Jesteś tutaj: HomeBydgoszczPowstanie Wielkopolskie nie jest im obce

Powstanie Wielkopolskie nie jest im obce

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz czwartek, 28 listopad 2019 21:29

Do 101. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego pozostał miesiąc, z racji kluczowego wpływu tego zrywu na powrót Bydgoszczy do Polski, będziemy o tym wydarzeniu zapewne starali się pamiętać szczególnie w tym roku, bowiem zbliżamy się do 100. rocznicy powrotu miasta do Niepodległej. W czwartek w Ośrodku Szkolno-Wychowawczym im. Braille'a w Bydgoszczy odbył się konkurs wiedzy o Powstaniu Wielkopolskim.

 

Poziom przygotowania uczestników do konkursu był wysoki, o czym świadczy fakt, że piątka finalistów rozwiązała testy uzyskując pełna możliwą liczbę punktów oraz ocena gościa specjalnego, którym był Rafał Cyms, wnuk kpt. Pawła Cymsa, dowódcy Powstania Wielkopolskiego, który wsławił się brawurowym zdobyciem Inowrocławia w pierwszych dniach 1919 roku. W konkursie położono zatem akcent na postać regionalnego bohatera, na temat którego również pojawiły się pytania. Pytania dotyczyły dość szerokiej tematyki, począwszy od spraw militarnych po kwestie związane tylko w jakiejś mierze z Powstaniem jak chociażby Traktat Wersalski.

 

Po pięciu rundach pytań okazało się, że nie można wyłonić zwycięzcy, a także zdobywców kolejnych miejsc, bowiem zdobywali oni zbliżoną liczbę punktów. O ostatecznych rozstrzygnięciach zdecydowały dodatkowe pytania Rafała Cymsa na temat swojego dziadka. Kpt. Paweł Cyms po zakończeniu Powstania Wielkopolskiego nie próżnował jako żołnierze, walczył w wojnie polsko-bolszewickiej, w powstaniu śląskim, a dwie dekady później w wojnie obronnej po rozpoczęciu II wojny światowej.

 

- Powstanie Wielkopolskie w ogromnej mierze przyczyniło się do niepodległości Polski. Ogromne tereny Wielkopolski zostały przyłączone do Rzeczpospolitej i tutaj decydującą rolę odegrali powstańcy wielkopolscy – mówił Rafał Cyms, w mundurze armii wielkopolskiej.

 

- Jestem pełen uznania dla pani dyrektor i całego grona pedagogicznego za tak świetne przygotowanie tego konkursu, ale przede wszystkim jest uznania dla uczestników. Zawstydzacie mnie, bo taka wiedza historyczna, to muszę się dużo nauczyć i dużo się od was uczę będą w jury. Dobrze się tutaj u was czuję – mówił Karol Górski, dyrektor Regionu Bydgoskiego Poczty Polskiej, która wspiera od dłuższego czasu konkursy historyczne organizowane przez ośrodek Braille'a.

 

W przerwach, gdy obradowało jury, recital pieśni patriotycznych zaprezentowała młodzież ze Specjalnego Ośrodka Szkolno Wychowawczego imienia Louisa Braille'a w Bydgoszczy.

 

Pomysłodawcą konkursu jest nauczyciel Maciej Basiński, ale inicjatywa angażuje większe grono historyków. Konkursowy przypatrywali się też harcerze z mundurach z okresu powstania, a także z replikami ówczesnej broni. Po zakończeniu konkursu, spotkali się oni z dużym zainteresowaniem publiczności, która śledziła zmagania konkursowe i wspierała odpowiadających na pytania uczestników.

 

Jest to kolejny konkurs historyczny zorganizowany w ośrodku Braille'a. Patronat medialny nad wydarzeniem objął Portal Kujawski.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 • Kujawianka i Legia Chełmża mocno mieszają w lidze (po 8 kolejkach IV ligi)

  Nowym liderem IV ligi jest Włocłavia Włocławek z dorobkiem 19 punktów, ten zespół rozegrał jednak jeden mecz więcej niż zespoły z niższych miejsc – dalej mamy Lidera Włocławek i Zawiszę Bydgoszcz z dorobkiem 17 punktów. Na 4 lokatę spadł natomiast Sporti Łochowo mający jeden punkt mniej.

 • Bramka zdobyta z przewrotki zagęściła sytuacje w IV lidze

  Po 7 kolejkach IV ligi po 16 punktów mają cztery zespoły, które przewodzą w tabeli. Dzięki najlepszemu bilansowi bramkowemu przewodniczy Lider Włocławek, dalej mamy Zawiszę Bydgoszcz, Sportis Łochowo i Włocłavię Włocławek. Pozycje samodzielnego lidera Sportis stracił po pięknej bramce zdobytej z przewrotki przez Łukasza Galanciaka. Tę bramkę można zobaczyć na naszym skrócie meczu pomiędzy Sportisem a Kujawianka Izbica Kujawska.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Interpelacja w sprawie wsparcia dla organizatorów kongresów, konferencji, targów, wystaw i szkolen. Do przeczytania na stronie Sejmu RP - tutaj

 • Jedna trzecia łóżek przygotowanych dla pacjentów z COVID-19 jest zajęta

  Dysponujemy około 6,3 tys. łóżek szpitalnych oraz ponad 800 respiratorami dla osób chorych na COVID-19, ale liczbę tego sprzętu możemy jeszcze zwiększyć - zapewnił rzecznik prasowy Ministerstwa Zdrowia, Wojciech Andrusiewicz komentując sobotnie statystyki dotyczące epidemii.

  Etykiety: covid19
 • O tym, że dziennie będzie ponad tysiąc zachorowań pisaliśmy już w sierpniu

   W ostatnich dniach w Polsce stwierdzano ponad tysiąc zachorowań na COVID-19, co było wskazaniami rekordowymi i mogło być również elementem sensacji medialnej. O tym jednak, że takich wzrostów zachorowań w tym okresie należy się spodziewać pisaliśmy już w sierpniu. Wspominamy o tym, nie po to, aby się chwalić, lecz w celu wyjaśnienia, że nie dzieje się obecnie nic nadzwyczajnego.

  Etykiety: covid19

Wiadomości z regionu