Jesteś tutaj: HomeBydgoszczPamięci Szwalbe i Barciszewskiego

Pamięci Szwalbe i Barciszewskiego

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz poniedziałek, 11 listopad 2019 00:25

Dzisiaj z okazji daty 11 listopada obchodzimy w całej Polsce Święto Niepodległości. Data 11 listopada to również dzień śmierci dwóch wybitnych bydgoszczan Andrzeja Szwalbe oraz Leona Barciszewskiego (prawdopodobna). Na temat Szwalbe Sławomir Ciecierski stworzył kilka dni temu aplikację mobilną.

Dzisiaj trudno sobie wyobrazić Bydgoszcz bez Szwalbe i Barciszewskiego, stąd też potrzeba wspomnienia o tych dwóch wielkich postaciach. Andrzej Szwalbe zmarł nie tak dawno, bo 11 listopada 2002 roku, pozostawiając po sobie ogromny dorobek i spuściznę. Dzisiaj z Andrzejem Szwalbe kojarzy się Filharmonia Pomorska, przed którą znajduje się zresztą jego pomnik oraz po części Opera Nova, do której budowy się przyczyniał. Jako dyrektor Filharmonii budował jej rozpoznawalność i rangę w skali kraju i Europy. O dziełach Szwalbe można by pisać dużo, bowiem też angażował się politycznie, chociażby prezentując swoje koncepcje podziału kraju i województwa, w których uwzględniał właściwą rangę Bydgoszczy.

 

O Andrzeju Szwalbe więcej można przeczytać w aplikacji mobilnej, która dostępna jest w Google Play pod linkiem - https://play.google.com/store/apps/details?id=pl.ciecierski.szwalbe2&fbclid=IwAR0oqeY6i05MmwMEtnQtPP7ZEzz6VmReFKVurD4U3G2lGPl_hTQbT0kQ9YE

 

Aplikację we współpracy ze Stowarzyszeniem im. Andrzeja Szwalbego ,,Dziedzictwo” stworzył Sławomir Ciecierski.

 

Data 11 listopada, to też prawdopodobny dzień śmierci prezydenta Bydgoszczy Leona Barciszewskiego, postaci niezwykle tragicznej. Po wybuchu II wojny światowej wraz z innymi prezydentami został ewakuowany z narady prezydentów we Włocławku na wschód. Na wieść o krwawym terrorze jaki panuje w Bydgoszczy wrócił do miasta, wraz z synem został aresztowany. Po miesięcznym pobycie w areszcie, gdzie był torturowany, został zamordowany. Najprawdopodobniej zabito go 11 listopada, nie wiemy jednak gdzie. Nie jest znane również miejsce pochówku jego ciała. Na Cmentarzu Bohaterów Bydgoszczy znajduje się jego symboliczny grób.

 

Z racji tego, że dzisiaj obchodzimy Święto Niepodległości, należy wspomnieć, że Barciszewski wspierał działania niepodległościowe, chociażby wspomagając Powstanie Wielkopolskie jako zastępca konsula generalnego odrodzonej Polski w Berlinie, gdzie przeprowadził liczną reparację polskich jeńców, w tym wojskowych.

 

Co łączyło te dwie postacie? Nie byli rodowitymi bydgoszczanami. Ich życie z Bydgoszczą związało się dopiero w pewnym etapie, wówczas zdecydowali się zostać bydgoszczanami z wyboru. Cześć ich pamięci!

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 • List otwarty środowiska CWZS Zawisza

  Od 1 stycznia obietkami sportowymi przy ulicy Gdańskiej 163 zarządza podległe bezpośrednio prezydentowi Bydgoskie Centrum Sportu. Wcześniej obiekty sportowe znajdowały się w zarządzie Cywilno Wojskowego Związku Sportowego ,,Zawisza". CWZS wystosował do społeczności lokalnej list otwarty, którego treść publikujemy poniżej.

  Etykiety: CWZS
 • Klub kolarski Romet chce się odrodzić

  Zakładowy Klub Sportowy ,,Romet” powstał w 1948 roku, w barwach tego klubu jeździli olimpijczycy oraz medaliści mistrzostw świata. W ostatnim czasie o klubie mało kto słyszał,ale jak twierdzą działacze działalność Rometu Bydgoszcz trwa nieprzerwanie do dzisiaj, ostatnio pojawiła się jednak chęć wyraźniejszego pokazania, że taka marka sportowa tworzy Bydgoszcz.

  Etykiety: Romet

Wiadomości sportowe

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Minął kolejny miesiąc pracy sejmowej. Działamy dla okręgu w sprawach strategicznych i dla jego mieszkańców, starając się pomóc w ich życiowych problemach. W tym miesiącu ruszyło biuro poselskie, do którego serdecznie zapraszam wszystkie osoby, które czują że powinny podzielić się swoimi przemyśleniami. W miesiącu lutym planuję uruchomić internetową platformę informacyjną, gdzie znajdą państwo wiele przydatnych informacji. W lutym kolejne dwa posiedzenia sejmu poświęcone między innymi ochronie zdrowia i kwestiami związanymi z emeryturami.

 

( Biuro Poselskie 85-075 Bydgoszcz ul.I Paderewskiego 28 /2)

 • To może być kluczowy szczyt Unii Europejskiej dla najbliższych lat

  Nie będzie co prawda zbyt wiele wielkiej polityki, ale będzie o tym co zawsze budzi emocje, czyli o pieniądzach – w czwartek (20 lutego) rozpocznie się spotkanie przywódców państw Unii Europejskiej poświęcone wieloletniemu budżetowi na lata 2021-2027. Do roku 2021 pozostało już tylko kilka miesięcy, a negocjacje nad budżetem znajdują się w niespotykanym dotąd impasie, być może ten tydzień przyniesienie jednak przełom.

  Etykiety: Unia Europejska
 • Dla obozu Zjednoczonej Prawicy będą to najtrudniejsze wybory [komentarz]

  Wybory prezydenckie będą ostatnie w cyklu następujących po sobie, po 20 maja – jeżeli nie wydarzy się nic nadzwyczajnego – czeka nas z wyborami spokój do 2023 roku. Ewentualna porażka prezydenta Andrzeja Dudy będzie na pewno ciosem dla PiS-u, ale te nie wniesie wielkiej rewolucji na scenie.

Wiadomości z regionu

Śledź nas