Jesteś tutaj: HomeBydgoszczPrace nad Uniwersytetem Medycznym rozpoczynają się od nowa

Prace nad Uniwersytetem Medycznym rozpoczynają się od nowa

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz poniedziałek, 25 listopad 2019 16:11

Blisko cztery lata temu ponad 160 tys. obywateli wniosło obywatelski projekt ustawy w sprawie utworzenia Uniwersytetu Medycznego w Bydgoszczy. Po pierwszym czytaniu prace nad nim właściwie zamarły, przez co nie udało się go uchwalić w XVIII kadencji Sejmu RP.

W połowie listopada rozpoczęła się IX kadencja Sejmu RP, z racji tego, że projekty obywatelskie po zakończeniu kadencji w której zostały złożone nie przepadają, na podstawie ustawy o wykonywaniu inicjatywy ustawodawczej przez obywateli, projekt ten wniósł ponowie Marszałek Sejmu. W tej kadencji będzie inicjatywa będzie oznaczona drukiem sejmowym nr 30. Marszałek Sejmu wniósł ten projekt dokładnie 22 listopada.

 

Artykuł 13 wspomnianej wcześniej ustawy nakazuje odbycie pierwszego czytania w ciągu 3 miesięcy od wniesienia, czyli tematem posłowie będą musieli i tak się zająć w najbliższym czasie. Najpóźniej pierwsze czytanie może się odbyć bowiem w lutym. Wówczas Sejm zdecyduje o ewentualnym skierowaniu projektu do prac w komisjach, może być też przyjęty wniosek o odrzuceniu już po pierwszym czytaniu.

 

O pracach w VIII kadencji

Projekt do Sejmu wpłynął 7 stycznia 2016 roku. Pierwsze czytanie odbyło się w kwietniu 2016 roku, na którym zdecydowano o skierowaniu go do dalszych prac w komisjach: Zdrowia oraz Edukacji, Nauki i Młodzieży. Przez kolejne ponad dwa lata komisję się nim nie zajęły, dopiero 20 listopada 2018 roku odbyło się wspólne posiedzenie komisji, na którym toruńska posłanka Iwona Michałek przeforsowała wniosek o odrzucenie projektu już na tym etapie. Decyzję o wyrzuceniu projektu musiał podjąć Sejm na posiedzeniu plenarnym, czego nie zdążono jednak dokonać do końca kadencji.

 

Zaczynamy od nowa

Wraz z rozpoczęciem kadencji cały proces legislacyjny rozpoczyna się właściwie od początku. Co wydaje się korzystne, bowiem wniosek połączonych komisji o odrzucenie projektu nie punktem wyjścia do głosowania, które odbędzie się zimą.

 

Niewiadomą jest natomiast to jak zachowają się kluby, czy będzie zgoda polityczna do skierowania inicjatywy do dalszych prac w komisjach. W klubie Prawa i Sprawiedliwości wiele posłów przyjęło zasadę, że nie będzie w pierwszym czytaniu odrzucać projektów obywatelskich, co jest okolicznością korzystną.

 

W przypadku poprzedniej kadencji niezbyt życzliwe dla inicjatywy były jednak stanowiska rządu, który przychylał się bliżej interesowi Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Rząd się zmienił kosmetycznie, nadal odpowiedzialny za szkolnictwo wyższe jest wicepremier Jarosław Gowin, stąd też specjalnie na zmianę klimatu dla tego projektu nie ma co liczyć.

 

Jeżeli do końca rozpoczętej kadencji nie uda się uchwalić projektu ustawy tworzącej Uniwersytet Medyczny w Bydgoszczy, to trafi już on ostatecznie do niszczarki.

Komentarze

Warte obejrzenia

 • Kujawianka i Legia Chełmża mocno mieszają w lidze (po 8 kolejkach IV ligi)

  Nowym liderem IV ligi jest Włocłavia Włocławek z dorobkiem 19 punktów, ten zespół rozegrał jednak jeden mecz więcej niż zespoły z niższych miejsc – dalej mamy Lidera Włocławek i Zawiszę Bydgoszcz z dorobkiem 17 punktów. Na 4 lokatę spadł natomiast Sporti Łochowo mający jeden punkt mniej.

 • Bramka zdobyta z przewrotki zagęściła sytuacje w IV lidze

  Po 7 kolejkach IV ligi po 16 punktów mają cztery zespoły, które przewodzą w tabeli. Dzięki najlepszemu bilansowi bramkowemu przewodniczy Lider Włocławek, dalej mamy Zawiszę Bydgoszcz, Sportis Łochowo i Włocłavię Włocławek. Pozycje samodzielnego lidera Sportis stracił po pięknej bramce zdobytej z przewrotki przez Łukasza Galanciaka. Tę bramkę można zobaczyć na naszym skrócie meczu pomiędzy Sportisem a Kujawianka Izbica Kujawska.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Interpelacja w sprawie wsparcia dla organizatorów kongresów, konferencji, targów, wystaw i szkolen. Do przeczytania na stronie Sejmu RP - tutaj

 • Co 10. dziecko wymaga pomocy psychologicznej. Podczas pandemii wsparciem dla nich jest terapia online i przez telefon

  W Polsce 9 proc. dzieci i młodzieży, czyli ok. 630 tys. osób, wymaga pomocy psychologicznej albo psychiatrycznej – wynika z raportu Najwyższej Izby Kontroli. NIK wskazuje, że system lecznictwa nie jest w stanie jej zapewnić. – Nie ma wystarczającej liczby psychiatrów i psychologów dziecięcych. Bezpłatna pomoc bardzo się skurczyła, a nie wszystkie rodziny stać, żeby pójść do psychologa płatnie – mówi Maria Keller-Hamela z Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę. Pandemia dodatkowo pogłębiła te problemy. W ich rozwiązaniu mogą pomóc konsultacje zdalne – telefoniczne i online. Taki projekt fundacja chce rozwijać wspólnie z firmą Huawei.

  Etykiety: psychiatria covid19
 • Pandemia COVID-19 sprzyja polskiej wynalazkości

  Od rozpoczęcia pandemii liczba zgłoszeń wynalazków w Urzędzie Patentowym wzrosła o ponad 5 proc. – Obecnie ponad 100 jest bezpośrednio związanych z ochroną przed COVID-19 – mówi Edyta Demby-Siwek, prezes Urzędu Patentowego RP. W Polsce pojawiły się już np. urządzenia dezynfekujące, które samoistnie i pod ciśnieniem rozpylają mgiełkę, od razu pokrywającą całą powierzchnię dłoni. Powstały też bramy dezynfekujące oparte na działaniu światła UVC czy namiot barierowy.

Wiadomości z regionu