Jesteś tutaj: HomeBydgoszczNa razie kierunków rozwoju sieci tramwajowej nie poznamy

Na razie kierunków rozwoju sieci tramwajowej nie poznamy

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz poniedziałek, 28 październik 2019 06:50
Na razie kierunków rozwoju sieci tramwajowej nie poznamy Wizualiacja podobna do wizji przystanku Kruszwicka

We wrześniu informowaliśmy, że ZDMiKP ogłosił przetarg na opracowanie analiz dotyczących rozbudowy istniejącej już sieci tramwajowe o nowe linie, chociażby wzdłuż alei kard. Wyszyńskiego. Złożone oferty okazały się kilkukrotnie wyższe od budżetu drogowców na to zadanie, stąd też z wielkim prawdopodobieństwem można przewidzieć, że na dniach ten przetarg zostanie unieważniony.

Zarząd Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej na opracowanie koncepcji programowo-przestrzennej przeznaczył nieco ponad 350,5 tys. zł. Najtańszą ofertę złożyła firma WYG International z Warszawy na ponad 880,68 tys zł. Najdroższa oferta przekracza 1,3 mln zł. Są to kwoty znacznie przewyższające budżet zadania, stąd też najprawdopodobniej przetarg zostanie unieważniony. ZDMiKP będzie mógł rozpisać nowe postępowanie, ale trudno się spodziewać niższy cen, stąd też konieczna będzie decyzja w ratuszu o zwiększeniu finansowania.

 

Koncepcja programowo-przestrzenna ma na celu wstępne przygotowanie inwestycji dla nowej perspektywy unijnej (praktycznie po 2023 roku). Opracowanie ma pomóc w odpowiedzi na pytanie, jaki wariant skomunikowania pętli tramwajowej przy ulicy Rycerskiej, nieopodal dworca kolejowego, z ulicą Gdańską będzie najbardziej optymalny. Wykonawca musi opracować dwa warianty - biegnący wzdłuż ulicy artyleryjskiej czy zakładający budowę linii wzdłuż ulicy Chocimskiej, od skrzyżowania ulicy Gdańskiej z Chodkiewicza. Drogowcy planują bowiem wydłużyć ulicę Chocimską w okolice pętli na Rycerskiej.

 

Propozycja jednego z wariantów

 

Wykonawca będzie musiał też opracować też koncepcje wydłużenia torów od pętli przy ulicy Chodkiewicza do ulicy Wyszyńskiego, tory biegłyby w kierunku południowym aż do Ronda Fordońskiego.

 

Ostatnim elementem opracowania będzie koncepcja linii tramwajowej łącząca Rondo Grunwaldzkie wzdłuż ulic Kruszwickiej – Szubińskiej – Pięknej i Solskiego z Rondem Kujawskim. Łącznie będzie to 3,4 km nowych torów.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

Wiadomości sportowe

 

 

 

 

  • PKP ma pomysł na odbudowę kolei do Świecia

    O powrocie pociągów do Świecia, gdzie fragment torów został nawet rozebrany i zagospodarowany pod drogę gminą, mówi się od pewnego czasu. Duże nadzieje daje umieszczenie tej inwestycji w rządowym programie Kolej Plus. Przy okazji prac koncepcyjnych opracowano nawet pewną koncepcję.

  • Prawie co trzeci wypadek w naszym województwie z udziałem pieszych!

    W Sejmie toczą się prace, głównie na Komisji Infrastruktury, nad przygotowanym przez Krajową Radę Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego raportem na temat sytuacji na drogach w 2018 roku. Z opracowania dowiadujemy się, że Polska nadal jest w czołówce jeżeli chodzi o ofiary śmiertelne w Unii Europejskiej, natomiast w kujawsko-pomorskim statystycznie ginie najwięcej pieszych w Polsce.

    Etykiety: piesi

Wiadomości z regionu

Śledź nas