Jesteś tutaj: HomeBydgoszczOrganizuje się nowa formacja na prawicy

Organizuje się nowa formacja na prawicy

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz czwartek, 25 lipiec 2019 07:25

13 maja podczas odbywającej się w Warszawie manifestacji przeciwko amerykańskiej ustawie 447 (dotycząca zaspokojenia roszczeń środowisk żydowskich), prezes Stowarzyszenia Marsza Niepodległości Robert Bąkiewicz wezwał do tworzenia Rot Marszu Niepodległości. Struktury Rot tworzą się również w Bydgoszczy.

Informowanie społeczeństwa o zagrożeniach idących za sprawą ustawy 447 i żydowskich roszczeń to na razie podstawowy cel Rot Marszu Niepodległości. Środowisko będzie chciało również wywoływać nacisk na rządzących, aby zaczęli skutecznie bronić polskiego interesu narodowego.

 

Ustawa nr 447 amerykańskiego Kongresu JUST (Justice for Uncompensated Survivors Today) nawiązuje do podpisanej również przez Polskę deklaracji z Terezina z 2009 roku, za czasów rządów koalicji PO – PSL. Deklaracja nawołuje państwa ją ratyfikujące do uregulowania statutu majątków ofiar Holocaustu. Ustawa JUST z ubiegłego roku zobowiązuje natomiast Departament Stanu USA do opracowania do listopada br. raportu z tego jak państwa ratyfikujące deklaracje z Terezina się z tych zobowiązań wywiązują.

 

Jak mówi nam jeden z działaczy Rot co prawda deklaracje podpisał rząd Donalda Tuska, to PiS rządząc od 2015 roku jej nie wypowiedział. Nie jest tajemnicą, że celem powołania Rot Marszu Niepodległości jest też przyciągnięcie działaczy chociażby Klubów Gazety Polskiej, którzy mogą czuć się rozczarowani proizraelską linią redakcyjną.

 

W maju ambasada Stanów Zjednoczonych w Warszawie wydała oświadczenie w którym napisano - Przeważająca większość roszczeń obywateli amerykańskich z okresu Holokaustu nie była objęta porozumieniem odszkodowawczym z 1960 roku. W lipcu 1960 Stany Zjednoczone podpisały umowę z Polską, na mocy której rząd polski przejął odpowiedzialność za wypłatę odszkodowań dla obywateli amerykańskich, którzy byli obywatelami amerykańskimi w czasie, gdy ich majątek w Polsce był upaństwowiony przez ówczesny rząd komunistyczny.

 

Jest to nawiązanie do wypłaty w 1960 roku przez Polską Rzeczpospolitą Ludową 40 mln dolarów na zaspokojenie roszczeń obywateli USA pochodzenia żydowskiego z tytułu nacjonalizacji i przejęcia mienia. Według ambasady nadal większość roszczeń nie została przez Polskę zaspokojona.

 

Struktury Rot organizują się także Bydgoszczy. Miały miejsce już pierwsze spotkania. Roty mają szansę ożywić narodową stronę sceny politycznej, która w ostatnich latach w Bydgoszczy zamarła.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 • Polonia Bydgoszcz świętuje stulecie

  Jeszcze przed kilkoma tygodniami planowano dość bogate obchody 100 rocznicy założenia Polonii Bydgoszcz – miał się odbyć turniej drużyn założonych w 1920 roku przez Powstańca Wielkopolskiego Edmunda Szyca oraz zawody żużlowe z najlepszymi zawodnikami na świecie. Własny scenariusz napisał koronawirus, choć być może część tych zamiarów uda się zrealizować nieco później.

  Etykiety: Polonia Bydgoszcz
 • Czy Paralekkoatletyczne Mistrzostwa Europy się odbędą?

  Pierwotnie w dniach 2-7 czerwca na stadionie bydgoskiego Zawiszy miały się odbyć VII Paralekkoatletyczne Mistrzostwa Europy. Patrząc na bydgoski kalendarz imprez sportowych – miało być to jedno z najważniejszych wydarzeń sportowych nad Brdą. Bydgoszcz to wydarzenie organizowała pierwszy raz.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Moje wystapienie do ministra infrastruktury w sprawie drogi S-10:

 

Szanowny Panie Ministrze!
Na posiedzeniu Parlamentarnego Zespołu ds. Budowy Drogi S10, które odbyło się w dniu 13 lutego, pytałem kiedy można spodziewać się złożenia przez GDDKiA wniosku do Eurostat, w sprawie zaopiniowania realizacji w formule PPP odcinka Bydgoszcz – Toruń tej drogi ekspresowej, z uwagi na wskazanie uzyskania takiej opinii przez Radę Ministrów jako warunku koniecznego.
 

Cala interpelacja

 • Prace nad wojewódzką strategią toczą się wolniej niż zakładano

  Istnieje prawdopodobieństwo, że nową Strategię Rozwoju Województwa do 2030 roku Sejmik Województwa uchwali w przyszłym roku. Główną przyczyną przedłużenia prac jest epidemia COVID-19, która utrudniła organizacje spotkań konsultacyjnych. Pierwotny plan zakładał uchwalenie nowej strategii mniej więcej jesienią.

 • Od soboty bez maseczek

  W przypadku, jeżeli będziemy zachowywać dystans w odległości 2 metrów od siebie, nie będziemy musieli nosić maseczek. Zniesienie tej restrykcji zapowiedział dzisiaj premier Mateusz Morawiecki. Nowe regulacje wejdą już od soboty 30 maja.

Wiadomości z regionu