Jesteś tutaj: HomeBydgoszczRuszą prace koncepcyjne nad rozbudową sieci tramwajowej

Ruszą prace koncepcyjne nad rozbudową sieci tramwajowej

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz czwartek, 05 grudzień 2019 07:08
Ruszą prace koncepcyjne nad rozbudową sieci tramwajowej Wizualiacja podobna do wizji przystanku Kruszwicka

Budowa torowiska wzdłuż Kujawskiej na pewno zrewolucjonizuje sieć tramwajową w Bydgoszczy, ważna będzie też budowa torowiska łączącego ulicę Toruńską i Fordońską nieopodal mostu Kazimierza Wielkiego. Są to inwestycje już realizowane, bądź przygotowywane, tymczasem rozpoczynają się prace nad koncepcjami rozbudowy sieci tramwajowej po 2023 roku, w nowej perspektywie finansowej Unii Europejskiej.

Dla działań przyszłościowych drogowcy mają wstępne założenia. Planuje się skomunikowanie ulicy Gdańskiej z pętlą przy Rycerskiej, budowę torowiska wzdłuż ulicy Wyszyńskiego oraz budowa torowiska wzdłuż ulic: Kruszwickiej, Szubińskiej, Pięknej, Solskiego do Ronda Kujawskiego. Możliwościom realizacji tych inwestycji poświęcone będzie opracowanie, którego wykonanie zlecił Zarząd Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej, które pomóc ma też pozyskać ewentualne wsparcie z Unii Europejskiej dla realizacji tych zadań.

 

Są dodatkowe środki

O tym, że ZDMiKP rozpisał przetarg na opracowanie studium koncepcji programowo-przestrzennej dla rozwoju sieci tramwajowej po 2023 roku już pisaliśmy. Okazało się jednak, że najtańsza oferta ponad dwukrotnie przekroczyła przeznaczony na to budżet – firma WYG International z Warszawy zaproponowała cenę 880,680 mln zł, gdy budżet założony przez ZDMiKP to 350,5 mln zł. Po miesiącu od otwarcia ofert, zapadła decyzja w ratuszu o zwiększeniu finansowania. Oznacza to, że firma WYG International wykona studium.

 

Założenia drogowców

Opracowanie będące przedmiotem zamówienia ma pomóc w odpowiedzi na pytanie, jaki wariant skomunikowania pętli tramwajowej przy ulicy Rycerskiej, nieopodal dworca kolejowego, z ulicą Gdańską będzie najbardziej optymalny. Wykonawca musi opracować dwa warianty - biegnący wzdłuż ulicy artyleryjskiej czy zakładający budowę linii wzdłuż ulicy Chocimskiej, od skrzyżowania ulicy Gdańskiej z Chodkiewicza. Drogowcy planują bowiem wydłużyć ulicę Chocimską w okolice pętli na Rycerskiej. Koncepcja przedłużenia:

Wariant z ulicą Artyleryjską:

Wariant z ulicą Chocimska:

Wykonawca będzie musiał też opracować też koncepcje wydłużenia torów od pętli przy ulicy Chodkiewicza do ulicy Wyszyńskiego, tory biegłyby w kierunku południowym aż do Ronda Fordońskiego.

Ostatnim elementem opracowania będzie koncepcja linii tramwajowej łącząca Rondo Grunwaldzkie wzdłuż ulic Kruszwickiej – Szubińskiej – Pięknej i Solskiego z Rondem Kujawskim. Łącznie będzie to 3,4 km nowych torów.

Drogowcy życzą sobie przy ulicy Kruszwickiej przystanku dostępnego z przejścia podziemnego, może być to z wykorzystaniem już funkcjonującego tunelu w okolicach Placu Poznańskiego. Inwestycja tramwajowa musi być jednak tak zaprojektowana, aby nie kolidować z wjazdem podziemnym od strony Placu Poznańskiego do galerii handlowej.

Komentarze

Warte obejrzenia

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Bydgoska policja nie jest zabawką.Nie może byc używana bez powodu i nie powinna gnebić ludzi..Takich polecen nie powinni wydawac przełozeni.. W trosce zarowno o mieszkańców jak i naszych policjantów moje wystapienie na posiedzeniu Komisji Administracji 29.06.2020..posłuchajcie...będzie pisemne stanowisko Ministra

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Wtorek, 30 czerwca 2020

 

W sprawie interwencji policyjnych w Bydgoszczy

Wiadomości z regionu