Jesteś tutaj: HomeBydgoszczBydgoszcz ma kolejne muzeum

Bydgoszcz ma kolejne muzeum

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz czwartek, 27 czerwiec 2019 19:33

Czwartek, 27 czerwca 2019 roku do historii Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego zapisze się jako dzień inauguracji muzeum uczelnianego, tego też dnia uroczyście przecięto wstęgę. Muzeum UKW podległe jest pod Bibliotekę UKW przy ulic Karola Szymanowskiego, tam też się mieści. Obecnie muzeum tworzą pamiątki przedstawiające 50-letnią historię placówki.

 

Uniwersytet Kazimierza Wielkiego funkcjonuje w tej formie od 2005 roku, ale się tradycji utworzonej w 1969 roku Wyższej Szkoły Nauczycielstwa. Jest to mimo wszystko jedna z młodszych polskich uczelni, ale jak podkreślali obecni na otwarciu wicemarszałek województwa Zbigniew Ostrowski oraz kurator oświaty Marek Gralik, żyje wiele osób pamiętających początki uczelni, mający również pamiątki z tego okresu, co znacznie ułatwia proces budowania muzeum.

 

Zadanie utworzenia muzeum rektor dr hab. Jacek Woźny polecił dyrektor Biblioteki UKW dr Aldonie Chlewickiej. Rektor zwrócił się również z apelem o przekazywanie nowemu muzeum pamiątek, które dotyczą również wspomnianej Wyższej Szkoły Nauczycielstwa, ale też późniejszej Wyższej Szkoły Pedagogicznej i w latach 2000-2005 Akademii Bydgoskiej im. Kazimierza Wielkiego.

 

W strukturze UKW jest to druga placówka muzealna, od kilku lat działa bowiem unikalne na muzealnej mapie Polski Muzeum Dyplomacji i Uchodźstwa Polskiego.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

  • Przeżyjmy te chwile raz jeszcze

    Europejska Federacja Lekkoatletyczna – European Athletics – opublikował niespełna trzyminutowy film podsumowujących tegoroczne Drużynowego Mistrzostwa Europy Super Liga, których gospodarzem była Bydgoszcz. Bohaterami filmu są reprezentanci Polski, ale czemu się dziwić, skoro zdominowali oni ten turniej, odnosząc historyczne zwycięstwo.

  • Brytyjskie media żyły wpadką w Bydgoszczy

    Równy tydzień temu kończyły się Drużynowe Mistrzostwa Europy w lekkiej atletyce, których gospodarzem była Bydgoszcz. Historyczny triumf reprezentacji Polski zapamiętamy na długo, a w innych krajach naturalne jest, że uwaga zwrócona była w inne kwestie. Brytyjskie media wyjaśniają dość zagadkową dyskwalifikację brytyjskiej sztafety 4x400 metrów, w jednej z ostatnich konkurencji turnieju.

Wiadomości sportowe

Wiadomości z regionu

Śledź nas