Jesteś tutaj: HomeBydgoszczZnak tylko dla rowerzystów

Znak tylko dla rowerzystów

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz niedziela, 08 wrzesień 2019 00:52

Znaki drogowe powinny być tak dobierane, aby były w maksymalnym stopniu zrozumiałe dla kierowców i innych uczestników ruchu. Niestety, drogowcy również stawiają nowe oznakowanie nie zawsze stosują tą zasadę. Właśnie jesteśmy świadkami wdrażania nowego oznakowania w ścisłym centrum miasta.

 

Przy ulicy Farnej, na wysokości Katedry i ratusza, w kierunku Wyspy Młyńskiej postawiony został znak nakazujący skręt w lewo w ulicę Jezuicką. Nie możemy w nią jednak skręcić, bowiem kilka metrów dalej pojawia się znak zakazujący w jazdy w Jezuicką. Mogą zdarzyć się sytuacje, że kierujący zauważą tylko ten pierwszy znak i wjadą pod prąd w Jezuicką, albo dostrzegą zakaz wjazdu w ostatnim momencie co będzie wymagało nawracania. O ile Farna jest jednokierunkowa (w kierunku Mostowej), to z racji możliwego w niektórych przypadkach wjazdu pod Katedrę, kierujący spod Katedry mogą być znakiem nakazującym wjazd w Jezuicką wprowadzeni w błąd.

 

 

Po głębszej analizie można się domyśleć, że to oznakowanie ma służyć głównie rowerzystom. Bowiem zakaz wjazdu w Jezuicką nie obejmuje rowerzystów (informuje o tym tabliczka pod znakiem), a pojawiający się nakaz jazdy w lewo, zakazuje im jazdy dalej Farną w kierunku Przyrzecza. Żeby dojść do takiego wniosku potrzeba jednak chwili namysłu, a wracając do sedna – znaki powinny być w maksymalnym stopniu zrozumiałe. Jeżeli intencją Zarządu Dróg było wyeliminowanie ruchu rowerów jedną stronę na tym krótkim odcinku Farnej, to czytelniej byłoby wstawić pod znakiem zakaz wjazdu informacji, że dotyczy on również rowerzystów, choć rowerzysta dobrze znający przepisy nawet bez znaku nakazującego skręt w lewo powinien wiedzieć, że dalej Farną nie może jechać.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 • Polonia dokonała niemożliwego

  Polonia Bydgoszcz wywalczyła w niedzielę awans do żużlowej I ligi (druga klasa rozgrywkowa). Drużyna należąca do Jerzego Kanclerza nie była jednak przed niedzielnym meczem faworytem.

 • Skrót derbów Bydgoszczy

  W środę na stadionie Chemika odbyły się derby Bydgoszczy w piłce nożnej. Rywalem piłkarzy z Glinek był Zawisza, który ostatecznie okazał się lepszy. Do 44 minuty zapowiadało się jednak, że to raczej gospodarze będą nadawać ton temu spotkaniu. Żeby więcej nie rozpisywać się, zapraszamy do obejrzenia skrótu meczu.

Wiadomości sportowe

 • Miesiąc do wyborów

  Wybory parlamentarne odbędą się 13 października, czyli licząc od piątku pozostał niespełna miesiąc. Z uwagi na to, że intensywna kampania wyborcza jeszcze się nie rozpoczęła, będzie to dość krótka kampania. Wybory parlamentarne będą najważniejsze w tzw. czteropaku wyborczym, który rozpoczął się przed rokiem wyborami samorządowymi. Istnieje prawdopodobieństwo, że po tych wyborach na kilka lat ostudzi się atmosfera polityczna, bowiem za wyjątkiem wiosennych wyborów prezydenckich, przed nami przeszło 3 lata bez wyborów.

 • Rozlosowano numery list wyborczych

  W piątek Państwowa Komisja Wyborcza rozlosowała numery list wyborczych w wyborach do Sejmu RP. W takiej też kolejności 13 października otrzymamy listy z nazwiskami kandydatów. Z pierwszego miejsca wystartuje PSL wraz z Kukiz15.

Wiadomości z regionu

Śledź nas