Jesteś tutaj: HomeBydgoszczInicjatorzy Marszu Równości o sukcesie mogą mówić dzięki bydgoskiej prawicy (opinia)

Inicjatorzy Marszu Równości o sukcesie mogą mówić dzięki bydgoskiej prawicy (opinia)

Napisane przez  Łukasz Religa Opublikowano w Bydgoszcz środa, 08 maj 2019 00:13

W sobotę przez Bydgoszcz przejdzie po raz pierwszy marsz LGBT, niezależnie od tego jak będzie on miał  frekwencję, to organizatorzy mogą już dzisiaj mówić o sukcesie, bowiem udało im się przez ostatnie tygodnie zdominować przestrzeń medialną w Bydgoszczy. Jest to efekt dość wyrazistego promowania wydarzenia przez Gazetę Wyborczą, ale też aktywności niektórych środowisk prawicowych, bowiem nie od dzisiaj wiadomo, że kontrowersja to doskonałe narzędzie marketingowe.

 

Kontrowersja w marketingu zyskała już nawet swoją nazwę ,,shockvertising”. Blog branżowy marketing-automation.pl jako przepis na kontrowersje przedstawia następującą definicję: Wystarczy w zasadzie jeden z najczęściej spotykanych składników kontrowersyjnej reklamy – polityka, seks, religia, przemoc, kwestie rasowe, płciowe czy społeczne, stereotypy – i prowokacyjna kampania gotowa. Poruszenie jednego z tych tematów to niemal gwarancja dodatkowego rozgłosu, bo w erze Internetu takie materiały rozchodzą się błyskawicznie. Media uwielbiają tego rodzaju sensacje, a w social media aż wrze od głosów za i przeciw. To dla firmy dodatkowa promocja, bo za taką ekspozycję reklamową w innym przypadku musiałaby zapłacić ciężkie pieniądze.

 

Chociażby wczoraj lider listy wyborczej Konfederacji zwołał konferencję prasową na której protestował przeciwko fotomontażowi przedstawiającym pomnik Mariana Rejewskiego z tęczową flagą, symbolem środowisk LGBT. Temat chwytliwy medialnie, publikacje w praktyce jednak głównie przypomniały odbiorcom, że w sobotę odbędzie się marsz. Dzięki kontrowersji temat przebił się bardziej, niż gdyby była to konferencja prasowa organizatorów tego marszu. Być może intencja kandydata była inna, ale efekt odwrotny. Natomiast publiczne oburzanie się o fotomontaż, jak nie raz pokazała praktyka, może sprawić iż tego typu fotomontaży będzie powstawać więcej.

 

Wcześniej mieliśmy zamieszanie z próbą zablokowania marszu poprzez uprzedzenie organizatorów przy rejestracji zgromadzeń w ważniejszych punktach Bydgoszczy. Dokonano precedensu, którego skutkiem może być w przyszłości ,,wojna” na zajmowanie przestrzeni zgromadzeń, na czym mogą ucierpieć również uroczystości patriotyczne. Takie działania zapowiedzieli zresztą już w mediach społecznościowych przedstawiciele Zielonych. Marszu praktycznie nie zablokowano, choć intencja  była inna. Jak uczył jednak Roman Dmowski, mało kogo obchodzą intencje, a realne efekty - Pamiętam, raz w gronie emigrantów z 1863 roku za granicą ostro napadano na mnie za kierunek mojej polityki. Jeden z nich, szanowany zresztą antykwariusz Bukowski ze Sztokholmu zawołał:— Myśmy inaczej działali w 1863 roku, innymi drogami szliśmy do niepodległości!— Aleście nie doszli — odpowiedziałem. — Ten, kto przegrał, nie ma prawa żądać, żeby go naśladowano – z książki ,,Polityka polska. Odbudowa państwa”.

 

Efektem tych wszystkich działań było zbudowanie w Bydgoszczy wrzawy wokół marszu, co było głównym celem organizatorów. Celem marszu jest przecież ekspresja ogólnopojętej ideologii LGBT, jak najgłośniejsze przebicie się z tym poglądem. Uruchomiło to też chęć wyrażenia ekspresji przeciwko tym poglądom innych środowisk, ale jakby nie patrzeć to te dwie grupy się obecnie wzajemnie napędzają. W interesie konserwatystów natomiast najbardziej powinno leżeć, aby ten marsz został przemilczany i potraktowany jako marginalne zjawisko.

 

Niewykorzystany prezent

Objęcie nad marszem patronatu przez prezydenta Bydgoszczy, na dodatek na dwa tygodnie przed wyborami, to był prezent dla PiS-u i Konfederacji, ale trzeba było z tego prezentu potrafić skorzystać. Mam tutaj na myśli zbudowanie kontrastu np. poprzez organizację marszu pod egidą biało-czerwonych flag który przykryłby frekwencyjnie Marsz Równości. Taki kontrast nakreślił na zakończenie peregrynacji obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej abp. Jan Romeo Pawłowski - Nie może być tak, żeby ktoś zabraniał marszu czy pochodu z biało-czerwoną, a przyklaskiwał, wspierał jakieś kolorowe pseudo flagi.. Nie nazwę ich tęczowymi, bo od dziecka uczono mnie, że tęcza ma bezmiar kolorów, wszystkie kolory, a nie jakiś siedem złączonych razem. Polska zawsze chciała być biało-czerwona, nawet jak jej nie było. Taka dumna pozostanie.

 

W poniedziałek 13 maja przypadnie rocznica urodzin płk. Witolda Pileckiego, który doskonale by się wkomponowywał jako patron biało-czerwonego marszu. Co prawda zrodziła się jakiś czas temu inicjatywa ,,Marszu Normalności”, to dzisiaj nawet nie wiadomo gdzie i o której się rozpocznie, gdy o starcie Marszu Równości z Wyspy Młyńskiej jest dość głośno.

 

Pisałem o prezencie ze strony prezydenta, bowiem takim posunięciem jednocześnie skojarzył on Marsz Równości z Koalicją Europejską. Część polityków formacji tworzących KE obawia się, że mogą pojawić się na tym marszu postulaty dotyczące adopcji dzieci przez pary homoseksualne. Jak wynika z ostatniego sondażu przeprowadzone na zlecenie OKO.Press – taki postulat popiera 16% Polaków, gdy 80% wyraża zdecydowany sprzeciw. Pojawiła się okazja do zbudowania kontrastu wobec tych oczekiwań w postaci biało-czerwonego marszu. Niewykorzystana.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 • Dobry weekend dla bydgoskich klubów w IV lidze

  8 i 9 sierpnia rozegrana została 2 kolejna IV ligi kujawsko-pomorskiej. Liderami po dwóch meczach są z kompletem punktów Włocłavia Włocławek i Sportis Łochowo. Swoje mecze wygrali także Zawisza i Chemik.

 • Sportis Business Club zainaugurował działalność

  W ubiegłym tygodniu działalność oficjalnie zainaugurował w Osielsku Sportis Business Club. Celem Business Clubu jest wsparcie finansowe dla rozwoju klubu piłkarskiego Sportis, który występuje na boisku w Łochowie. Drużyna seniorów awansowała w poprzednim (zakończonym szybciej z powodu COVID-19) sezonie do IV ligi.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Bydgoska policja nie jest zabawką.Nie może byc używana bez powodu i nie powinna gnebić ludzi..Takich polecen nie powinni wydawac przełozeni.. W trosce zarowno o mieszkańców jak i naszych policjantów moje wystapienie na posiedzeniu Komisji Administracji 29.06.2020..posłuchajcie...będzie pisemne stanowisko Ministra

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Wtorek, 30 czerwca 2020

 

W sprawie interwencji policyjnych w Bydgoszczy

 • Prawie trzech na dziesięciu maturzystów nie zdało jeszcze egzaminu

  We wtorek oficjalnie Centralna Komisja Egzaminacyjna zaprezentowała wstępne wyniki tegorocznego egzaminu maturalnego, który odbywał się w nietypowym czasie, bowiem w czerwcu. W skali kraju egzamin zdało już 74% wszystkich tegorocznych maturzystów – w województwie kujawsko-pomorskim zdawalność była nieco niższa i wyniosła 71,2%.

  Etykiety: matury
 • Formalne opóźnienia dotyczące budowy drogi ekspresowej S-10

  W lutym Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska wydała decyzję, którą można uznać za milową, w procesie przygotowania budowy drogi ekspresowej S-10 na odcinku Bydgoszcz i Toruń – decyzję środowiskową dla rekomendowanego przez GDDKiA wariantu przebiegu drogi. Do dzisiaj ta decyzja nie jest jednak jeszcze prawomocna.

Wiadomości z regionu