Jesteś tutaj: HomeBydgoszczObywatele z wystąpieniami na Radzie Miasta trochę jak intruzi

Obywatele z wystąpieniami na Radzie Miasta trochę jak intruzi

Napisane przez  Łukasz Religa Opublikowano w Bydgoszcz sobota, 09 listopad 2019 17:11

Wystąpienia obywatelskie na sesji Rady Miasta Bydgoszczy zostały zainaugurowane po 2010 roku przez ówczesnego przewodniczącego Romana Jasiakiewicza. Chodziło o to, aby mieszkańcy mogli przyjść ze swoimi wizjami i pomysłami do samorządowców. Żeby też poczuli się, że to jest ich samorząd.

Idea ta niby funkcjonuje do dzisiaj, do wystąpień dalej dochodzi, ale coraz częściej występujący mogą czuć się jako intruzi. Niegdyś wystąpienia odbywały się na początku sesji, teraz postanowiono jest przesunąć na koniec, rzekomo z troski o mieszkańców, którzy do południa pracują. Takie rozwiązanie niesie jednak inny problem, bo przebieg sesji jest trudny do przewidzenia, a jak radni się konkretnie pokłócą politycznie, to wystąpienie wypaść może nawet w okolicy północy. Jak obywatel poczeka na nie od godziny powiedzmy 14, to może już nie mieć siły, aby zabrać głos. I niestety dochodziło do sytuacji, gdy po godzinie 23 mieszkańcy rezygnowali z głosu.

 

O wystąpieniu Macieja Jasińskiego w imieniu Rady Osiedla Kapuściska już raz pisałem, tuż wrześniowej sesji Rady Miasta, gdy planowane było ono pierwotnie. Z racji obecności przedstawicieli tego osiedla już o godzinie 9:00, gdy zaczynała się sesja, radni opozycji zaproponowali, aby odbyło się ono na początku, Koalicja Obywatelska i SLD odrzucili ten wniosek. Gdy po godzinie 14:00 ogłaszano godziną przerwę obiadową, a sesja szła powolnie, Jasiński postanowił przesunąć wystąpienie na koniec października.

 

Półtora tygodnia temu Maciej Jasiński pojawił się na sali sesyjnej ponownie, tym razem sesja szła w miarę sprawnie, więc o przyzwoitej porze wszedł na mównice - Ubolewam nad tym, że wystąpienia obywatelskie przesuwane są na sam koniec – rozpoczął od przytyku. Następnie wyjaśnił, że lepiej, aby wystąpienia obywatelskie odbywały się zawsze z rana, bo trudne jest przewidzenie, kiedy sesja będzie się kończyć, co wymaga od obywateli siedzenia przez kilka godzin. Od redakcji dodam natomiast, że obywatele za udział w sesji, w przeciwieństwie do radnych, nie otrzymują diet.

 

Jasiński mówił o większej potrzebie dbania na Kapuściskach o zieleń. Nie ograniczał się jednak do oczekiwań większej liczby nasadzeń, ale poruszył tez problem niszczenia drzew i krzewów podczas prac inwestycyjnych, często z powodu złego obchodzenia się z nimi budowlańców. Przedstawił za dobry przykład Wrocław, gdzie opracowano ,,Standardy Ochrony Drzew w Inwestycjach”, zasugerował, że radni powinni zlecić opracowanie takich wytycznych również dla inwestycji w Bydgoszczy.

 

Nie mógł mówić jednak swobodnie, bo po około 10 minutach przewodnicząca Monika Matowska przypomniała mu, ze czas powoli się kończy i powinien zbliżać się ku końcowi. Przy kolejnej uwadze wyraził ubolewanie, że zanim doszedł do głosu musiał się przysłuchiwać kłótni między radnymi.

 

Jeden z dziennikarzy usłyszał, jak jeden z radnych miał wyraził komentarz ,,co on p.....”. Nie słyszałem tego komentarza, więc nie rozwijam tematu (jedynie wskaze, że takie podejrzenie kierowane jest do radnego koalicji) ,ale była by to już wisienka na torcie w procesie wypaczania wystąpień obywatelskich przez bydgoskich samorządowców.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 • Tym razem derby Bydgoszczy bez rozstrzygnięcia

  Konfrontacja Zawiszy z Chemikiem przy ulicy Gdańskiej była wyczekiwana od dawna – warto przypomnieć, że mecz ten miał się odbyć w ramach sezonu 2019/2020 w marcu, ale dotarcie wirusa COVID-19 do Polski pokrzyżowało te plany. Mecz się odwlekł, ale nie uciekł, w sobotę 1 sierpnia na inaugurację rozgrywek IV ligi sezonu 2020/2021 Zawisza podejmował przy Gdańskiej Chemika.

 • Zwycięzca okręgowego Pucharu Polski zagra z II ligowcem

  PZPN przeprowadził losowanie 1/16 finału Pucharu Polski w sezonie 2020/2021. II ligowiec Zagłębie Sosnowiec podejmie zwycięzce okręgowego Pucharu Polski w sezonie 2019/2020, którego poznamy w środę 5 sierpnia. Będzie to albo Zawisza Bydgoszcz, albo Unia Janikowo.

Wiadomości sportowe

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Bydgoska policja nie jest zabawką.Nie może byc używana bez powodu i nie powinna gnebić ludzi..Takich polecen nie powinni wydawac przełozeni.. W trosce zarowno o mieszkańców jak i naszych policjantów moje wystapienie na posiedzeniu Komisji Administracji 29.06.2020..posłuchajcie...będzie pisemne stanowisko Ministra

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Wtorek, 30 czerwca 2020

 

W sprawie interwencji policyjnych w Bydgoszczy

 • Senator Ryszard Bober zarażony COVID-19

  Portal Onet.pl poinformował, że zarażenie COVID-19 potwierdzono o senatora Ryszarda Bobera, który w Senacie reprezentuje okręg grudziądzki. Z powodu potwierdzonych przypadków zarażenia COVID-19, przesunięto obrady Senatu i Sejmu.

  Etykiety: Ryszard Bober
 • 14 tys. mandatów za brak maseczek

  Sprawdzając obowiązek zakrywania ust i nosa pouczyliśmy już prawie 55 tys. osób, prawie 14 tys. ukaraliśmy mandatem karnym, a w prawie 6 tys. przypadkach skierowaliśmy wnioski o ukaranie do sądu - powiedział w poniedziałek PAP rzecznik Komendy Głównej Policji insp. Mariusz Ciarka.

  Etykiety: covid19

Wiadomości z regionu