Jesteś tutaj: HomeBydgoszczWe wtorek podpisanie ważnego porozumienia dla rozwoju terminalu intermodalnego

We wtorek podpisanie ważnego porozumienia dla rozwoju terminalu intermodalnego

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz poniedziałek, 16 wrzesień 2019 10:10

Jutro (wtorek) Bydgoski Park Przemysłowo-Technologiczny (jako podmiot reprezentujący Miasto Bydgoszcz) podpisze porozumienie na rzecz stworzenia kolejowego terminalu przeładunkowego w oparciu o infrastrukturę towarowej stacji kolejowej Emilianowo. O inwestycji mówi się od pewnego czasu, teraz zainteresowani nią partnerzy podpiszą porozumienie.

Porozumienie podpisze również spółka PKP SA, która obok BPPT będzie kluczowym partnerem, a także Wojewoda Kujawsko-Pomorski, gmina Nowa Wieś Wielka, Zarząd Portu Morskiego w Gdyni, PKP Cargo oraz Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa. Obecność portu morskiego w Gdyni jest dość istotna, bowiem wyraża ona, iż dla gdyńskiego portu budowa terminalu intermodalnego w Bydgoszczy, to ważne dla rozwoju przedsięwzięcie.

 

Terminal w Emilianowie może pełnić rolę docelową bramy zewnętrznej do portów w Trójmieście. Kontenery rozładowywane w Gdańsku i w Gdyni, a potencjalnie też w Elblągu po przekopie Mierzei Wiślanej, wysyłane byłyby pociągami do Emilianowa, a dopiero stąd następowałaby ich dystrybucja w różne miejsca kontynentu. Taką filozofię wymusza w pewnym sensie układ infrastruktury kolejowej, bowiem linie kolejowe którymi skomunikowane są porty w Gdańsku i w Gdyni krzyżują się w Bydgoszczy. Obecnie rząd realizuje modernizację linii kolejowej nr 201 (w ramach której dobudowywany jest tor oraz instalowana elektryfikacja) pomiędzy Maksymilianowem pod Bydgoszczą, a gdyńskim portem.

 

Planowane jest też złożenie wniosku o uznanie tego przedsięwzięcia za rządową inwestycję strategiczną, co ułatwić ma pozyskiwanie środków finansowych. Wstępnie planowane jest powołanie spółki celowej, która ma koordynować przygotowanie inwestycji – informuje Urząd Miasta Bydgoszczy. O powołaniu spółki celowej mówi się już blisko od roku, póki co jednak są to kolejne zapowiedzi.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 • Zawisza ma poważnego partnera

  Polski Koncern Naftowy Orlen będzie partnerem klubu Zawisza Bydgoszcz. Największy gracz na polskim rynku naftowym będzie wspierał zarówno drużynę seniorów oraz szkolenie dzieci i młodzieży.

 • PZPN przekazał Bydgoszczy repliki Pucharu Polski i Superpucharu

  W 2014 roku Zawisza Bydgoszcz osiągnął historyczny sukces zdobywając Puchar Polski, po pokonaniu w meczu finałowym Zagłębia Lubin. Niedługo później bydgoski klub pokonał w meczu o Superpuchar Polski Legię Warszawa. Później dla Zawiszy zaczął się gorszy czas, a trofea zniknęły.

  Etykiety: Zawisza Bydgoszcz

Wiadomości sportowe

 • Czy czeka nas w polskiej polityce nowa jakość?

  Przed ślubowaniem parlamentarzystów prezydent Andrzej Duda apelował do posłów, aby w tej kadencji, która się rozpoczyna właśnie dzisiaj, unikać radykalnego języka. Kilkadziesiąt minut później na marszałka Sejmu wybrano Elżbietę Witek (będzie to zatem kontynuacja na tej funkcji) w stosunku 235 za, do 11 przeciw (posłowie Konfederacji) i 134 głosach wstrzymujących (pozostałe kluby opozycyjne). Jak skomentował to marszałek senior Antoni Macierewicz, wybór marszałka przy takim stosunku głosów dawno nie miał miejsca.

  Etykiety: Sejm RP
 • Prezydent do posłów: Proszę, żeby język debaty nie był radykalny

  Oficjalnie IX kadencja Sejmu została zainaugurowana, w uroczystej inauguracji Sejmu udział wziął prezydent Andrzej Duda, który wygłosił z tej okazji orędzie. W którym apelował, aby nowi parlamentarzyści debatowali ze wzajemnym szacunkiem. Później posłowie złożyli ślubowanie. Zapraszamy do obejrzenia naszej relacji prosto z Sejmu.

Wiadomości z regionu

Śledź nas