Jesteś tutaj: HomeBydgoszczIntrygi, które pokazują gdzie klasa polityczna ma wyborców (komentarz)

Intrygi, które pokazują gdzie klasa polityczna ma wyborców (komentarz)

Napisane przez  Łukasz Religa Opublikowano w Bydgoszcz środa, 21 sierpień 2019 00:12

Kampania wyborcza się jeszcze nie rozpoczęła, ale wbrew pozorom dużo się dzieje w polityce. Jesteśmy bowiem świadkami intryg i gierek, które sprawiają, że momentami możemy poczuć się jak w średniowieczu. Co prawda nikt nikogo nie truje, ani nie uprowadza, ale jak wtedy możni żyjąc swoimi gierkami nie liczyli się z ludem, tak teraz klasa polityczna w podobny sposób traktuje wyborców.

Pod wpisem radnego Romana Jasiakiewicza na Facebook-u, w którym informuje, że z mediów dowiedział się o wykreśleniu z listy Koalicji Obywatelskiej pojawiły się komentarze, że jego kandydatura mogła sprawić, że do Sejmu nie wszedłby kandydat ,,politycznie namaszczony”. Wiele osób dziwi się też temu posunięciu bowiem brak Jasiakiewicza na liście może pozbawić opozycje części głosów. W te kilkadziesiąt godzin wielu wyborców Koalicji zobaczyło, że wcale najważniejszym celem na wybory nie jest ,,odsunięcie PiS-u od władzy”, ale zabezpieczenie jakiś prywatnych interesów. Może przełożyć się to na mniejszą mobilizację elektoratu opozycji w tych wyborach.

 

Znacznie bardziej przebiegła wydaje się intryga, która doprowadziła do wykluczenia z listy radnej Grażyny Szabelskiej. Pozew z roszczeniem do zapłaty, w mojej opinii niezbyt przekonująco udokumentowanego roszczenia, to trochę mało, aby wyrzucić kogoś z listy wyborczej. Na takiej podstawie to tak naprawdę każdy może każdego pozwać. W poważnym potraktowaniu sprawy przez Nowogrodzką musieli pomóc mający wpływy politycy PiS, którzy w pewnym sensie musieli wstawić się za powodem (pozywającym).

 

Przy okazji tej sprawy okazało się, że politycy PiS mogli być nagrywani, nagrywanie radnej Szabelskiej jest już potwierdzone. Sprawa może przynieść też konsekwencje finansowe dla Prawa i Sprawiedliwości, gdy okażę się, że sprawozdanie finansowe za kampanie w 2015 roku było złożone nierzetelnie. Podjęcie takiego ryzyka świadczy o wyjątkowej przebiegłości intrygantów.

 

Pozostaje zadać tylko pytanie, gdzie jest miejsce w tej układance wyborców? W sytuacji, gdy poprzez intrygi tworzy się listy wyborcze, w celu eliminacji osób które mogłyby zyskać większe poparcie niż ,,politycznie protegowani”, to wiele na znaczeniu traci demokratyczny sens wyborów.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 • Kujawianka i Legia Chełmża mocno mieszają w lidze (po 8 kolejkach IV ligi)

  Nowym liderem IV ligi jest Włocłavia Włocławek z dorobkiem 19 punktów, ten zespół rozegrał jednak jeden mecz więcej niż zespoły z niższych miejsc – dalej mamy Lidera Włocławek i Zawiszę Bydgoszcz z dorobkiem 17 punktów. Na 4 lokatę spadł natomiast Sporti Łochowo mający jeden punkt mniej.

 • Bramka zdobyta z przewrotki zagęściła sytuacje w IV lidze

  Po 7 kolejkach IV ligi po 16 punktów mają cztery zespoły, które przewodzą w tabeli. Dzięki najlepszemu bilansowi bramkowemu przewodniczy Lider Włocławek, dalej mamy Zawiszę Bydgoszcz, Sportis Łochowo i Włocłavię Włocławek. Pozycje samodzielnego lidera Sportis stracił po pięknej bramce zdobytej z przewrotki przez Łukasza Galanciaka. Tę bramkę można zobaczyć na naszym skrócie meczu pomiędzy Sportisem a Kujawianka Izbica Kujawska.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Interpelacja w sprawie wsparcia dla organizatorów kongresów, konferencji, targów, wystaw i szkolen. Do przeczytania na stronie Sejmu RP - tutaj

 • Co 10. dziecko wymaga pomocy psychologicznej. Podczas pandemii wsparciem dla nich jest terapia online i przez telefon

  W Polsce 9 proc. dzieci i młodzieży, czyli ok. 630 tys. osób, wymaga pomocy psychologicznej albo psychiatrycznej – wynika z raportu Najwyższej Izby Kontroli. NIK wskazuje, że system lecznictwa nie jest w stanie jej zapewnić. – Nie ma wystarczającej liczby psychiatrów i psychologów dziecięcych. Bezpłatna pomoc bardzo się skurczyła, a nie wszystkie rodziny stać, żeby pójść do psychologa płatnie – mówi Maria Keller-Hamela z Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę. Pandemia dodatkowo pogłębiła te problemy. W ich rozwiązaniu mogą pomóc konsultacje zdalne – telefoniczne i online. Taki projekt fundacja chce rozwijać wspólnie z firmą Huawei.

  Etykiety: psychiatria covid19
 • Pandemia COVID-19 sprzyja polskiej wynalazkości

  Od rozpoczęcia pandemii liczba zgłoszeń wynalazków w Urzędzie Patentowym wzrosła o ponad 5 proc. – Obecnie ponad 100 jest bezpośrednio związanych z ochroną przed COVID-19 – mówi Edyta Demby-Siwek, prezes Urzędu Patentowego RP. W Polsce pojawiły się już np. urządzenia dezynfekujące, które samoistnie i pod ciśnieniem rozpylają mgiełkę, od razu pokrywającą całą powierzchnię dłoni. Powstały też bramy dezynfekujące oparte na działaniu światła UVC czy namiot barierowy.

Wiadomości z regionu