Jesteś tutaj: HomeBydgoszczKim był Franciszek Janikowski?

Kim był Franciszek Janikowski?

Napisane przez  Paulina Hermann Opublikowano w Bydgoszcz sobota, 28 wrzesień 2019 11:08
Janikowski drugi od lewej Janikowski drugi od lewej

Franciszek Janikowski pochodził z robtniczej rodziny. Od zawsze pasjonowały go opowieści ojca, który po tym go „usypiał”. Franciszek urodził się 25.07.1907 roku. Był synem Emila Bronikowskiego oraz Zofii.

Nauka nie była zbyt dużym wyzwaniem dla przyszłego wioślarza. Ukończył Szkołę Rzemiosł Artystycznych. Zdobył zawód stolarza. Rok 1925 był dla niego przełomem. To właśnie wtedy zakochał się we wioślarstwie. Codziennie trenował i analizował poczynania kolegów z drużyny. Zapisał się do Bydgoskiego Towarzystwa Wioślarskiego, któremu był wierny do końca kariery. Częste ćwiczenia i samozaparcie pozwoliły mu na osiąganie sukcesów już po roku trenowania.

 

W 1926 został mistrzem Polski w czwórce ze sternikiem. Zdobył brązowy medal na Mistrzostwach Europy w Lucernie (1926). W 1928 roku wziął udział w Letnich Igrzyskach Olimpijskich w Amsterdamie. Wraz z Janikowskim w Osadzie byli Leon Birkholz, Edmund Jankowski, Bernard Ormanowski/ Reprezentacja szybko przeszła eliminacje. Po nich przyszedł czas na wielki finał. Polacy dzielnie walczyli z przeciwnikami. Ostatecznie zdobyli brązowy medal. Jednocześnie był to pierwszy w historii polskiego wioślarstwa medal olimpijski.

 

Po Olimpiadzie odnosił dalsze sukcesy. Został brązowym medalistą Mistrzostw Europy w Bydgoszczy w czwórce bez sternika. Odnosił również sukcesy w Mistrzostwach Polski, zdobywając srebrny medal w 1926,1928,1930.

 

Odbył obowiązkową służbę wojskową w Pułku Lotnictwa Morskiego w Pucku, która zakończyła się w 1930.W tym samym roku Janikowski postanowił zawiesić swoją karierę i oddać się pracy w Fabryce Mebli Emil BRONIKOWSKI I SYN. Nadal pozostawał w dobrych stosunkach z kolegami z drużyny oraz zarządem. Uczestniczył w pracach organizacyjnych i promocyjnych. Został członkiem zarządu BTW. W 1932 pojął za żonę Zofię Bukowską, z którą miał trójkę dzieci.

 

We wrześniu 1939 wybuchła II Wojna Światowa. Franciszek na lotnisku w Podlaskiej Fabryce Samolotów, która została zniszczona. Janikowski uciekł z budynku. Wkrótce potem wziął udział w obronie Stolicy. W 1944 został wysiedlony z domu, by pracować przymusowo w Zakładach Amunicji w Łęgnowie. 12 lat później przeprowadził się wraz z rodziną do Milanówka pod Warszawą, gdzie mieszkał aż do śmierci w 1964.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 • Dziesięć lat temu ostatni raz na Zawiszy grała pierwsza reprezentacja

  18 listopada 2009 roku reprezentacja Polski podejmowała na stadionie bydgoskiego Zawiszy reprezentację Kanady. Przez kolejną dekadę nie było nam dane oglądać pierwszej piłkarskiej reprezentacji podczas meczu w Bydgoszczy. Tamto spotkanie mogło zostać zapamiętane przez oprawę, jaką przygotowali miejscowi kibice Zawiszy pt. ,,Z orłem w koronie po jednej stronie”.

  Etykiety: piłka nożna
 • Nasz bohater!

  We wtorkowy wieczór w meczu eliminacji do Euro 2020 na Stadionie Narodowym reprezentacja Polski pokonała Słowenię 3:2, pieczętując zwycięstwo grupie G, co skutkuje awansem do turnieju. Decydującego gola zdobył Jacek Góralski, chłopak z Bydgoszczy.

  Etykiety: Jacek Góralski

Wiadomości sportowe

 • Dobiega końca Europejski Tydzień Autyzmu

  W dniach 1- 8 grudnia trwa Europejski Tydzień Autyzmu, którego celem jest zwrócenie uwagi na wyjątkowość osób objętych spektrum autyzmu, w celu z jednej strony wyrażenia solidarności z osobami ze spektrum, ale też budowania większej świadomości społecznej. Warto wspomnieć o tym tygodniu, także z tego powodu, że mieliśmy w regionie kilka akcentów.

  Etykiety: autyzm
 • Tragedia pod Grudziądzem. Zginął były parlamentarzysta

  Dzisiaj w wieku 66-lat zginął w wypadku drogowym Janusz Dziecioł, któremu sławę przyniósł występ w pierwszej polskiej edycji reality show Big Brother. Zdobyta sława pozwoliła mu zostać posłem VI i VII kadencji Sejmu z okręgu toruńsko-włocławskiego.

Wiadomości z regionu

Śledź nas