Jesteś tutaj: HomeBydgoszczPO: Poseł Latos nie zwołał nawet posiedzenia, aby porozmawiać o metropolii

PO: Poseł Latos nie zwołał nawet posiedzenia, aby porozmawiać o metropolii

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz środa, 18 wrzesień 2019 23:43

Podczas poniedziałkowej konferencji prasowej politycy Platformy Obywatelskiej obecnemu rządowi zarzucali wiele. Osobną publikację pozwoliliśmy sobie poświęci kwestii ustaw mogących wspierać rozwój metropolii. Przed czterema laty żyliśmy bowiem wszyscy ustawą o związkach metropolitalnych, która już kilka miesięcy po wyborach wypadła z obrotu prawnego.

 

Podejmując ten temat można jednocześnie podsumować pracę Parlamentarnego Zespołu Miłośników Ziemi Bydgoskiej, który miał być płaszczyzna współpracy ponad podziałami politycznymi na rzecz Bydgoszczy. Miał być, ponieważ zebrał się tylko cztery razy przez te cztery lata, ostatni raz w marcu 2017 roku, z tego jedno posiedzenie dotyczyło jego ukonstytuowania się.

 

- W 2015 roku pozostawiliśmy obecnemu rządowi ustawę, która pozwalała utworzyć Metropolię Bydgoszcz, tym samym uzyskać dodatkowe środki. W rezultacie decyzji podjętej przez obecny rząd i obecną większość parlamentarną, Bydgoszcz de facto straciła łącznie 60 mln zł, a metropolia łącznie 88 mln zł – wyjaśnia poseł Paweł Olszewski. Mowa o ustawie o związkach metropolitalnych, która w przypadku ukonstytuowania się związku metropolitalnego (po rozporządzeniu wydanym przez Radę Ministrów) zakładała dodatkowe przychody z budżetu państwa. Ustawa ta została później przez parlament wyrzucona z obiegu prawnego.

 

Prezydent Rafał Bruski opracował projekt ustawy, który powoływałby Metropolie Bydgoszcz - Prezydent Bydgoszczy przygotował projekt ustawy, przekazał ten projekt przewodniczącemu Zespołu Miłośników Ziemi Bydgoskiej panu posłowi Latosowi, natomiast nie uzyskał żadnej odpowiedzi, nie mówiąc o podjęciu jakichkolwiek działań legislacyjnych w tym zakresie – wyjaśnia Olszewski.

 

Biorący udział w konferencji prasowej zastępca prezydenta Michał Sztybel wyraził ubolewanie, że nawet nie zwołano posiedzenia Parlamentarnego Zespołu Miłośników Ziemi Bydgoskiej, aby o tym projekcie podyskutować w gronie bydgoskich parlamentarzystów - Przewodniczący nie przekazał pozostałym członkom formalnie takiego wniosku, nie zwołał spotkania, na którym można by chociażby porozmawiać.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 • Zawisza ma poważnego partnera

  Polski Koncern Naftowy Orlen będzie partnerem klubu Zawisza Bydgoszcz. Największy gracz na polskim rynku naftowym będzie wspierał zarówno drużynę seniorów oraz szkolenie dzieci i młodzieży.

 • PZPN przekazał Bydgoszczy repliki Pucharu Polski i Superpucharu

  W 2014 roku Zawisza Bydgoszcz osiągnął historyczny sukces zdobywając Puchar Polski, po pokonaniu w meczu finałowym Zagłębia Lubin. Niedługo później bydgoski klub pokonał w meczu o Superpuchar Polski Legię Warszawa. Później dla Zawiszy zaczął się gorszy czas, a trofea zniknęły.

  Etykiety: Zawisza Bydgoszcz

Wiadomości sportowe

 • Czy czeka nas w polskiej polityce nowa jakość?

  Przed ślubowaniem parlamentarzystów prezydent Andrzej Duda apelował do posłów, aby w tej kadencji, która się rozpoczyna właśnie dzisiaj, unikać radykalnego języka. Kilkadziesiąt minut później na marszałka Sejmu wybrano Elżbietę Witek (będzie to zatem kontynuacja na tej funkcji) w stosunku 235 za, do 11 przeciw (posłowie Konfederacji) i 134 głosach wstrzymujących (pozostałe kluby opozycyjne). Jak skomentował to marszałek senior Antoni Macierewicz, wybór marszałka przy takim stosunku głosów dawno nie miał miejsca.

  Etykiety: Sejm RP
 • Prezydent do posłów: Proszę, żeby język debaty nie był radykalny

  Oficjalnie IX kadencja Sejmu została zainaugurowana, w uroczystej inauguracji Sejmu udział wziął prezydent Andrzej Duda, który wygłosił z tej okazji orędzie. W którym apelował, aby nowi parlamentarzyści debatowali ze wzajemnym szacunkiem. Później posłowie złożyli ślubowanie. Zapraszamy do obejrzenia naszej relacji prosto z Sejmu.

Wiadomości z regionu

Śledź nas