Jesteś tutaj: HomeBydgoszczBydgoski zakład z certyfikatem na produkcję bomb lotniczych wykorzystywanych przez F-16

Bydgoski zakład z certyfikatem na produkcję bomb lotniczych wykorzystywanych przez F-16

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz poniedziałek, 15 lipiec 2019 17:26
Bydgoski zakład z certyfikatem na produkcję bomb lotniczych wykorzystywanych przez F-16 Fot: BrokenSphere

W bydgoskich zakładach Nitro-Chem będą produkowane bomby lotnicze MK 82, które znajdują się na uzbrojeniu myśliwców F-16. Siły Zbrojne RP zamówiły ponad tysiąc takich bomb.

Producentem bomb MK 82 jest włoskie przedsiębiorstwo RWM Italia. W poniedziałek wiceprezes włoskiej firmy Fabio Sgararzi przekazał prezesowi Nitro-Chem Krzysztofowi Kozłowskiemu certyfikat na produkcję tych bomb. W 2017 roku bydgoskie zakłady zawarły z RWM Italia umowę o współpracy, aby standardowe bomby amerykańskie z rodziny MK 80 mogły być produkowane w Polsce. Oficjalne zakończenie certyfikowania produkcji w Nitro-Chem otwiera ku temu drogę.

 

Nitro-Chem jeszcze w tym roku planuje dostarczyć polskiej armii 200 bomb MK 82, ale polski MON chcę łącznie kupić około 1,3 tys. tego typu bomb, co daje Nitro-Chem-owi perspektywy na przyszłość. Nitro-Chem jest częścią Polskiej Grupy Zbrojeniowej.

 

Bomba MK 82 waży w zależności od wersji 250-260 kg. Główną część ładunku wybuchowego stanowi trotyl, ale też 20% bomby stanowi proszek aluminiowy podnoszący temperaturę reakcji. Znajduje się ona na wyposażeniu większości państw wykorzystujących myśliwce F-16.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 • Brytyjskie media żyły wpadką w Bydgoszczy

  Równy tydzień temu kończyły się Drużynowe Mistrzostwa Europy w lekkiej atletyce, których gospodarzem była Bydgoszcz. Historyczny triumf reprezentacji Polski zapamiętamy na długo, a w innych krajach naturalne jest, że uwaga zwrócona była w inne kwestie. Brytyjskie media wyjaśniają dość zagadkową dyskwalifikację brytyjskiej sztafety 4x400 metrów, w jednej z ostatnich konkurencji turnieju.

 • Bruski: Jak ktoś wieszczy koniec lekkiej atletyki w Bydgoszczy to jest w błędzie

  Historyczny triumf Polski na 100. lecie Polskiego Związku Lekkiej Atletyki to już historia. To, że doszło do tego w Bydgoszczy to efekt wielu zorganizowanych dużych imprez w naszym mieście. Czy to będzie już pożegnanie z wielkimi wydarzeniami lekkoatletycznymi dla Bydgoszczy? Takie spekulacje się pojawiły, które ożywają gdy swoje ambicje prezentuje Śląsk.

Wiadomości sportowe

 • To były słabe cztery lata dla regionu

  Przygotowania do kampanii wyborczej (ta oficjalnie ruszy dopiero po rejestracji list) są coraz bardziej widoczne, za chwilę kandydaci, w tym obecni posłowie będą agitować, aby oddać na nich głos. Warto przy takich okazjach pytać, co zrobili przez ostatnie cztery lata, a tych dokonań zbyt wielu nie mamy.

 • Rząd szacuje straty spowodowane suszą na ponad miliard złotych

  Problem suszy, a właściwie ogólnego deficytu wody, dostrzegalny jest od kilku tygodni. Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach ocenił, że w okresie od 11 czerwca do 10 sierpnia zjawisko suszy dotknęło prawie wszystkie gminy w województwie kujawsko-pomorskim, w różnym stopniu. Ministerstwo Rolnictwa kładzie na stół pierwszą pulę pieniędzy.

  Etykiety: susza Rolnictwo

Wiadomości z regionu

Śledź nas