Jesteś tutaj: HomeBydgoszczBydgoszcz nadal liderem w turystyce zagranicznej

Bydgoszcz nadal liderem w turystyce zagranicznej

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz środa, 17 lipiec 2019 07:47
Bydgoszcz nadal liderem w turystyce zagranicznej Fot: Bartosz Bieliński

Rok 2018 przyniósł w województwie kujawsko-pomorskim spadek w liczbie odwiedzanych nas turystów zagranicznych. Pozycję lidera jeżeli chodzi o liczbę udzielonych noclegów utrzymuje Bydgoszcz.

Określenie ilu turystów pojawiło się na danym terenie nie jest rzeczą prostą, bowiem jest to na tyle duże zjawisko, że nie ma jak go dokładnie zmierzyć. Ruch turystyczny mierzy się w oparciu o udzielane noclegi, co nie jest przecież do końca precyzyjne, bowiem zliczamy tylko tych turystów, którzy zostali na dłuższy pobyt. W 2018 roku w kujawsko-pomoskim 116,6 tys. zagranicznych turystów udzielono 279,6 tys. noclegów. Jest to o około 20 tys. noclegów mniej niż w 2017 roku i nieco ponad 4 tys. turystów mniej.

 

Jeżeli chodzi o liczbę zagranicznych turystów to wygrywa Toruń, gdzie odnotowano ich 46,5 tys. ale to w Bydgoszczy udzielono najwięcej noclegów 114,9 tys. (w 2017 roku było to 118,5 tys.), 37,8 tys. turystom. W Toruniu noclegów udzielono 78,5 tys. Wynika zatem z tego, że średni pobyt w Toruniu trwa prawie 2 dni, gdy w Bydgoszczy są to blisko 3 dni.

 

Największą grupę bydgoskich gości stanowią Niemcy, których przyjechało 9,9 tys., którzy skorzystali z ponad 22,7 tys. noclegów. Na drugim miejscu znaleźli się Brytyjczycy, których przyjechało ponad 4 tys. (wzrost o ponad 200 turystów w stosunku do 2017 roku), skorzystali oni z prawie 9,5 tys. noclegów. Swego czasu pisaliśmy na naszych łamach, że brytyjskie biura oferują dość atrakcyjne oferty wylotu na weekend do Bydgoszczy, które przy różnicy kursów walut są dla Brytyjczyków dość atrakcyjne. Może być to jeden z powodów wzrostu ruchu turystycznego z tego kraju. Na trzecim miejscu znajdują się Ukraińcy, którzy skorzystali z największej liczby noclegów, bo ponad 25 tys. Należy jednak przyjąć poprawkę, iż może być to związane z przyjazdem do pracy osób, które nie zyskały statusu rezydenta, w przypadku którego GUS nie traktowałby ich jako turystów.

 

Źródłem danych jest Główny Urząd Statystyczny.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

  • Polonia Bydgoszcz przygotowuje się do świętowania jubileuszu 100 lecia

    W tym roku trzy bydgoskie kluby będą świętować swoje 100-lecie istnienia – BTW, Gwiazda i Polonia. Szczególne poruszenie związane z tą rocznicą widoczne jest w Polonii, gdzie obecni i byli działacze powołali komitet obchodów – Niewiele klubów ma okazję obchodzić jubileusz 100-lecia, dlatego chcemy, żeby były to godne obchody – mówi Marcin Matusiak, prezes sekcji piłkarskiej KP Polonia Bydgoszcz.

    Etykiety: Polonia Bydgoszcz
  • List otwarty środowiska CWZS Zawisza

    Od 1 stycznia obietkami sportowymi przy ulicy Gdańskiej 163 zarządza podległe bezpośrednio prezydentowi Bydgoskie Centrum Sportu. Wcześniej obiekty sportowe znajdowały się w zarządzie Cywilno Wojskowego Związku Sportowego ,,Zawisza". CWZS wystosował do społeczności lokalnej list otwarty, którego treść publikujemy poniżej.

    Etykiety: CWZS

Wiadomości sportowe

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Minął kolejny miesiąc pracy sejmowej. Działamy dla okręgu w sprawach strategicznych i dla jego mieszkańców, starając się pomóc w ich życiowych problemach. W tym miesiącu ruszyło biuro poselskie, do którego serdecznie zapraszam wszystkie osoby, które czują że powinny podzielić się swoimi przemyśleniami. W miesiącu lutym planuję uruchomić internetową platformę informacyjną, gdzie znajdą państwo wiele przydatnych informacji. W lutym kolejne dwa posiedzenia sejmu poświęcone między innymi ochronie zdrowia i kwestiami związanymi z emeryturami.

 

( Biuro Poselskie 85-075 Bydgoszcz ul.I Paderewskiego 28 /2)

Wiadomości z regionu

Śledź nas