Jesteś tutaj: HomeBydgoszczW Bydgoszczy będą zgłębiać wiedzę jak dbać o dziedzictwo przemysłowe

W Bydgoszczy będą zgłębiać wiedzę jak dbać o dziedzictwo przemysłowe

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz środa, 21 sierpień 2019 23:38

Od kilku lat Polski Komitet Narodowy ICOMOS (International Council on Monuments and Sites) organizuje tzw. szkoły letnie, w trakcie których przyszli konserwatorzy zabytków mogą pogłębiać wiedzę praktyczną. Tegoroczna edycja rozpocznie się za tydzień w Bydgoszczy, a poświęcona będzie zagadnieniu ochrony dziedzictwa techniki. Zagadnienie to pojawi się pierwszy raz w ramach letnich szkół.

Bydgoszcz może się poszczycić w tym zakresie praktycznymi realizacjami. Najbardziej widowiskowym działaniem było stworzenie w dawnych obiektach fabryki nitrogliceryny Exploseum przez Muzeum Okręgowe imienia Leona Wyczółkowskiego. W ostatnich latach karierę robi natomiast Szlak Dziedzictwa Przemysłowe TeH20. Letnia Szkoła odbędzie się przy współpracy Polskiego Komitetu Narodowego ICOMOS, Muzeum Okręgowego oraz wsparciu Miasta Bydgoszczy.

 

- Letnia Szkoła ICOMOS służy przede wszystkim podnoszeniu kompetencji młodych i przyszłych uczestników działań konserwatorskich, czy służbie ochrony zabytków – powiedział na konferencji prasowej zapowiadającej wydarzenie, dyrektor Muzeum Okręgowego Leszek Woźniak.

 

- To jest pierwsza edycja poświęcona dziedzictwu techniki. Jesteśmy z tego powodu bardzo dumni, ponieważ chcemy się promować od tej strony i pokazywać co my tutaj mamy, jaki posiadamy zasób i jak sobie z nim – kolokwialnie – radzimy – podkreśla Andrzej Borsuk z Muzeum Okręgowego z Exploeseum.

 

Partnerem tegorocznej szkoły będzie również Szlak TeH20 - To jest ogromna radość, że Szlak TeH20 został do tego przedsięwzięcia zaproszona. Jesteśmy wręcz bardzo wzruszenie, dlatego że przez ostatnie lata obserwujemy ogromny progres w zakresie zainteresowania dziedzictwem technicznym – zaznacza Kinga Puchowska, koordynatorka szlaku - Bardzo się cieszymy, że ta tematyka budzi coraz większe zainteresowanie w całym kraju.


Szkoła letnia rozpocznie się w przyszłą środę, 28 sierpnia.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 • Kujawianka i Legia Chełmża mocno mieszają w lidze (po 8 kolejkach IV ligi)

  Nowym liderem IV ligi jest Włocłavia Włocławek z dorobkiem 19 punktów, ten zespół rozegrał jednak jeden mecz więcej niż zespoły z niższych miejsc – dalej mamy Lidera Włocławek i Zawiszę Bydgoszcz z dorobkiem 17 punktów. Na 4 lokatę spadł natomiast Sporti Łochowo mający jeden punkt mniej.

 • Bramka zdobyta z przewrotki zagęściła sytuacje w IV lidze

  Po 7 kolejkach IV ligi po 16 punktów mają cztery zespoły, które przewodzą w tabeli. Dzięki najlepszemu bilansowi bramkowemu przewodniczy Lider Włocławek, dalej mamy Zawiszę Bydgoszcz, Sportis Łochowo i Włocłavię Włocławek. Pozycje samodzielnego lidera Sportis stracił po pięknej bramce zdobytej z przewrotki przez Łukasza Galanciaka. Tę bramkę można zobaczyć na naszym skrócie meczu pomiędzy Sportisem a Kujawianka Izbica Kujawska.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Interpelacja w sprawie wsparcia dla organizatorów kongresów, konferencji, targów, wystaw i szkolen. Do przeczytania na stronie Sejmu RP - tutaj

 • GDDKiA potwierdza chęć ogłoszenia przetargu na S-10 w przyszłym roku

  Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad przedstawiła plany przetargów na 2021 roku. W tych planach znajduje się ogłoszenie przetargu na liczący dokładnie 50,4 km odcinek drogi ekspresowej S-10 Bydgoszcz – Toruń. W czerwcu minister infrastruktury w podbydgoskim Emilianowie zadeklarował, że przetarg zostanie ogłoszony na przełomie 2020 i 2021 roku.

 • Powiat aleksandrowski znajdzie się w strefie żółtej

  Ostatni tydzień to dość sporo nowych zachorowań na COVID-19 w województwie kujawsko-pomorskim – szczegółowo sytuację omówimy w jutrzejszym raporcie. Od jutra będzie obowiązywać też zaktualizowany podział na strefy z dodatkowymi obostrzeniami. Na tej liście znajdzie się od jutra powiat aleksandrowski, w którym znajduje się miasto uzdrowiskowe Ciechocinek.

Wiadomości z regionu