Jesteś tutaj: HomeBydgoszczPO: Poseł Latos nie zwołał nawet posiedzenia, aby porozmawiać o metropolii

PO: Poseł Latos nie zwołał nawet posiedzenia, aby porozmawiać o metropolii

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz środa, 18 wrzesień 2019 23:43

Podczas poniedziałkowej konferencji prasowej politycy Platformy Obywatelskiej obecnemu rządowi zarzucali wiele. Osobną publikację pozwoliliśmy sobie poświęci kwestii ustaw mogących wspierać rozwój metropolii. Przed czterema laty żyliśmy bowiem wszyscy ustawą o związkach metropolitalnych, która już kilka miesięcy po wyborach wypadła z obrotu prawnego.

 

Podejmując ten temat można jednocześnie podsumować pracę Parlamentarnego Zespołu Miłośników Ziemi Bydgoskiej, który miał być płaszczyzna współpracy ponad podziałami politycznymi na rzecz Bydgoszczy. Miał być, ponieważ zebrał się tylko cztery razy przez te cztery lata, ostatni raz w marcu 2017 roku, z tego jedno posiedzenie dotyczyło jego ukonstytuowania się.

 

- W 2015 roku pozostawiliśmy obecnemu rządowi ustawę, która pozwalała utworzyć Metropolię Bydgoszcz, tym samym uzyskać dodatkowe środki. W rezultacie decyzji podjętej przez obecny rząd i obecną większość parlamentarną, Bydgoszcz de facto straciła łącznie 60 mln zł, a metropolia łącznie 88 mln zł – wyjaśnia poseł Paweł Olszewski. Mowa o ustawie o związkach metropolitalnych, która w przypadku ukonstytuowania się związku metropolitalnego (po rozporządzeniu wydanym przez Radę Ministrów) zakładała dodatkowe przychody z budżetu państwa. Ustawa ta została później przez parlament wyrzucona z obiegu prawnego.

 

Prezydent Rafał Bruski opracował projekt ustawy, który powoływałby Metropolie Bydgoszcz - Prezydent Bydgoszczy przygotował projekt ustawy, przekazał ten projekt przewodniczącemu Zespołu Miłośników Ziemi Bydgoskiej panu posłowi Latosowi, natomiast nie uzyskał żadnej odpowiedzi, nie mówiąc o podjęciu jakichkolwiek działań legislacyjnych w tym zakresie – wyjaśnia Olszewski.

 

Biorący udział w konferencji prasowej zastępca prezydenta Michał Sztybel wyraził ubolewanie, że nawet nie zwołano posiedzenia Parlamentarnego Zespołu Miłośników Ziemi Bydgoskiej, aby o tym projekcie podyskutować w gronie bydgoskich parlamentarzystów - Przewodniczący nie przekazał pozostałym członkom formalnie takiego wniosku, nie zwołał spotkania, na którym można by chociażby porozmawiać.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 • Polonia Bydgoszcz świętuje stulecie

  Jeszcze przed kilkoma tygodniami planowano dość bogate obchody 100 rocznicy założenia Polonii Bydgoszcz – miał się odbyć turniej drużyn założonych w 1920 roku przez Powstańca Wielkopolskiego Edmunda Szyca oraz zawody żużlowe z najlepszymi zawodnikami na świecie. Własny scenariusz napisał koronawirus, choć być może część tych zamiarów uda się zrealizować nieco później.

  Etykiety: Polonia Bydgoszcz
 • Czy Paralekkoatletyczne Mistrzostwa Europy się odbędą?

  Pierwotnie w dniach 2-7 czerwca na stadionie bydgoskiego Zawiszy miały się odbyć VII Paralekkoatletyczne Mistrzostwa Europy. Patrząc na bydgoski kalendarz imprez sportowych – miało być to jedno z najważniejszych wydarzeń sportowych nad Brdą. Bydgoszcz to wydarzenie organizowała pierwszy raz.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Moje wystapienie do ministra infrastruktury w sprawie drogi S-10:

 

Szanowny Panie Ministrze!
Na posiedzeniu Parlamentarnego Zespołu ds. Budowy Drogi S10, które odbyło się w dniu 13 lutego, pytałem kiedy można spodziewać się złożenia przez GDDKiA wniosku do Eurostat, w sprawie zaopiniowania realizacji w formule PPP odcinka Bydgoszcz – Toruń tej drogi ekspresowej, z uwagi na wskazanie uzyskania takiej opinii przez Radę Ministrów jako warunku koniecznego.
 

Cala interpelacja

 • Prace nad wojewódzką strategią toczą się wolniej niż zakładano

  Istnieje prawdopodobieństwo, że nową Strategię Rozwoju Województwa do 2030 roku Sejmik Województwa uchwali w przyszłym roku. Główną przyczyną przedłużenia prac jest epidemia COVID-19, która utrudniła organizacje spotkań konsultacyjnych. Pierwotny plan zakładał uchwalenie nowej strategii mniej więcej jesienią.

 • Od soboty bez maseczek

  W przypadku, jeżeli będziemy zachowywać dystans w odległości 2 metrów od siebie, nie będziemy musieli nosić maseczek. Zniesienie tej restrykcji zapowiedział dzisiaj premier Mateusz Morawiecki. Nowe regulacje wejdą już od soboty 30 maja.

Wiadomości z regionu