - Niestety szkodliwy zapis w ustawie o utrzymaniu czystości  i porządku w gminach wpłynął na wzrost kosztów dla mieszkańca aż o 5 zł miesięcznie. Zmiana przez Rząd tego przepisu pozwoliłaby natychmiastowo obniżyć stawkę. W tej sprawie Rada Miasta Bydgoszczy skierowała apel do Premiera Mateusza Morawieckiego, by prawo chroniło bydgoszczan i powodowało, że mieszkańcy nie będą opłacać kosztów związanych z nieruchomościami niezamieszkałymi (sklepy, pawilony handlowe).

 

Warte obejrzenia

 • Włocłavia pokonuje Sportis – rozpoczynamy mecze na szczycie

  Aż 13 kolejek musieliśmy czekać do pierwszego pojedynku pomiędzy zespołami z grupy tzw. czterech pretendentów do wygrania ligi – w sobotę w Łochowie Sportis podejmował lidera Włocłavię Włocławek (faktycznie zespół ten rozegrał jeden mecz więcej). Mecz ten był bardzo emocjonujący, pokazujący, iż w piłce nożnej nie ma nic pewnego. Zapraszamy do obejrzenia skrótu tego spotkania.

  Etykiety: piłka nożna
 • W 12 kolejce liderzy nie zawiedli – za tydzień rozpocznie się decydująca faza

  W meczach 12 kolejki swoje mecze wygrywali: Włocłavia Włocławek, Zawisza Bydgoszcz, Sportis Łochowo i Lider Włocławek, czyli kluby pretendujące do walki o 3 ligę, mające podobną liczbę punktów. Do tej pory zawodnicy tych klubów nie mieli okazji jeszcze stanąć naprzeciwko siebie.

  Etykiety: piłka nożna

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Interpelacja w sprawie wsparcia dla organizatorów kongresów, konferencji, targów, wystaw i szkolen. Do przeczytania na stronie Sejmu RP - tutaj

 • Można odnieść wrażenie, że Polacy zagubili instynkt samozachowawczy

  Z analizy jaką przedstawionej w piątek przez ministra zdrowia wynika, że już nie tak wiele nam brakuje to scenariusza ,,gorszego od czarnego”, co skutkowałoby totalną zapaścią służby zdrowia. Tymczasem tysiące osób wczoraj protestowało w około 60 miastach przeciwko orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji eugenicznej, wcześniej w tygodniu mieliśmy też protesty rolnicze, nie mówiąc już o anarchistach, którzy protestują przeciwko wprowadzaniu obostrzeń do walki z COVID-19. To wszystko znacząco zwiększa ryzyko rozwoju pandemii.

 • Czarny dzień w kujawsko-pomorskim. Tylko dzisiaj zmarła podobna liczba osób co przez cały kwiecień

  Dzisiaj z powodu COVID-19 w województwie kujawsko-pomorskim stwierdzono rekordowe 21 zgonów, co jest bliskie wynikowi jaki miał miejsce przez cały kwiecień (28 zgonów). Do tej pory nie odnotowywaliśmy dziennie dwucyfrowych liczb ofiar. W skali kraju odnotowano dzisiaj 153 zgony.

  Etykiety: covid19

Wiadomości z regionu