Jesteś tutaj: HomeBydgoszczZawiłości wokół zerwnanego przez SKM Warszawa zamówienia

Zawiłości wokół zerwnanego przez SKM Warszawa zamówienia

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz poniedziałek, 21 październik 2019 16:45
Zawiłości wokół zerwnanego przez SKM Warszawa zamówienia Fot: PESA

W ubiegłym tygodniu spółka Szybka Kolej Miejska w Warszawie (spółka podległa Miastu Stołecznemu) poinformowała o zerwaniu umowy z PESA Bydgoszcz na dostawę 13 pociągów Elf2. Powodem odstąpienia od umowy są opóźnienia w dostawie pociągów. Dzisiaj – jak informuje portal rynek-kolejowy.pl – do końca roku SKM Warszawa planuje rozpisać nowy przetarg, w którym wystartować będzie mogła również PESA.

Sprawa wydaje się zawiła, bowiem głównym powodem zerwania umowy były opóźnienia, czyli obawa o nierozliczenie dotacji unijnej z której korzysta warszawski przewoźnik. Zakładając ogłoszenie przetargu w grudniu, jego rozstrzygnięcie może nastąpić wiosną, do tego doliczyć trzeba czas na produkcję taboru, stąd też przy takim toku działania SKM poczeka na pociągi dość długo. Teoretycznie może się zdarzyć tak, że PESA produkując już ELF-y 2 w ramach zerwanego kontraktu, będzie wstanie dość szybko zaoferować pociągi w nowym przetargu.

 

SKM Warszawa zamierza od PESA rościć około 50 mln zł tytułu niewywiązania się z umowy. Jak wynika z danych spółki, w okresie od stycznia do sierpnia PESA zanotowała już 66 mln zł straty. Sprawa najprawdopodobniej trafi do sądu.

 

Zawiłości sprawie dodają też regulacje unijne. Opóźnienie PESA z dostawą pierwszego pociągu, który miał do Warszawy trafić w lipcu, to już ponad 90 dni, ale liczony jest czas dopuszczenia pojazdu do ruchu, co przy procedurach potrwa kolejne miesiące i szacuje się jego dopuszczenie do ruchu dopiero w lutym. Według Centrum Unijnych Projektów Transportowych nowy harmonogram dostawy nakładał na SKM Warszawa obowiązek nałożenia na PESA 132 mln zł kar umownych, co miało wynika z prawa unijnego. Gdyby tych kar SKM nie nałożyło, to straciłoby 25% dofinansowania unijnego.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

Wiadomości sportowe

 

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Bydgoska policja nie jest zabawką.Nie może byc używana bez powodu i nie powinna gnebić ludzi..Takich polecen nie powinni wydawac przełozeni.. W trosce zarowno o mieszkańców jak i naszych policjantów moje wystapienie na posiedzeniu Komisji Administracji 29.06.2020..posłuchajcie...będzie pisemne stanowisko Ministra

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Wtorek, 30 czerwca 2020

 

W sprawie interwencji policyjnych w Bydgoszczy

  • Czy dojdzie do debaty przed II turą i jaka ona będzie?

    Dzisiaj TVN, Onet i Wirtualna Polska planowany zorganizowanie debaty prezydenckiej pomiędzy urzędującym prezydentem Andrzejem Dudą oraz jego rywalem Rafałem Trzaskowskim – debata miała być transmitowana zarówno w telewizji oraz na portalach internetowych. Na taką formułę nie zgodził się jednak prezydent Andrzej Duda.

  • IBSP: Walka o prezydenturę wyrównana, ale Trzaskowski ma minimalnie większą szansę zostać prezydentem

    Sondaże stały się nieodzownym elementem kampanii wyborczej, ale w Polsce dostrzegamy, iż badania poszczególnych ,,sondażowni” niekiedy dość mocno się różnią. Po pierwszej turze wyborów prezydenckich ukazały się trzy badania – Kantaru dla TVN wskazującego na minimalną przewagę w drugiej turze Dudy, ale też na dużą prawie 10% grupę niezdecydowanych, IBRIS dla wp.pl, w którym wygrywa Rafał Trzaskowski oraz wczorajszy SocialChanges dla wpolityce.pl pokazujący na zdecydowaną przewagę prezydenta Andrzeja Dudy 6 punktami procentowymi.

Wiadomości z regionu