Jesteś tutaj: HomeBydgoszczWicepremier przekazał UKW czek na kilkanaście milionów

Wicepremier przekazał UKW czek na kilkanaście milionów

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz piątek, 23 sierpień 2019 18:36

- Jeżeli chodzi o oświatę, szkoły podstawowe i średnie, to nakłady w Polsce są powyżej średniej w krajach OECD, jeżeli chodzi o nakłady na naukę i szkolnictwo wyższe jesteśmy jedynie w połowie średniej. Mówiąc krótko polskie uczelnie wyższe są wciąż niedofinansowane – mówił podczas wizyty na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, wicepremier oraz minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin. Celem jego wizyty były tez pieniądze.

Wicepremier przypomniał, że od października na polskich uczelniach będą obowiązywały nowe statuty, których opracowanie i uchwalenie wymusiła nowa ustawa. Minister Gowin pochwalił społeczność UKW za sprawne wywiązanie się z tego zobowiązania - W toku prac pamiętam, że artykułowane były obawy, że być może ustawa będzie korzystna dla największych uczelni, z tych głównych metropolii akademickich, ale może uderzyć rykoszetem w uczelnie średnie lub mniejsze. Zapewniałem wówczas państwa, że tak nie będzie i myślę dzisiaj, że wszyscy możemy powiedzieć, że ustawa otwiera równe szansę wszystkich tych uczelni, równocześnie stawiając nowe wymagania, aby podnosić jakość kształcenia studentów i jakość badań naukowych.

 

Wicepremier podkreślił - Mówiłem od początku, że uczciwa reforma musi zakładać z jednej strony pewne zmiany przeprowadzone przez same uczelnie, ale z drugiej strony muszą rosnąć nakłady na szkolnictwo wyższe.

 

Dzisiaj dokonał on symbolicznego przekazania czeku o wartości 11,7 mln zł na realizację projektu ,,Stawiamy na rozwój UKW” który bydgoska uczelnia uzyskała w ramach konkursu ogłoszonego przez ministerstwo, a współfinansowanego przez Unię Europejską. Jak informuje UKW - Celem projektu „Stawiamy na rozwój UKW” jest wzrost kompetencji u studentek/ów z UKW odpowiadających potrzebom gospodarki, rynku pracy i społeczeństwa oraz podniesienie kompetencji kadr dydaktycznych poprzez realizację kompleksowego programu poprawy jakości funkcjonowania.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

Wiadomości sportowe

 

 

 

 

  • Spółka marszałkowska jeszcze nie inwestuje, ale prezes dobrze zarabia

    W marcu 2018 roku Sejmik Województwa wyraził zgodę na powołanie spółki Kujawsko-Pomorskie Inwestycje Regionalne. Celem spółki jest prowadzenie dużych inwestycji z ramienia Samorządu Województwa, na razie spółka jeszcze żadnego dużego projektu inwestycyjnego nie prowadzi, natomiast Zarząd Województwa ,reprezentując jedynego wspólnika spółki (Samorząd Województwa) zdecydował o wysokiej pensji dla prezesa.

  • Jutro Konfederacja wskaże kandydata na prezydenta. To może być ciekawe dla polskiej sceny politycznej wydarzenie

    W sobotę 18 stycznia w Warszawie odbędzie się zjazd elektorski w ramach prawyborów wewnętrznych w Konfederacji. Wydarzenie ciekawe, bowiem prawybory wzorowane są na ordynacji wyborczej wykorzystywanej w Stanach Zjednoczonych w wyborach prezydenckich, co jest w Polsce pionierskim działaniem. Prawybory mogą też wskazać w jakim kierunku ideologicznie pójdzie Konfederacja w przyszłości.

    Etykiety: Konfederacja

Wiadomości z regionu

Śledź nas