Jesteś tutaj: HomeBydgoszczPo częściowo wolnych wyborach zaczął rozwijać się samorząd

Po częściowo wolnych wyborach zaczął rozwijać się samorząd

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz piątek, 07 czerwiec 2019 00:17
Po częściowo wolnych wyborach zaczął rozwijać się samorząd Fot: Robert Sawicki / UMB

W czwartek w Miejskim Centrum Kultury odbył się tradycyjny bydgoski Dzień Samorządowca, spotkanie dedykowane przede wszystkim działaczom rad osiedlowych. Jak co roku wyróżniono Medalami Prezydenta Bydgoszczy tych co się przez ostatnie lata społecznie napracowali, a jeszcze w poprzednich edycjach nie zostali wyróżnieni. Nie sposób było przy tej okazji nie nawiązać do obchodzonego w Bydgoszczy Roku Wolności.

 

- Popołudnie jest wyjątkowe, ponieważ państwo, nasi goście, jesteście wyjątkowi – członkowie rad osiedli, stowarzyszeń, organizacji samorządowych pracujecie wspólnie razem na rzecz Miasta Bydgoszczy. Kochacie Bydgoszcz – tymi słowami przywitała gości przewodnicząca Rady Miasta Monika Matowska.

 

Prezydent Rafał Bruski nawiązał natomiast do przypadającej we wtorek 30. rocznicy pierwszych częściowo wolnych wyborów - Gdyby nie tamte wybory z czerwca, to myślę że samorządności długo by nie było. Rok później to już właśnie samorząd terytorialny był ukształtowany, pierwsza Rada Miasta, bodajże 55 radnych, zupełnie inne czasy. Mija 30 lat, znowuż rozmawiamy o samorządzie, czyli o wspólnocie mieszkańców.

 

Dzisiaj Rada Miasta liczy 31 radnych.

 

Medale Prezydenta Bydgoszczy otrzymali:  Jan Dopierała (przewodniczący Rady Osiedla Okole), Mieczysław Erdmański (z-ca przewodniczącego RO Górzyskowo), Jan Gaul (RO Górzyskowo), Jerzy Gotowała (członek Zarządu RO Terenów Nadwiślańskich), Marek Grzybowski (przewodniczący RO Terenów Nadwiślańskich), Ewa Miedzińska-Koźlak (RO Wilczak Jary), Aleksandra Pietkiewicz (z-ca przewodniczącego RO Nowy Fordon), Ewa Rodewald (z-ca przewodniczącego RO Bocianowo-Śródmieście-Stare Miasto), Szczepan Warmijak (RO Bocianowo-Śródmieście-Stare Miasto).

 

Przy okazji Dnia Samorządowca odbył się wykład o roli social mediów dla budowania społeczności, nie zabrakło również atrakcji muzycznych. Po części oficjalnej gości poczęstowano tortem.

 

Dzień Samorządu Terytorialnego w Polsce obchodzony jest 27 maja.

 

Warte obejrzenia

  • Na czerwiec zaplanowano Paralekkoatletyczne Mistrzostwa Europy

    Planowane na 2-7 czerwca 2020 roku Paralekkoatletyczne Mistrzostwa Europy miały być wstępem do Igrzysk Paraolimpijskih w Tokio, zawody się jednak nie odbyły z uwagi na trudną sytuację epidemiczną. World Para Athltics zdecydował, że turniej odbędzie się w dniach 1-5 czerwca 2021 roku. Gospodarzem będzie nadal Bydgoszcz.

  • Włocłavia pokonuje Sportis – rozpoczynamy mecze na szczycie

    Aż 13 kolejek musieliśmy czekać do pierwszego pojedynku pomiędzy zespołami z grupy tzw. czterech pretendentów do wygrania ligi – w sobotę w Łochowie Sportis podejmował lidera Włocłavię Włocławek (faktycznie zespół ten rozegrał jeden mecz więcej). Mecz ten był bardzo emocjonujący, pokazujący, iż w piłce nożnej nie ma nic pewnego. Zapraszamy do obejrzenia skrótu tego spotkania.

    Etykiety: piłka nożna

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Interpelacja w sprawie wsparcia dla organizatorów kongresów, konferencji, targów, wystaw i szkolen. Do przeczytania na stronie Sejmu RP - tutaj

Wiadomości z regionu