Jesteś tutaj: HomeBydgoszczZwiefka: Jestem przeciwny repolonizacji mediów

Zwiefka: Jestem przeciwny repolonizacji mediów

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz środa, 28 sierpień 2019 14:35

Lider listy Koalicji Obywatelskiej w okręgu bydgoskim Tadeusz Zwiefka zapowiedział, że jak zostanie posłem to zamierza przeciwdziałać zakusom Prawa i Sprawiedliwości, aby podporządkować sobie wszystkie media. Wyraził obawę, iż możemy być jako odbiorcy informacji skazani na zmanipulowane informacje, jako przykład których wskazał ostatnie audycje Telewizji Polskiej.

- Chciałem bardzo wyraźnie powiedzieć, że Koalicja Obywatelska, Platforma Obywatelska w szczególności, ja także osobiście, jestem przeciwnikiem pomysłu, który ma być wdrożony po wyborach jesiennych, tzw. repolonizacji mediów. Już dzisiaj oglądając, czy słuchając różnych stacji radiowych możemy odnieść wrażenie, że żyjemy w dwóch innych rzeczywistościach – powiedział na konferencji prasowej Tadeusz Zwiefka, były dziennikarz, a przez ostatnie kilkanaście lat reprezentant kujawsko-pomorskiego w Parlamencie Europejskim - Oczywiście jako wieloletni były dziennikarz jestem zwolennikiem pluralizmu, nie ma żadnej wątpliwości, że wolność słowa jest największą wolnością przypisaną człowiekowi, natomiast manipulacja informacja, manipulacja odbiorcą tej informacji jest już niedopuszczalna, a takie zdarzenia coraz częściej mają miejsce.


Za przykład manipulacji wskazał informacje podawane przez TVP o rzekomej grupie produkującej hejt w Bydgoszczy, w którą zamieszany może być prezydent miasta - Można było odnieść wrażenie, że prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski, jeden z wiceprezydentów Michał Sztybel i były dziennikarz Gazety Wyborczej Marcin Kowalski i jeszcze inne osoby to grupa przestępcza. Dochodzimy do jakiegoś absurdu w przekazie informacji tylko po to, żeby przykryć jedną aferę która jest ewidentna. Afera hejterska zorganizowana w Ministerstwie Sprawiedliwości, prowadzona i inspirowana przez jednego z wiceministrów w tym ministerstwie jest faktem.

 

O problemie fake newsów

Kandydata zapytaliśmy o temat tzw. fake newsów, czyli zmyślonych informacji. Taki przykład mieliśmy niedawno w Bydgoszczy, gdy jeden z portali zmyślił rzekomą wycinkę drzew na Osiedlu Leśnym, ale zjawisko dotyka też chociażby epidemiologii w temacie szczepień ochronnych, stąd też od dłuższego czasu tematem zajmuje się Komisja Europejska. Postanowiliśmy wykorzystać zatem fakt, że Zwiefka do niedawna zasiadał w Parlamencie Europejskim - To jest szalenie trudne, wiem że to nie jest coś co będzie można zapisać w kilku artykułów i będzie to panaceum na całe zło – ocenia polityk - On jest z jednej strony zjawiskiem negatywnym ponieważ godzi w dobra innych, ale z drugiej strony jest to także zjawisko które ma nabijać kasę tym, którzy prowadzą różnego rodzaju portale, bądź zarabiają na tym, że mają setki tysięcy, czy nawet miliony wejść, wyłudzając niejako pieniądze na bazie fałszywej informacji.

 

W jego opinii być może za rok, albo dwa pojawią w Brukseli pierwsze propozycje działań dla zwalczenia zjawiska fake newsów.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 • Polonia dokonała niemożliwego

  Polonia Bydgoszcz wywalczyła w niedzielę awans do żużlowej I ligi (druga klasa rozgrywkowa). Drużyna należąca do Jerzego Kanclerza nie była jednak przed niedzielnym meczem faworytem.

 • Skrót derbów Bydgoszczy

  W środę na stadionie Chemika odbyły się derby Bydgoszczy w piłce nożnej. Rywalem piłkarzy z Glinek był Zawisza, który ostatecznie okazał się lepszy. Do 44 minuty zapowiadało się jednak, że to raczej gospodarze będą nadawać ton temu spotkaniu. Żeby więcej nie rozpisywać się, zapraszamy do obejrzenia skrótu meczu.

Wiadomości sportowe

 • Niesłyszący mogą śledzić sesje Sejmiku Województwa

  W poniedziałek odbędzie się druga sesja Sejmiku Województwa, której transmisja na żywo będzie tłumaczona na język migowy. Pierwsza odbyła się przed miesiącem, ale nie poinformowano wówczas szerzej o tej funkcjonalności. 23 września sesja rozpocznie się o godzinie 11:00.

 • O tym dlaczego są to nudne wybory

  Za trzy tygodnie odbędą się najważniejsze wybory z cyklu, który rozpoczął się ubiegłorocznymi wyborami samorządowymi. To jednak wybory samorządowe budziły znacznie większe emocje społeczne niż ma to miejsce teraz. Słyszę wiele opinii, że jest to nudna kampania. Dlaczego tak jest?

Wiadomości z regionu

Śledź nas