Jesteś tutaj: HomeBydgoszczO polityce z ministrami i szefem komisji śledczej ds. VAT, ale bardziej na luzie

O polityce z ministrami i szefem komisji śledczej ds. VAT, ale bardziej na luzie

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz piątek, 27 wrzesień 2019 21:59

W piątkowy wieczór na bydgoskiej marinie, z przepięknym widokiem na Brdę odbyło się spotkanie wyborcze zorganizowane przez ministra Łukasza Schreibera, z wiceministrem inwestycji i rozwoju Waldemarem Budą, szefem komisji śledczej ds. wyłudzeń VAT Marcinem Horałą oraz europosłem Kosmą Złotowskim. Spotkanie było dedykowane przede wszystkim uczestnikom social media.

Jak przyznał minister Łukasz Schreiber portal Facebook i Twitter mają w Polsce więcej użytkowników niż widzów serwisy informacyjne w polskich telewizjach. Politycy przyszli bez krawatów, po krótkim wstępnie odpowiadali przy stolikach na pytania gości.

 

Na wstępie minister Schreiber nawiązał do stawki najbliższych wyborów parlamentarnych - O tym jaka będzie Polska przez najbliższe lata, czy chcemy kontynuować te reformy, które przygotowaliśmy, czy dalej wszyscy Polacy będą mogli korzystać z owoców rozwoju gospodarczego, a nie tylko wybrane wąskie grupy interesy. O tym czy rozwój ma być zrównoważony, czy ma być tylko dla kilku największych ośrodków wielkomiejskich, bynajmniej wśród nich Bydgoszczy nie było jak pamiętamy.

 

Poseł Marcin Horała z Gdyni mówił w skrócie o ustaleniach komisji śledczej ds. wyłudzeń VAT, ale też nawiązał do tego, że Łukasz Schreiber jako poseł nie raz podnosił w Warszawie sprawy lokalne. Poseł Horała przyznał, że raz Schreiber namówił go do bronienia z sejmowej mównicy inicjatywy utworzenia Uniwersytetu Medycznego w Bydgoszczy.

 

Z uznaniem o bydgoskim ministrze wypowiadał się też związany z Łodzią wiceminister Waldemar Buda - Łukasz zajmuje się wszystkim, taki minister od wszystkiego. Proszę mi wierzyć, że jak ja jechałem do kancelarii uzgodnić jakąś poprawkę w ustawie o reformie wymiaru sprawiedliwości, to trzeba było się znać na tym jakoś orientować, dać zgodę czy nie, bo od tego zależało, czy można ją dalej procedować w Sejmie. Tu rozmawiamy o wymiarze sprawiedliwości, a w międzyczasie dzwoni minister środowiska i mówi, że trzeba jakiś przepis zmienić w zakresie ustawy o ochronie środowiska, za chwilę dzwoni minister od rodziny i polityki społecznej, proponuje jakieś poprawki w jeszcze innej ustawie, to naprawdę trzeba mieć niezłą głowę i Łukasz ją ma, żeby te wszystkie ustawy ogarnąć.

 

W temacie wyłudzeń VAT

- Obraz jaki się wyłania jest o tyle przerażający właściwie wszystkie obszary państwa, bo to że byliśmy zieloną wyspą dla oszustów podatkowych, to nie była jedna, dwie decyzje w resorcie finansów, ale wszystkie elementy, bo i rozmontowanie służb specjalnych i rozbicie prokuratury. Ta reforma prokuratury stworzyła konfederacje prokuratur regionalnych, których nikt nie nadzoruje – wyjaśnił poseł Marcin Horała, W jego opinii rozbicie zwierzchności nad prokuratorami sprawiło, że przy skali zarejestrowania w całym kraju setek spółek służących procederowi wyłudzania VAT, było bardzo trudne walczenie ze zjawiskiem.

 

 

Parlamentarzysta wyraził również ubolewanie co do niskich kar w przypadku udowodnienia przestępstwa podatkowego - To i Sąd Najwyższy, który doprowadził swoim orzecznictwem, że realnie za wyłudzanie milionów złotych groziły kary w zawieszeniu lub grzywny. W latach 2013-2015 złapano i skazano ostatecznie prawomocnie prawie 300 osób za zorganizowaną przestępczość związaną z oszustwami podatkowymi i z tego na bezwzględną karę więzienia skazano tylko trzydzieści kilka osób. Jest taka dyskusja w doktrynie prawa czy surowość czy nieuchronność, ale przy takiej surowości, że ktoś ukradł 20 mln zł i dostaje karę 720 stawek dziennych grzywny, no to nawet stu procentowa nieuchronność nie wystraszy, bo ktoś odłoży sobie na kosz tej przyszłej grzywny i w najlepsze będzie dalej działał.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 • Polonia Bydgoszcz świętuje stulecie

  Jeszcze przed kilkoma tygodniami planowano dość bogate obchody 100 rocznicy założenia Polonii Bydgoszcz – miał się odbyć turniej drużyn założonych w 1920 roku przez Powstańca Wielkopolskiego Edmunda Szyca oraz zawody żużlowe z najlepszymi zawodnikami na świecie. Własny scenariusz napisał koronawirus, choć być może część tych zamiarów uda się zrealizować nieco później.

  Etykiety: Polonia Bydgoszcz
 • Czy Paralekkoatletyczne Mistrzostwa Europy się odbędą?

  Pierwotnie w dniach 2-7 czerwca na stadionie bydgoskiego Zawiszy miały się odbyć VII Paralekkoatletyczne Mistrzostwa Europy. Patrząc na bydgoski kalendarz imprez sportowych – miało być to jedno z najważniejszych wydarzeń sportowych nad Brdą. Bydgoszcz to wydarzenie organizowała pierwszy raz.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Moje wystapienie do ministra infrastruktury w sprawie drogi S-10:

 

Szanowny Panie Ministrze!
Na posiedzeniu Parlamentarnego Zespołu ds. Budowy Drogi S10, które odbyło się w dniu 13 lutego, pytałem kiedy można spodziewać się złożenia przez GDDKiA wniosku do Eurostat, w sprawie zaopiniowania realizacji w formule PPP odcinka Bydgoszcz – Toruń tej drogi ekspresowej, z uwagi na wskazanie uzyskania takiej opinii przez Radę Ministrów jako warunku koniecznego.
 

Cala interpelacja

 • Liczba aktualnie chorych spadła poniżej setki

  Według danych na dzisiaj - mamy w województwie kujawsko-pomorskim 99 osób chorych na COVID-19. Jest to najniższy wskaźnik o 1 kwietnia, gdy liczba zachorowań w naszym województwie gwałtownie rosła. Obecnie notujemy tendencję spadkową i coraz bardziej widoczne wygaszanie epidemii.

  Etykiety: covid19 koronawirus
 • Rzecznik MZ: nie odnotowaliśmy wzrostu zakażeń w wyniku luzowania obostrzeń

  Pierwsze wyniki analizy nie wskazują, żebyśmy odnotowali wzrost zakażeń w wyniku łagodzenia obostrzeń – powiedział we wtorek rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz. Przekazał też, że o kolejnym etapie znoszenia restrykcji poinformują premier i minister zdrowia.

  Etykiety: covid19

Wiadomości z regionu