Jesteś tutaj: HomeBydgoszczPark na Wzgórzu Wolności zaprasza do spacerów

Park na Wzgórzu Wolności zaprasza do spacerów

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz czwartek, 04 lipiec 2019 15:04
Park na Wzgórzu Wolności zaprasza do spacerów Fot: Bogusław Białas

Zakończyła się w ostatnim czasie rewitalizacja parku na Wzgórzu Wolności, do którego możemy dostać się od zachodniej strony Trasy Uniwersyteckiej. Przez ostatnie miesiące ułożono nowe ścieżki, powstała też ścieżka dydaktyczna. Rewitalizacja parku została w dużej mierze sfinansowana przez Unię Europejską.

Uporządkowaliśmy szatę roślinną. Dobudowaliśmy wiele nowych ścieżek spacerowych. Na Wzgórzu Wolności oddaliśmy do użytku rekreacyjną ścieżkę pieszo-rowerową. Stworzyliśmy też nowe punkty widokowe, przy których ustawiliśmy ławki. Bardzo duży zakres prac pielęgnacyjnych wykonaliśmy przy istniejącym starodrzewie. Usunęliśmy jedynie konary i drzewa chore, które zagrażały osobom korzystającym z parku – informuje Urząd Miasta Bydgoszczy.

 

W podobnym czasie prowadzono też prace po drugiej strony Górnego Tarasu, czyli w parku na Wzgórzu Dąbrowskiego. Łącznie w obu parkach dosadzono prawie 800 nowych drzew i krzewów, z tego jednak blisko 700 na Wzgórzu Wolności.

 

Spacer w parku może być ciekawy również nocą za sprawą zamontowanego oświetlenia. Zespół zieleni na Wzgórzu Wolności jako założenie parkowe powstał w latach 1911-1913, wykorzystując istniejący drzewostan naturalny oraz ciekawe ukształtowanie terenu. Początkowo założenie utrzymane było w stylu leśno-górskim (tatrzańskim). Jego obszar wynosił 7 ha. Na terenie zespołu (w części wschodniej) Niemcy zbudowali wieżę Bismarcka. Masywna, kamienna budowla liczyła 25 m wysokości, a z jej najwyższego tarasu można było podziwiać panoramę miasta. Została ona w 1928 roku wysadzona w powietrze. Po zakończeniu II wojny światowej w miejscu wyburzonej wieży urządzono Cmentarz Bohaterów Bydgoszczy.

 

Docelowo do parku na Wzgórzu Wolności będziemy mogli się dostać od strony Kujawskiej, jak to było przed latami. Będzie to możliwe po zakończeniu dużej inwestycji polegającej na przebudowie Kujawskiej wraz z rondami oraz budowie linii tramwajowej.

 

Warte obejrzenia

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

28. lstopada CZARNY DZIEŃ POLSKIEJ SŁUŻBY ZDROWIA.

 

  • Gastronomia ma dosyć, kolejni przedsiębiorcy zapowiadają bunt. W ten sposób jednak pandemia nie zniknie

    W połowie października rząd wprowadził zakaz stacjonarnego funkcjonowania restauracji i innych obiektów gastronomicznych – jak zapowiadano na 2 tygodnie, aby wypłaszczyć krzywą zachorowań na COVID-19. Na 2 tygodniach się jednak nie skończyło, bowiem minęły już jakieś 3 miesiące, stąd też po zapowiedzi wydłużenia zakazu przynajmniej do końca stycznia, nieoficjalnie mówi się nawet o tym, że może to potrwać do kwietnia, części przedsiębiorców puszczają nerwy.

    Etykiety: covid19
  • W poniedziałek uczniowie wracają do szkół

    18 stycznia do szkół wracają uczniowie klas I-III szkół podstawowych i szkół specjalnych, wracają także zajęcia praktyczne i praktyki zawodowe w kształceniu zawodowym; podpisałem rozporządzenie w tej sprawie - poinformował w czwartek minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.

     

Wiadomości z regionu