Jesteś tutaj: HomeBydgoszczBydgoszczan podwyżka opłat za śmieci nie ominie

Bydgoszczan podwyżka opłat za śmieci nie ominie

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz wtorek, 19 listopad 2019 16:18

Podwyżki opłat za gospodarkę odpadami, które dotykają właściwie wszystkich samorządów, nie ominą również Bydgoszczy. W przyszłym tygodniu radni uchwalą nowe stawki, które obowiązywać będą od przyszłego roku, jak wynika z wyliczeń ratusza będzie drożej niż do tej pory.

 

Od stycznia czeka nas kilka nowości w systemie gospodarki odpadami. Po pierwsze, co do zasady segregować będą musieli wszyscy. Segregować będziemy na większą liczbę partii, bowiem osobno będą segregowane plastik i odpady sztuczne oraz osobno papier. Obecnie te odpady tworzą jeszcze jedną partię. Ponadto wszyscy będziemy musieli segregować bioodpady, czyli np. skórki od banana, które obecnie traktowane są jako odpad zmieszany. W praktyce śmieciarki będą przyjeżdżały częściej, a firmy odbierające odpady będą musiały zatrudnić więcej pracowników.

 

Obecnie opłata od mieszkańca wynosi 13 zł miesięcznie, w projekcie uchwały na przyszłotygodniową sesję Rady Miasta pojawiła się propozycja podniesienia tej opłaty do 22 zł. Jak wyjaśnia zastępca prezydenta Michał Sztybel – 51% ceny stanowią koszty odbioru. Te z racji większej liczby kursów śmieciarek wzrosną, ale także wzrostu opłat np. cen energii czy płacy. Zdaniem Sztybla udało się uniknąć tak radykalnych wzrostów cen jak w innych samorządach, z uwagi na posiadanie spalarni, bowiem stawka 225 zł na bramie za wjazd 1 tony odpadów, należy do jednej z najniższych w Polsce. Inne samorządy, w inny sposób unieszkodliwiające odpady, muszą płacić znacznie więcej.

 

Zastępca prezydenta negatywnie ocenia politykę Ministerstwa Środowiska i posłów partii rządzącej, bowiem w jego opinii opłaty mogły być niższe, gdyby nowa ustawa była bardziej rzetelna. Za przykład wskazał zapis o maksymalnej cenie za pojemnik w przypadku nieruchomości niezamieszkałej, która ustawowo wynosi 54 zł. W jego opinii doprowadzi to do sztucznego przeniesienia ciężaru finansowania gospodarki odpadami na mieszkańców nieruchomości zamieszkałych. Obecnie w Bydgoszczy 65% kosztów pokrywają mieszkańcy, co wynikać ma z wolnego rynku, ale powyższy zapis ustawowy ma sprawić, że będą oni płaci już 85%.

 

Zdecydują radni

Decyzje o nowych stawkach powinny zapaść w przyszłą środę na sesji Rady Miasta Bydgoszczy. Spodziewać się można, że będzie to bardzo gorąca dyskusja.

 

Czy zapłacimy kary?

Od 2020 roku samorządy według wytycznych Unii Europejskiej powinny osiągnąć wskaźnik 50% recyclingu. W 2018 roku Bydgoszcz osiągnęła 35%, ale według ekologów z Towarzystwa na Rzecz Ziemi, Unia Europejska wymaga zmiany metodologii liczenia, według, którego w ubiegłym roku osiągnęliśmy zaledwie 22,26%.

 

Zapytany o te obawy zastępca prezydenta Michał Sztybel przyznał, że niewie czy według tej metodologii uda nam się osiągnąć ten wskaźnik – Mówię to uczciwie – podkreślał – Jest ryzyko, że miasta nie osiągną tego wskaźnika, jeżeli liczymy od całej masy śmieci.

 

Zdaniem Sztybla problem może mieć większość polskich miast, ale także w innych krajach europejskich. Do tej pory liczono stopień recyclingu od selektywnej zbiórki, od przyszłego roku natomiast ma być liczony od całej masy odpadów. Sztybel wskazał również, że do tej pory Ministerstwo Środowiska nie wydało nawet szczegółowych rozporządzeń, w oparciu o które miano by wyliczać uzyskany stopień recyclingu. Zdaniem ekologów grożą nam kilku milionowe kary, jeżeli tego wskaźnika nie uzyskamy.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 • Polonia Bydgoszcz świętuje stulecie

  Jeszcze przed kilkoma tygodniami planowano dość bogate obchody 100 rocznicy założenia Polonii Bydgoszcz – miał się odbyć turniej drużyn założonych w 1920 roku przez Powstańca Wielkopolskiego Edmunda Szyca oraz zawody żużlowe z najlepszymi zawodnikami na świecie. Własny scenariusz napisał koronawirus, choć być może część tych zamiarów uda się zrealizować nieco później.

  Etykiety: Polonia Bydgoszcz
 • Czy Paralekkoatletyczne Mistrzostwa Europy się odbędą?

  Pierwotnie w dniach 2-7 czerwca na stadionie bydgoskiego Zawiszy miały się odbyć VII Paralekkoatletyczne Mistrzostwa Europy. Patrząc na bydgoski kalendarz imprez sportowych – miało być to jedno z najważniejszych wydarzeń sportowych nad Brdą. Bydgoszcz to wydarzenie organizowała pierwszy raz.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Moje wystapienie do ministra infrastruktury w sprawie drogi S-10:

 

Szanowny Panie Ministrze!
Na posiedzeniu Parlamentarnego Zespołu ds. Budowy Drogi S10, które odbyło się w dniu 13 lutego, pytałem kiedy można spodziewać się złożenia przez GDDKiA wniosku do Eurostat, w sprawie zaopiniowania realizacji w formule PPP odcinka Bydgoszcz – Toruń tej drogi ekspresowej, z uwagi na wskazanie uzyskania takiej opinii przez Radę Ministrów jako warunku koniecznego.
 

Cala interpelacja

 • Liczba aktualnie chorych spadła poniżej setki

  Według danych na dzisiaj - mamy w województwie kujawsko-pomorskim 99 osób chorych na COVID-19. Jest to najniższy wskaźnik o 1 kwietnia, gdy liczba zachorowań w naszym województwie gwałtownie rosła. Obecnie notujemy tendencję spadkową i coraz bardziej widoczne wygaszanie epidemii.

  Etykiety: covid19 koronawirus
 • Rzecznik MZ: nie odnotowaliśmy wzrostu zakażeń w wyniku luzowania obostrzeń

  Pierwsze wyniki analizy nie wskazują, żebyśmy odnotowali wzrost zakażeń w wyniku łagodzenia obostrzeń – powiedział we wtorek rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz. Przekazał też, że o kolejnym etapie znoszenia restrykcji poinformują premier i minister zdrowia.

  Etykiety: covid19

Wiadomości z regionu