Jesteś tutaj: HomeBydgoszczCztery nowe autografy przy Długiej. Łączy je ,,walka z systemem”

Cztery nowe autografy przy Długiej. Łączy je ,,walka z systemem”

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz sobota, 12 październik 2019 19:54

W sobotę odbyła się kolejna, coroczna edycja Święta ulicy Długiej. Udało się w tym roku sprawić, ze świętowano na dużym fragmencie ulicy. Mieszkańcy korzystali z ofert różnych stoisk, Długa tętniła życiem.

 

Puntem kulminacyjnym było odsłonięcie autografów w Bydgoskiej Alei Gwiazd, w której poprzez symboliczne złożenie podpisów honorowane są osoby, z których Bydgoszcz słynie. Można powiedzieć, ambasadorzy naszego miasta. W tym roku uhonorowano kończącego karierę parlamentarną, opozycjonistkę okresu PRL Jana Rulewskiego, byłego ministra środowiska, również opozycjonistę Antoniego Tokarczuka oraz twórców filmów dokumentalnych, braci Tomasza i Marka Siekielskich.

 

- Walczyli z systemem – wskazywał na wspólny mianownik wyróżnionych, prezydent Rafał Bruski - Pan Jan i pan Antoni walczyli o to, abyśmy mogli tutaj stać, uśmiechać się do siebie i cieszyć z wolnej Polski.


Wywalczona wolność sprawiła, że dzisiaj mamy wolnych dziennikarzy - Dzięki wywalczonej wolności mogą doszukiwać się prawdy dziennikarskiej, tej prawdy obiektywnej – mówił o braciach Siekielskich prezydent Bydgoszczy - Dziennikarstwo jest, i było, i będzie zawsze potrzebne, ale pod jednym warunkiem, że będzie wolne.


- Tego miasta nigdy nie opuściłem – mówił o Bydgoszczy senator Jan Rulewski – Jak nie kochać tego niepodłego miasta.

 

Drogi Tomasz Siekielskiego pokierowały poza Bydgoszcz, ale jak podkreślał, nigdy pochodzenia z tego miasta się nie wypierał – Pochodzimy z osiedla Bartodzieje. Spędziliśmy tam najwspanialsze lata, lata dzieciństwa i młodości. Mógłbym długo opowiadać, jak wspaniale i pięknie kojarzy mi się Bydgoszcz.

 

Laureaci poprzednich edycji:

2007 - Irena Szewińska, Jerzy Hoffman, Adam Sowa, Rafał Blechacz i Zbigniew Boniek

2008 - Lech Wałęsa (z okazji 27. rocznicy Bydgoskiego Marca);

2008 - Tomasz Gollob, Kazimierz Karabasz, Edmund Obiała i Katarzyna Popowa-Zydroń

2009 - Irena Santor, Radosław Sikorski i Janusz Zemke

2010 - Andrzej Maleszka, prof. Marek Harat i gen. Zbigniew Nowek

2011 - Jerzy Derenda i kpt. Bronisław Radliński

2012 - Małgorzata Czajkowska-Malinowska, Leonard Pietraszak i Robert Sycz

2013 - Eleonora Harendarska, Jan Kulczyk i Zygfryd Żurawski

2014 - dr Zbigniew Pawłowicz, Michał Winiarski i Tomasz Zaboklicki

2015 - Maciej Figas, Paweł Łysak i prof. Zbigniew Włodarczyk

2016 - Beata Mikołajczyk i Michał Kubiak

2017 - Magdalena Fularczyk-Kozłowska i Natalia Madaj, prof. Wojciech Zegarski i Jerzy

Riegel;

2018 – Krzysztof Herdzin, prof. Arkadiusz Jawień i prof. Józef Szala.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 • Dziesięć lat temu ostatni raz na Zawiszy grała pierwsza reprezentacja

  18 listopada 2009 roku reprezentacja Polski podejmowała na stadionie bydgoskiego Zawiszy reprezentację Kanady. Przez kolejną dekadę nie było nam dane oglądać pierwszej piłkarskiej reprezentacji podczas meczu w Bydgoszczy. Tamto spotkanie mogło zostać zapamiętane przez oprawę, jaką przygotowali miejscowi kibice Zawiszy pt. ,,Z orłem w koronie po jednej stronie”.

  Etykiety: piłka nożna
 • Nasz bohater!

  We wtorkowy wieczór w meczu eliminacji do Euro 2020 na Stadionie Narodowym reprezentacja Polski pokonała Słowenię 3:2, pieczętując zwycięstwo grupie G, co skutkuje awansem do turnieju. Decydującego gola zdobył Jacek Góralski, chłopak z Bydgoszczy.

  Etykiety: Jacek Góralski

Wiadomości sportowe

 • Dobiega końca Europejski Tydzień Autyzmu

  W dniach 1- 8 grudnia trwa Europejski Tydzień Autyzmu, którego celem jest zwrócenie uwagi na wyjątkowość osób objętych spektrum autyzmu, w celu z jednej strony wyrażenia solidarności z osobami ze spektrum, ale też budowania większej świadomości społecznej. Warto wspomnieć o tym tygodniu, także z tego powodu, że mieliśmy w regionie kilka akcentów.

  Etykiety: autyzm
 • Tragedia pod Grudziądzem. Zginął były parlamentarzysta

  Dzisiaj w wieku 66-lat zginął w wypadku drogowym Janusz Dziecioł, któremu sławę przyniósł występ w pierwszej polskiej edycji reality show Big Brother. Zdobyta sława pozwoliła mu zostać posłem VI i VII kadencji Sejmu z okręgu toruńsko-włocławskiego.

Wiadomości z regionu

Śledź nas