Jesteś tutaj: HomeBydgoszczDo XIX edycji Misterium Męki Pańskiej dzielą nas już godziny

Do XIX edycji Misterium Męki Pańskiej dzielą nas już godziny

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz piątek, 12 kwiecień 2019 07:39

Co roku w niedzielę palmową w Fordońskiej Dolinie Śmierci, miejscu szczególnym symbolicznie, odbywa się Misterium Męki Pańskiej. Wydarzenie przyciągające setki widzów. Co roku mamy do czynienia z innym scenariuszem. ZDMiKP z tej okazji planuje wzmocnić obsługę komunikacyjną Doliny Śmierci.


W niedzielę XIX Misterium Męki Pańskiej pod hasłem ,,Przyjacielu” zaprezentowane zostanie w dwóch odsłonach o godzinie 16:00 i 20:00.

 

 

Tegoroczna edycja nawiązywać będzie w sposób szczególny do zagadnienia przyjaźni, zarówno tej jaką darzył Jezus Chrystus swoich przyjaciół jakich poznał za życia, ale też jego śmierci krzyżowej, gdy umarł za swoich przyjaciół.

 

 

- Ważne jest odnalezienie takiej relacji z Bogiem, który jest moim przyjacielem, każdego z nas osobistym przyjacielem. On też mówi do apostołów, że nie jesteście sługami, ale jesteście przyjaciółmi. Za was za moich przyjaciół oddaje życie – podkreśla Mariola Ciesielska, reżyser Misterium Męki Pańskiej – W tym roku opowiadamy historię jego przyjaźni z konkretnymi ludźmi, z Marią, Martą i Łazarzem, rodzeństwem które mieszkało Betanii niedaleko Jerozolimy, do którego Jezus przychodził do domu jak do przyjaciół. Nawet Żydzi mówili kiedy Łazarz mówił, a Jezus płakał nad jego grobem – patrzcie jak go kochał.

 

W wątku współczesnym pojawić ma się nawiązanie do II wojny światowej. Fordońska Dolina Śmierci jest dzisiaj miejscem szczególnym właśnie z powodu kaźni do jakiej doszło w tym miejscu jesienią 1939 roku.

 

- Misterium wpisuje się w czas Wielkiego Postu, które zachęca do tego, aby w męce Jezusa Chrystusa, jego śmierci, jego ofierze odkrywać swoje dobre, swoje szczęście, jako tych którzy potrzebują łaski, która pozwala z jego upadków podnosić się – mówił na dzisiejszej konferencji prasowej zapowiadającej Misterium, ks. Krzysztof Buchholz – Mamy w swoim życiu przyjaciela, na którego możemy liczyć, to wielkie szczęście i wielkie dobro. Chcemy w to misterium tą prawdę objawić, że mamy mamy tego przyjaciela, który jest absolutnie niezawodny.

 

Do Doliny Śmierci można dotrzeć komunikacją miejską autobusami linii nr 69, 83 i 89. Zarząd Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej planuje wzmocnić liczbę kursów dla linii nr 89, która łączy Błonie z Fordonem.

 

Warte obejrzenia

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Interpelacja w sprawie wsparcia dla organizatorów kongresów, konferencji, targów, wystaw i szkolen. Do przeczytania na stronie Sejmu RP - tutaj

Wiadomości z regionu