Jesteś tutaj: HomeBydgoszczSKM Warszawa zrywa umowę z PESA. Powodem ma być brak terminowości

SKM Warszawa zrywa umowę z PESA. Powodem ma być brak terminowości

Napisane przez  Ł.R. / Rynek-Kolejowy.pl Opublikowano w Bydgoszcz czwartek, 17 październik 2019 13:32
SKM Warszawa zrywa umowę z PESA. Powodem ma być brak terminowości Fot: PESA

Portal RynekKolejowy.pl poinformował, że warszawska spółka Szybka Kolej Miejska zerwała umowę z PESA Bydgoszcz na dostawę 13 pociągów Elf 2. Dla bydgoskiej firmy mającej problemy z płynnością finansową może być to poważny problem.

 

Jak informuje portal SKM skarży się na brak terminowości po stronie PESA, dlatego zdecydowało się zerwać umowę z winny bydgoskiego producenta. Pierwszy z pociągów miał do Warszawy trafić jeszcze w lipcu, dopiero jednak zaczynają się jazdy próbne, stąd jak oszacowało SKM jest to już 87 dni opóźnienia.

 

SKM uważa, że do takiego kroku zmusza spółkę możliwość utraty dofinansowania unijnego - Mogło to oznaczać dla Spółki wstrzymanie ponad 100 mln zł dofinansowania. Dodatkowo, mogłoby to także powodować konieczność zwrotu przez SKM 20 mln zł ze środków unijnego dofinansowania w ramach tego projektu. W tej sytuacji Zarząd SKM musiał wziąć pod uwagę przede wszystkim potencjalne straty finansowe spółki – napisano w komunikacie. Stąd też przy wyborze wykonawcy SKM dużą uwagę przykładał na termin realizacji zamówienia.

 

Sytuacja Szybkiej Kolei Miejskiej w Warszawie nie jest też zbyt łatwa, bowiem rozpisanie nowego przetargu opóźni dostarczenie pociągów, a projekt unijny powinien być rozliczony do końca 2022 roku.

 

Kilka tygodni temu informowaliśmy, że właściciel PESA – Polski Fundusz Rozwoju, planuje dokapitalizować spółkę kwotą 260 mln zł dla zachowania płynności finansowej. PESA na plus planuje wyjść dopiero w przyszłym roku.

 

Z ubolewaniem i zaskoczeniem przyjęliśmy decyzję Zarządu SKM o odstąpieniu od umowy na dostawę Elfów 2. W tej chwili trwa produkcja tych pojazdów, a pierwszy rozpoczął właśnie testy. Pomimo opóźnienia pierwszych planowaliśmy dostarczenie ostatnich egzemplarzy przed terminem. Zaskoczenie jest tym większe, że przez ostatnie miesiące intensywnie pracowaliśmy nad wspólnym rozwiązaniem sytuacji, które byłoby korzystne dla obu stron - czytamy w oświadczeniu PESA Bydgoszcz.

Komentarze

Warte obejrzenia

  • Co dalej z ligą? Jednak nikt nie śpieszy się z decyzją

    Jest to pytanie, które zadaje sobie wielu kibiców piłkarskich, choć pewnie już wielu pogodziło się z tym, że w tym sezonie piłkarze nie wyjdą na boisko. Decyzje PZPN planował ogłosić w tym tygodniu, ale teraz mówi się, że być może warto poczekać z nią do maja.

  • W tym tygodniu zapaść ma decyzja co dalej z rozgrywkami

    Do 26 kwietnia w Polsce nie odbędzie się żaden mecz piłkarski – tyle wiemy na pewno. W rozmowie ze Sportowymi Faktami prezes PZPN Zbigniew Boniek przyznaje, że jest pewien plan na dokończenie rozgrywek we wszystkich ligach, który poznać mamy albo pod koniec tego tygodnia, albo na początku przyszłego.

    Etykiety: piłka nożna

Wiadomości sportowe

 

 

Informacja epidemiologiczna

w kujawsko-pomorskim

 

- liczba przypadków potwierdzonych laboratoryjnie – 157

 

Stan na dzień 01.04.2020 r.:

- liczba osób hospitalizowanych – 74

- liczba osób aktualnie w kwarantannie – 9375

- liczba osób objętych nadzorem epidemiologicznym – 1398

- liczba pobranych próbek - 2301

 

 

źrodło: Wojewoda Kujawsko-Pomorski

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W dniu 31.03.2020 r skierowałem do Ministra Edukacji Narodowej interpelacje -apel o podjęcia pilnej decyzji o przesunięcie terminu przeprowadzenia w 2020 roku matur, egzaminów zawodowych i egzaminów ośmioklasistów na najbliższy możliwy termin po zakończeniu epidemii i po ustaniu zagrożenia epidemicznego wirusem COVID-Za chwilę przerwa świąteczna i po niej kończy się rok szkolny dla tegorocznych maturzystów

Wiadomości z regionu