Jesteś tutaj: HomeBydgoszczRada Miasta Bydgoszczy pokłóciła się o ojca Rydzyka

Rada Miasta Bydgoszczy pokłóciła się o ojca Rydzyka

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz środa, 24 kwiecień 2019 21:52

W środę Rada Miasta Bydgoszczy procedowała nad projektem apelu, w którym chciała skrytykować przekazanie ok. 117 mln zł na rzecz fundacji Lux Veritatis związanej z Radiem Maryja. W opinii autorów tego apelu odbywa się to kosztem rozbudowy Akademii Muzycznej. Ta kwestia podzieliła radnych koalicji.

 

Wyrażamy stanowczy sprzeciw w związku z faktem przekazywania coraz większych pieniędzy (łącznie aż 117 milionów) na rzecz fundacji Lux Veritatis, której prezesem jest o. Tadeusz Rydzyk, kosztem zapisanej w podpisanych przez stronę rządową dokumentach budowy siedziby oraz kampusu Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy.

 

Przykład łatwości, z jaką Rząd Pana Premiera poświęca kilkuletnie działania i starania samorządu terytorialnego w sprawie inwestycji, która bezdyskusyjnie wpłynęłaby na rozwój nauki i kultury w kraju i na świecie, na rzecz inicjatywy, za którą stoi rządowy apologeta, wystawia na dużą próbę relacje pomiędzy samorządami w całym kraju i Rządem, stawia również pod dużym znakiem zapytania realizację „uzgodnionych” i „zapisanych w dokumentach” inwestycji – czytamy w projekcie zaproponowanym przez klub Koalicji Obywatelskiej, który zreferował przewodniczący Jakub Mikołajczak.

 

- To jest poziom piaskownicy. Bym zagłosował za Akademią Muzyczną, ale w takim zestawieniu jest to poziom piaskownicy – odniósł się w dyskusji radny Paweł Bokiej z PiS.

 

Prowadzący obrady wiceprzewodniczący Ireneusz Nitkiewicz z SLD zaproponował, aby zachować się ponad podziałami i zapisy nawiązujące do dyrektora Radia Maryja wykreślić.

 

- Nie zgadzam się, ponieważ bardzo podobny apel, bez tych słów dotyczących ojca Rydzyka odrzuciliście dwa miesięcy temu – odpowiedział radny Jakub Mikołajczak.

 

Wobec powyższego Rada Miasta Bydgoszczy apeluje o natychmiastowe zabezpieczenie w budżecie państwa pieniędzy koniecznych do rozpoczęcia budowy kampusu Akademii Muzycznej. Apelujemy o dotrzymywanie przez Rząd własnych zobowiązań i nie wykorzystywanie jako zakładnika w politycznej grze jednej z najbardziej zasłużonych polskich artystycznych uczelni wyższych – napisano w puencie projektu.

 

- Będzie jeden wygrany tego apelu, tym wygranym będzie prezydent Torunia Michał Zaleski. Jemu będą w Toruniu budowane pomniki, bo on wykorzystuje takie sytuacje i potrafi łączyć – skomentował radny Jarosław Wenderlich – Myśli pan, że trafi to do prezesa Rady Ministrów? Będzie znowu, że Bydgoszcz się awanturuje.

 

 

Awantura o reasumpcje

Klub radnych PiS zgłosił nowy projekt apelu, który został przegłosowany 12 głosami za i 11 przeciw, w którym wykreślone zostały kontrowersyjne zapisy. Wywołało to zamieszanie na sali sesyjnej, bowiem taki wynik zaskoczył wnioskodawców. Po chwili radny Zdzisław Tylicki z Komisji Uchwał i Wniosków zaproponował reasumpcje głosowania, padały głosy, iż radni nie wiedzieli nad czym głosują. Po propozycji Tylickiego radni PiS nazwali takie działanie jako hucpę i opuścili salę obrad. Prowadzący obrady wiceprzewodniczący Nitkiewicz (jedyny obecny przedstawiciel prezydium, bowiem przewodnicząca Rady Miasta Monika Matowska kilka godzin wcześniej opuściła obrady) zaproponował spotkanie prezydium rady w celu rozwiązania kompromisu. Ostatecznie do procedowania tego apelu już nie wrócono, natomiast przed wznowieniem obrad było widać wzajemne pretensje radnych koalicji. Wiceprzewodniczącego Nitkiewicza atakował radny Zwolak, ten z kolei miał pretensję do radnych PO, iż ,,śpią na sesji”.

 

 

Sfinansowanie budowy nowego kampusu Akademii Muzycznej zapisano w Kontrakcie Terytorialnym jako zobowiązanie rządu. Wicepremier Piotr Gliński twierdzi, że realne koszty tej inwestycji przerastają możliwości rządu.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 • Skrót derbów Bydgoszczy

  W środę na stadionie Chemika odbyły się derby Bydgoszczy w piłce nożnej. Rywalem piłkarzy z Glinek był Zawisza, który ostatecznie okazał się lepszy. Do 44 minuty zapowiadało się jednak, że to raczej gospodarze będą nadawać ton temu spotkaniu. Żeby więcej nie rozpisywać się, zapraszamy do obejrzenia skrótu meczu.

 • Europa wygrała ze Stanami Zjednoczonymi

  W poniedziałek i we wtorek w stolicy Białorusi Mińsku odbywał się wielki lekkoatletyczny mecz w którym reprezentacja Europy zmierzyła się za zawodnikami ze Stanów Zjednoczonych. Wygrał nasz kontynent.

  Etykiety: lekka atletyka

Wiadomości sportowe

 • Miesiąc do wyborów

  Wybory parlamentarne odbędą się 13 października, czyli licząc od piątku pozostał niespełna miesiąc. Z uwagi na to, że intensywna kampania wyborcza jeszcze się nie rozpoczęła, będzie to dość krótka kampania. Wybory parlamentarne będą najważniejsze w tzw. czteropaku wyborczym, który rozpoczął się przed rokiem wyborami samorządowymi. Istnieje prawdopodobieństwo, że po tych wyborach na kilka lat ostudzi się atmosfera polityczna, bowiem za wyjątkiem wiosennych wyborów prezydenckich, przed nami przeszło 3 lata bez wyborów.

 • Rozlosowano numery list wyborczych

  W piątek Państwowa Komisja Wyborcza rozlosowała numery list wyborczych w wyborach do Sejmu RP. W takiej też kolejności 13 października otrzymamy listy z nazwiskami kandydatów. Z pierwszego miejsca wystartuje PSL wraz z Kukiz15.

Wiadomości z regionu

Śledź nas