Jesteś tutaj: HomeBydgoszczPamięci Szwalbe i Barciszewskiego

Pamięci Szwalbe i Barciszewskiego

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz poniedziałek, 11 listopad 2019 00:25

Dzisiaj z okazji daty 11 listopada obchodzimy w całej Polsce Święto Niepodległości. Data 11 listopada to również dzień śmierci dwóch wybitnych bydgoszczan Andrzeja Szwalbe oraz Leona Barciszewskiego (prawdopodobna). Na temat Szwalbe Sławomir Ciecierski stworzył kilka dni temu aplikację mobilną.

Dzisiaj trudno sobie wyobrazić Bydgoszcz bez Szwalbe i Barciszewskiego, stąd też potrzeba wspomnienia o tych dwóch wielkich postaciach. Andrzej Szwalbe zmarł nie tak dawno, bo 11 listopada 2002 roku, pozostawiając po sobie ogromny dorobek i spuściznę. Dzisiaj z Andrzejem Szwalbe kojarzy się Filharmonia Pomorska, przed którą znajduje się zresztą jego pomnik oraz po części Opera Nova, do której budowy się przyczyniał. Jako dyrektor Filharmonii budował jej rozpoznawalność i rangę w skali kraju i Europy. O dziełach Szwalbe można by pisać dużo, bowiem też angażował się politycznie, chociażby prezentując swoje koncepcje podziału kraju i województwa, w których uwzględniał właściwą rangę Bydgoszczy.

 

O Andrzeju Szwalbe więcej można przeczytać w aplikacji mobilnej, która dostępna jest w Google Play pod linkiem - https://play.google.com/store/apps/details?id=pl.ciecierski.szwalbe2&fbclid=IwAR0oqeY6i05MmwMEtnQtPP7ZEzz6VmReFKVurD4U3G2lGPl_hTQbT0kQ9YE

 

Aplikację we współpracy ze Stowarzyszeniem im. Andrzeja Szwalbego ,,Dziedzictwo” stworzył Sławomir Ciecierski.

 

Data 11 listopada, to też prawdopodobny dzień śmierci prezydenta Bydgoszczy Leona Barciszewskiego, postaci niezwykle tragicznej. Po wybuchu II wojny światowej wraz z innymi prezydentami został ewakuowany z narady prezydentów we Włocławku na wschód. Na wieść o krwawym terrorze jaki panuje w Bydgoszczy wrócił do miasta, wraz z synem został aresztowany. Po miesięcznym pobycie w areszcie, gdzie był torturowany, został zamordowany. Najprawdopodobniej zabito go 11 listopada, nie wiemy jednak gdzie. Nie jest znane również miejsce pochówku jego ciała. Na Cmentarzu Bohaterów Bydgoszczy znajduje się jego symboliczny grób.

 

Z racji tego, że dzisiaj obchodzimy Święto Niepodległości, należy wspomnieć, że Barciszewski wspierał działania niepodległościowe, chociażby wspomagając Powstanie Wielkopolskie jako zastępca konsula generalnego odrodzonej Polski w Berlinie, gdzie przeprowadził liczną reparację polskich jeńców, w tym wojskowych.

 

Co łączyło te dwie postacie? Nie byli rodowitymi bydgoszczanami. Ich życie z Bydgoszczą związało się dopiero w pewnym etapie, wówczas zdecydowali się zostać bydgoszczanami z wyboru. Cześć ich pamięci!

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 • Tym razem derby Bydgoszczy bez rozstrzygnięcia

  Konfrontacja Zawiszy z Chemikiem przy ulicy Gdańskiej była wyczekiwana od dawna – warto przypomnieć, że mecz ten miał się odbyć w ramach sezonu 2019/2020 w marcu, ale dotarcie wirusa COVID-19 do Polski pokrzyżowało te plany. Mecz się odwlekł, ale nie uciekł, w sobotę 1 sierpnia na inaugurację rozgrywek IV ligi sezonu 2020/2021 Zawisza podejmował przy Gdańskiej Chemika.

 • Zwycięzca okręgowego Pucharu Polski zagra z II ligowcem

  PZPN przeprowadził losowanie 1/16 finału Pucharu Polski w sezonie 2020/2021. II ligowiec Zagłębie Sosnowiec podejmie zwycięzce okręgowego Pucharu Polski w sezonie 2019/2020, którego poznamy w środę 5 sierpnia. Będzie to albo Zawisza Bydgoszcz, albo Unia Janikowo.

Wiadomości sportowe

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Bydgoska policja nie jest zabawką.Nie może byc używana bez powodu i nie powinna gnebić ludzi..Takich polecen nie powinni wydawac przełozeni.. W trosce zarowno o mieszkańców jak i naszych policjantów moje wystapienie na posiedzeniu Komisji Administracji 29.06.2020..posłuchajcie...będzie pisemne stanowisko Ministra

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Wtorek, 30 czerwca 2020

 

W sprawie interwencji policyjnych w Bydgoszczy

 • Senator Ryszard Bober zarażony COVID-19

  Portal Onet.pl poinformował, że zarażenie COVID-19 potwierdzono o senatora Ryszarda Bobera, który w Senacie reprezentuje okręg grudziądzki. Z powodu potwierdzonych przypadków zarażenia COVID-19, przesunięto obrady Senatu i Sejmu.

  Etykiety: Ryszard Bober
 • 14 tys. mandatów za brak maseczek

  Sprawdzając obowiązek zakrywania ust i nosa pouczyliśmy już prawie 55 tys. osób, prawie 14 tys. ukaraliśmy mandatem karnym, a w prawie 6 tys. przypadkach skierowaliśmy wnioski o ukaranie do sądu - powiedział w poniedziałek PAP rzecznik Komendy Głównej Policji insp. Mariusz Ciarka.

  Etykiety: covid19

Wiadomości z regionu