Jesteś tutaj: HomeBydgoszczPonad rok opóźnienia z budową obwodnicy Białych Błot

Ponad rok opóźnienia z budową obwodnicy Białych Błot

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz wtorek, 17 wrzesień 2019 00:16

Temat budowy obwodnicy Białych Błot od kilkunastu miesięcy stoi w miejscu. Samorządy różnych szczebli zabezpieczyły środki na opracowanie studium STEŚ, ale te jeszcze się nie rozpoczęły. Sama zapowiadana inwestycja budzi natomiast niepokoje wśród mieszkańców.

Już w grudniu 2017 roku w Urzędzie Miasta Bydgoszczy zostało zawarte porozumienie pomiędzy: Województwem Kujawsko-Pomorskim, Miastem Bydgoszcz, powiatem bydgoskim oraz gminą Białe Błota na wspólną partycypacje przy kosztach opracowania Studium Techniczno-Ekonomiczno-Środowiskowego, w ramach którego miałaby zostać uzyskana decyzja środowiskowa. Gminę Białe Błota, będącą liderem w tym porozumieniu, reprezentował przewodniczący Rady Gminy, bowiem ówczesny wójt znajdował się w areszcie śledczym. Niedługo później prawie wszystkie samorządy zabezpieczyły środki na STEŚ w swoich budżetach na 2018 rok. Jedynie problem pojawił się w przypadku Białych Błot, gminy liderującej w projekcie, która powinna rozpisać przetarg na opracowanie STEŚ. Już w styczniu część mieszkańców zaczęła protestować, bowiem wcześniej z Urzędu Gminy wyciekły informacje, że obwodnica może przebiegać pomiędzy zabudowaniami mieszkalnymi i torami. Z racji tego, że był rok wyborczy, a w Białych Błotach sytuacja organu wykonawczego była dość nietypowa (rządził drugi wicewójt), do wyborów samorządowych tematu nikt nie ruszył.

 

W ten oto sposób właściwie powstał rok opóźnienia. Nowa władza rozpisanie przetargu na STEŚ przewidziała według harmonogramu na II kwartał bieżącego roku. Powoli dobiega końca III kwartał, a przetargu nadal nie rozpisano, stąd też coraz mniej prawdopodobne jest rozstrzygnięcie go w bieżącym roku, przez co najprawdopodobniej będą przynajmniej dwa lata opóźnienia. Prace nad STEŚ, w ramach których będą musiały się też odbyć konsultacje z mieszkańcami, w tym też dotyczące ustalenia przebiegu obwodnicy, według szacunków potrwają dwa lata. Zatem nie zanosi się na to, aby wbicie pierwszej łopaty nastąpiło przed 2020 rokiem. Obwodnica Białych Błot ma komunikować centrum Bydgoszczy z drogą ekspresową S-5, której budowa również się opóźnia.

 

Być może w ramach STEŚ, zostanie wybrany wariant budowy bezkolizyjnych skrzyżowań w ramach obecnego przebiegu drogi wojewódzkiej nr 223, czyli ulicy Szubińskiej.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 • Polonia Bydgoszcz świętuje stulecie

  Jeszcze przed kilkoma tygodniami planowano dość bogate obchody 100 rocznicy założenia Polonii Bydgoszcz – miał się odbyć turniej drużyn założonych w 1920 roku przez Powstańca Wielkopolskiego Edmunda Szyca oraz zawody żużlowe z najlepszymi zawodnikami na świecie. Własny scenariusz napisał koronawirus, choć być może część tych zamiarów uda się zrealizować nieco później.

  Etykiety: Polonia Bydgoszcz
 • Czy Paralekkoatletyczne Mistrzostwa Europy się odbędą?

  Pierwotnie w dniach 2-7 czerwca na stadionie bydgoskiego Zawiszy miały się odbyć VII Paralekkoatletyczne Mistrzostwa Europy. Patrząc na bydgoski kalendarz imprez sportowych – miało być to jedno z najważniejszych wydarzeń sportowych nad Brdą. Bydgoszcz to wydarzenie organizowała pierwszy raz.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Moje wystapienie do ministra infrastruktury w sprawie drogi S-10:

 

Szanowny Panie Ministrze!
Na posiedzeniu Parlamentarnego Zespołu ds. Budowy Drogi S10, które odbyło się w dniu 13 lutego, pytałem kiedy można spodziewać się złożenia przez GDDKiA wniosku do Eurostat, w sprawie zaopiniowania realizacji w formule PPP odcinka Bydgoszcz – Toruń tej drogi ekspresowej, z uwagi na wskazanie uzyskania takiej opinii przez Radę Ministrów jako warunku koniecznego.
 

Cala interpelacja

 • Prace nad wojewódzką strategią toczą się wolniej niż zakładano

  Istnieje prawdopodobieństwo, że nową Strategię Rozwoju Województwa do 2030 roku Sejmik Województwa uchwali w przyszłym roku. Główną przyczyną przedłużenia prac jest epidemia COVID-19, która utrudniła organizacje spotkań konsultacyjnych. Pierwotny plan zakładał uchwalenie nowej strategii mniej więcej jesienią.

 • Od soboty bez maseczek

  W przypadku, jeżeli będziemy zachowywać dystans w odległości 2 metrów od siebie, nie będziemy musieli nosić maseczek. Zniesienie tej restrykcji zapowiedział dzisiaj premier Mateusz Morawiecki. Nowe regulacje wejdą już od soboty 30 maja.

Wiadomości z regionu