Jesteś tutaj: HomeBydgoszczJawnie sprzeciwiał się polityce germanizacyjnej. Zadbajmy o jego grób

Jawnie sprzeciwiał się polityce germanizacyjnej. Zadbajmy o jego grób

Napisane przez  Łukasz Religa Opublikowano w Bydgoszcz piątek, 01 listopad 2019 00:11

Dzisiaj Wszystkich Świętych, po raz kolejny odbywa się m.in. na Cmentarzu Starofarnym kwesta organizowana przez Towarzystwo Miłośników Miasta Bydgoszczy. Kwesta, bez której właściwie 1 listopada w Bydgoszczy trudno sobie wyobrazić. Dzisiaj zbierane są pieniądze m.in. na odnowienie grobu rodziny Warmińskich.

Dla precyzji przekazu należy wyjaśnić, że kwesta już trwa od kilku dni, odbywać będzie również jutro, to jednak Wszystkich Świętych jest tym dniem kulminacyjnym. W tym roku zbieramy na rzecz renowacji grobu rodziny Warmińskich - warto do tego nawiązać, bowiem za kilka tygodni obchodzić będziemy 100. rocznicę powrotu Bydgoszczy do Polski, do czego przyczyniła również działalność Emila Warmińskiego, choć tego radosnego momentu nie doczekał, bowiem zmarł w 1909 roku. Zbierane będą pieniądze również na naprawę symbolicznych figur, które zostały zniszczone przez chuliganów, nie można wykluczyć, że część pieniędzy trafi również na montaż monitoringu, aby do tego typu przykrych incydentów już nie dochodziło. Więcej piszemy o tym - Bydgoskie Powązki mają problem z wandalami

 

Pierwszy szyld z napisem ,,lekarz” w języku polskim

Bydgoszcz od momentu I rozbioru Polski była poddawana dość ambitnej polityce germanizacyjnej, która opierała się też o to, że wszystkie szyldy w mieście powinny być w języku niemieckim. Emil Warmiński studia medyczne odbywał w Marburgu i w Berlinie, co na niego wpłynęła to ogromna pogarda Niemców wobec Polaków, w szczególności obelgi kierowane przez jednego z profesorów. Te doświadczenia sprawiły, że Emil Warmiński postanowił zaangażować się patriotycznie. Gdy 1905 roku otwierał w Bydgoszczy gabinet lekarski, przy ulicy Gdańskiej, powiesił szyld w języku polskim, za co spotkały go liczne nieprzyjemności. Dla Polaków był to jednak symbol przeciwstawiania się germanizacji, który dawał polskim dążeniom nadzieje. Za zgromadzone pieniądze kupił kamienicę, w którym powstał Dom Polski, w którym toczyło życie kulturalne i rozrywkowe społeczności polskiej. Budynek ten został zniszczony w sierpniu 1919 roku przez niemiecki Grenschultz. Doktor Warmiński został natomiast w przyszłości patronem ulicy przy którym mieścił się ten budynek.

 

 

Grób rodziny Warmińskich znajduje się na cmentarzu Starofarnym. Jest to cmentarz szczególny bowiem spoczywa na nim wiele osób które zasłużyły się w walce o powrót Bydgoszczy do Odrodzonej Polski. Znajduje się na nim chociażby dość skromny grób posła do Reichstagu Teofila Magdzińskiego, o którym szerzej rozpisywałem się w ubiegłych latach. Magdziński uczestniczył we Wiośnie Ludów w XIX wieku, jako parlamentarzysta w niemieckim parlamencie aktywnie zabiegał o prawa Polaków, często wschodził w głębokie polemiki z kanclerzem Otto von Bismarckiem. Walczył m.in. o język polski w administracji na ziemiach objętych rozbiorami. Jego pogrzeb w Bydgoszczy stał się wielką manifestacją patriotyczną. Magdziński przewodził polskim posłom w Reichstagu.

 

Warte obejrzenia

  • Zawisza przybliża się do III ligi

    W sobotę grała 22 kolejka IV ligi, w której zobaczyliśmy kolejne pojedynki pomiędzy klubami z grupy mistrzowskiej, walczącymi o awans do III ligi. Najciekawiej zapowiadał się mecz we Włocławku pomiędzy Liderem i liderującym w tabeli Zawiszą Bydgoszcz. Miał być to mecz na szczycie, okazał się jednak dość jednostronny.

    Etykiety: piłka nożna
  • Chemik będzie próbował włączyć się w grę o III ligę?

    W sobotę 10 kwietnia rozegraną drugą kolejkę w ramach grupy mistrzowskiej – najciekawszym meczem był pojedynek lidera Zawiszy Bydgoszcz z Włocłavią Włocławek, ten mecz nie przyniósł jednak bramek, bliżej zwycięstwa byli gospodarze, ale pod koniec pierwszej połowy rzutu karnego nie wykorzystał Kamil Żylski. Przewaga Zawiszy nad Włocłavią oraz Liderem Włocławek to 3 punkty oraz jeden mecz zaległy w zanadrzu.

    Etykiety: piłka nożna

Wiadomości sportowe

   

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W walce o środki dla Bydgoszczy w ramach Krajowego Planu Odbudowy na drogi i pomoc przedsiębiorcom oraz likwidację zanieczyszczeń po Zachemie...

W walce o środki dla Bydgoszczy w ramach Krajowego Planu Odbudowy na drogi i pomoc przedsiębiorcom oraz likwidację zanieczyszczeń po Zachemie...

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Czwartek, 18 marca 2021

Wiadomości z regionu