Jesteś tutaj: HomeBydgoszczKim był Franciszek Janikowski?

Kim był Franciszek Janikowski?

Napisane przez  Paulina Hermann Opublikowano w Bydgoszcz sobota, 28 wrzesień 2019 11:08
Janikowski drugi od lewej Janikowski drugi od lewej

Franciszek Janikowski pochodził z robtniczej rodziny. Od zawsze pasjonowały go opowieści ojca, który po tym go „usypiał”. Franciszek urodził się 25.07.1907 roku. Był synem Emila Bronikowskiego oraz Zofii.

Nauka nie była zbyt dużym wyzwaniem dla przyszłego wioślarza. Ukończył Szkołę Rzemiosł Artystycznych. Zdobył zawód stolarza. Rok 1925 był dla niego przełomem. To właśnie wtedy zakochał się we wioślarstwie. Codziennie trenował i analizował poczynania kolegów z drużyny. Zapisał się do Bydgoskiego Towarzystwa Wioślarskiego, któremu był wierny do końca kariery. Częste ćwiczenia i samozaparcie pozwoliły mu na osiąganie sukcesów już po roku trenowania.

 

W 1926 został mistrzem Polski w czwórce ze sternikiem. Zdobył brązowy medal na Mistrzostwach Europy w Lucernie (1926). W 1928 roku wziął udział w Letnich Igrzyskach Olimpijskich w Amsterdamie. Wraz z Janikowskim w Osadzie byli Leon Birkholz, Edmund Jankowski, Bernard Ormanowski/ Reprezentacja szybko przeszła eliminacje. Po nich przyszedł czas na wielki finał. Polacy dzielnie walczyli z przeciwnikami. Ostatecznie zdobyli brązowy medal. Jednocześnie był to pierwszy w historii polskiego wioślarstwa medal olimpijski.

 

Po Olimpiadzie odnosił dalsze sukcesy. Został brązowym medalistą Mistrzostw Europy w Bydgoszczy w czwórce bez sternika. Odnosił również sukcesy w Mistrzostwach Polski, zdobywając srebrny medal w 1926,1928,1930.

 

Odbył obowiązkową służbę wojskową w Pułku Lotnictwa Morskiego w Pucku, która zakończyła się w 1930.W tym samym roku Janikowski postanowił zawiesić swoją karierę i oddać się pracy w Fabryce Mebli Emil BRONIKOWSKI I SYN. Nadal pozostawał w dobrych stosunkach z kolegami z drużyny oraz zarządem. Uczestniczył w pracach organizacyjnych i promocyjnych. Został członkiem zarządu BTW. W 1932 pojął za żonę Zofię Bukowską, z którą miał trójkę dzieci.

 

We wrześniu 1939 wybuchła II Wojna Światowa. Franciszek na lotnisku w Podlaskiej Fabryce Samolotów, która została zniszczona. Janikowski uciekł z budynku. Wkrótce potem wziął udział w obronie Stolicy. W 1944 został wysiedlony z domu, by pracować przymusowo w Zakładach Amunicji w Łęgnowie. 12 lat później przeprowadził się wraz z rodziną do Milanówka pod Warszawą, gdzie mieszkał aż do śmierci w 1964.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 • W tym roku Polonia Pucharu nie wywalczy

  W środę zostały dwa zaległe spotkania 1/8 finału okręgowego Pucharu Polski. Pierwotnie te mecze miały został rozegrane w marcu, ale z uwagi na epidemię COVID-19 poczekały do połowy lipca. Okręgowy Puchar Polski, to jedyne rozgrywki w naszym województwie sezonu 2019/2020, które zostaną dokończone.

  Etykiety: piłka nożna
 • Co się odwlecze to nie uciecze

  Derbami Zawisza – Chemik niebiesko-czarni mieli rozegrać pierwszy po latach przerwy mecz na stadionie Zawiszy przy ulicy Gdańskiej – mecz planowany był na inauguracje rundy wiosennej w marcu. Do meczu jednak nie doszło z uwagi na epidemię COVID-19, z powodu której w IV lidze nie rozpoczęto nawet rundy wiosennej. Los chciał, że Zawisza podejmie Chemika na inaugurację sezonu 2020/2021.

  Etykiety: piłka nożna

Wiadomości sportowe

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Bydgoska policja nie jest zabawką.Nie może byc używana bez powodu i nie powinna gnebić ludzi..Takich polecen nie powinni wydawac przełozeni.. W trosce zarowno o mieszkańców jak i naszych policjantów moje wystapienie na posiedzeniu Komisji Administracji 29.06.2020..posłuchajcie...będzie pisemne stanowisko Ministra

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Wtorek, 30 czerwca 2020

 

W sprawie interwencji policyjnych w Bydgoszczy

 • Eksperci przewidywali, że po Wielkanocy zabraknie w Polsce respiratorów

  Okres Wielkanocny zapamiętamy głównie z głębokiego lockdownu, zaleceń aby unikać spotkań w zbyt szerokim gronie rodzinnym, a także prawie pustych kościołów w Wielkim Tygodniu. O przyczynach decyzji z tamtego okresu mówił we wtorek na Komisji Zdrowia wiceminister Waldemar Kraska. Komisja poświęcona była przygotowaniom do ewentualnej drugiej fali COVID-19.

  Etykiety: covid19 koronawirus
 • Krajobraz po bitwie – komentarz powyborczy

  Andrzej Duda wygrał wybory prezydenckie i będzie rządził do 2025 roku – w ten sposób można najprościej podsumować zakończoną batalię wyborczą. Obóz Zjednoczonej Prawicy ze zwycięstwa Dudy zapewne jest zadowolony, ale na tym powody do zadowolenia się kończą – przegrany najmłodszy elektorat, co nie jest dobrym prognostykiem na przyszłość, tak samo jak oparcie tego wcale nie imponującego zwycięstwa na głosujących z Podkarpacia czy Podlasia.

Wiadomości z regionu