Jesteś tutaj: HomeBydgoszczZdaniem Nitro-Chemu popularny Domestos znacznie bardziej szkodzi środowisku od ścieków poprzemysłowych

Zdaniem Nitro-Chemu popularny Domestos znacznie bardziej szkodzi środowisku od ścieków poprzemysłowych

Napisane przez  Łukasz Religa Opublikowano w Bydgoszcz środa, 03 lipiec 2019 19:11

Cofnięte przez Wody Polskie pozwolenie wodno-prawne dla zakładów zbrojeniowych Nitro-Chem w pesymistycznym wariancie może sprawić, że produkcja stanie już pod koniec sierpnia, co uderzy nie tylko w polską armię, ale również amerykańską. Stracą również mniejsi przedsiębiorcy, którzy są przyłączeni do sieci wodno-kanalizacyjnej Nitro-Chem.

 

Spór Nitro-Chem z miejską spółką Chemwik ciągnie się już latami, problem zaczął się właściwie po upadku Zachemu, gdy zmieniła się struktura ścieków wpływających do oczyszczalni na Kapuściskach (obecnie mienie Chemwiku). W przeszłości ta oczyszczalnia głównie przetwarzała ścieki z Zachemu, obecnie część przemysłowych odpadów to mniej niż 5% całości. Spory sądowe pomiędzy tymi podmiotami można liczyć już w dziesiątkach, ale na ich rozstrzygnięcie zapewne poczekamy lata. Od kilku lat Chemwik zabiegał o cofnięcie pozwolenia wodno-prawnego dla Nitro-Chemu, czyli o decyzje zabraniającą pobierać wodę oraz odprowadzać ścieki. Pod koniec maja Wody Polskie uwzględniły to oczekiwanie, wskazując iż Nitro-Chem przekracza normy zawarte w pozwoleniu z 2015 roku, ale w uzasadnieniu zaznaczają, że ścieki poprzemysłowe mieszczą się w normach prawnych. Czyli, w 2015 roku na Nitro-Chem nałożone, na wniosek Chemwiku, bardziej konserwatywne rygory niż wymaga to polskie prawo. Z racji tego, że postępowanie dotyczyło zgody wodno-prawnej z 2015 roku, Wody Polskie zdecydowały się pozwolenie cofnąć. Nitro-Chem złożył od tej decyzji odwołanie.

 

Jesienią głośno zrobiło się za sprawą wykrycia przez Chemwik w ściekach poprzemysłowych trotylu. Ten argument również podnosił Chemik, ale Wody Polskie nie zbadały tego wątku z uwagi, iż trinitrotoluen (TNT) nie jest wymieniony w pozwoleniu z 2015 roku oraz w świetle obowiązującego od 2005 roku rozporządzenia ministra środowiska jako substancja szczególnie szkodliwa dla środowiska wodnego. Zdaniem prezesa Nitro-Chemu Krzysztofa Kozłowskiego znacznie bardziej szkodliwy jest popularny w łazienkach domestos, który zazwyczaj trafia do kanalizacji. W jego opinii zarzuty wobec jego firmy dotyczą stwierdzenia 0,0033 grama TNT na litr wody, Domestos jest przy tym 700-krotnie bardziej szkodliwy.

 

Nitro-Chem chce przyłączyć się do MWiK

Najprawdopodobniej na przełomie lipca i sierpnia Nitro-Chem uruchomi kolejną instalacje oczyszczającą, która jest dla firmy kolejną inwestycją, ale zarząd liczy, że w ten sposób wyeliminuje nawet te śladowe ilości TNT. W maju firma złożyła również do Miejskich Wodociągów i Kanalizacji (praktycznie córka matka dla Chemwiku) wniosek o odbiór odpadów, w oparciu o ustawowy obowiązek. Sprawę najprawdopodobniej rozstrzygać będą arbitralnie Wody Polskie.

 

NIK też bada

Jeszcze w 2018 roku Najwyższa Izba Kontroli podjęła się skontrolowania, czy skażenia na terenach dawnego Zachemu to tylko efekt historycznej działalności, bowiem trotyl na tym obszarze był produkowany przez dziesiątki lat, czy być może bieżącej działalności np. Nitro-Chemu, co wprost zarzuca prezes MWiK Stanisław Drzewiecki. Kontrola miała zakończyć się do końca czerwca. W marcu pytany o tę kontrolę w czasie forum Welconomy w Toruniu, prezes NIK Krzysztof Kwiatkowski poinformował, że jeżeli kontrolerzy stwierdzą realne zagrożenie dla zdrowia i życia mieszkańców, to nie czekając na podsumowanie kontroli, powiadomią odpowiednie służby. Na chwilę obecną o takich zgłoszeniach nie słyszeliśmy.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 • Polonia Bydgoszcz świętuje stulecie

  Jeszcze przed kilkoma tygodniami planowano dość bogate obchody 100 rocznicy założenia Polonii Bydgoszcz – miał się odbyć turniej drużyn założonych w 1920 roku przez Powstańca Wielkopolskiego Edmunda Szyca oraz zawody żużlowe z najlepszymi zawodnikami na świecie. Własny scenariusz napisał koronawirus, choć być może część tych zamiarów uda się zrealizować nieco później.

  Etykiety: Polonia Bydgoszcz
 • Czy Paralekkoatletyczne Mistrzostwa Europy się odbędą?

  Pierwotnie w dniach 2-7 czerwca na stadionie bydgoskiego Zawiszy miały się odbyć VII Paralekkoatletyczne Mistrzostwa Europy. Patrząc na bydgoski kalendarz imprez sportowych – miało być to jedno z najważniejszych wydarzeń sportowych nad Brdą. Bydgoszcz to wydarzenie organizowała pierwszy raz.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Moje wystapienie do ministra infrastruktury w sprawie drogi S-10:

 

Szanowny Panie Ministrze!
Na posiedzeniu Parlamentarnego Zespołu ds. Budowy Drogi S10, które odbyło się w dniu 13 lutego, pytałem kiedy można spodziewać się złożenia przez GDDKiA wniosku do Eurostat, w sprawie zaopiniowania realizacji w formule PPP odcinka Bydgoszcz – Toruń tej drogi ekspresowej, z uwagi na wskazanie uzyskania takiej opinii przez Radę Ministrów jako warunku koniecznego.
 

Cala interpelacja

 • Zarząd Województwa uzyskał absolutorium za rok 2019

  Po udzieleniu Zarządowi Województwa wotum zaufania, radni przeprowadzili dyskusję absolutoryjną, która była kontynuacją dyskusji o stanie województwa, ale ukierunkowaną stricte na kwestie finansowe. Również w sprawie udzielenia absolutorium większość radnych wojewódzkich poparła Zarząd Województwa na którego czele stoi marszałek Piotr Całbecki.

 • Marszałek Całbeki z wotum zaufania

  Sejmik Województwa udzielił na dzisiejszej sesji wotum zaufania dla Zarządu Województwa, na którego czele stoi marszałek Piotr Całbecki. Głosowanie nad wotum poprzedziła dyskusja o stanie województwa kujawsko-pomorskiego. Z uwagi na panującą epidemię COVID-19, obradowano w trybie zdalnym.

Wiadomości z regionu