Jesteś tutaj: HomeBydgoszczBydgoszcz ma kolejne muzeum

Bydgoszcz ma kolejne muzeum

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz czwartek, 27 czerwiec 2019 19:33

Czwartek, 27 czerwca 2019 roku do historii Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego zapisze się jako dzień inauguracji muzeum uczelnianego, tego też dnia uroczyście przecięto wstęgę. Muzeum UKW podległe jest pod Bibliotekę UKW przy ulic Karola Szymanowskiego, tam też się mieści. Obecnie muzeum tworzą pamiątki przedstawiające 50-letnią historię placówki.

 

Uniwersytet Kazimierza Wielkiego funkcjonuje w tej formie od 2005 roku, ale się tradycji utworzonej w 1969 roku Wyższej Szkoły Nauczycielstwa. Jest to mimo wszystko jedna z młodszych polskich uczelni, ale jak podkreślali obecni na otwarciu wicemarszałek województwa Zbigniew Ostrowski oraz kurator oświaty Marek Gralik, żyje wiele osób pamiętających początki uczelni, mający również pamiątki z tego okresu, co znacznie ułatwia proces budowania muzeum.

 

Zadanie utworzenia muzeum rektor dr hab. Jacek Woźny polecił dyrektor Biblioteki UKW dr Aldonie Chlewickiej. Rektor zwrócił się również z apelem o przekazywanie nowemu muzeum pamiątek, które dotyczą również wspomnianej Wyższej Szkoły Nauczycielstwa, ale też późniejszej Wyższej Szkoły Pedagogicznej i w latach 2000-2005 Akademii Bydgoskiej im. Kazimierza Wielkiego.

 

W strukturze UKW jest to druga placówka muzealna, od kilku lat działa bowiem unikalne na muzealnej mapie Polski Muzeum Dyplomacji i Uchodźstwa Polskiego.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

  • Nasz bohater!

    We wtorkowy wieczór w meczu eliminacji do Euro 2020 na Stadionie Narodowym reprezentacja Polski pokonała Słowenię 3:2, pieczętując zwycięstwo grupie G, co skutkuje awansem do turnieju. Decydującego gola zdobył Jacek Góralski, chłopak z Bydgoszczy.

    Etykiety: Jacek Góralski
  • Zawisza ma poważnego partnera

    Polski Koncern Naftowy Orlen będzie partnerem klubu Zawisza Bydgoszcz. Największy gracz na polskim rynku naftowym będzie wspierał zarówno drużynę seniorów oraz szkolenie dzieci i młodzieży.

Wiadomości sportowe

Wiadomości z regionu

Śledź nas