Jesteś tutaj: HomeBydgoszczTegoroczny Wielki Post jest szczególny

Tegoroczny Wielki Post jest szczególny

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz sobota, 30 marzec 2019 18:41

Każdego dnia setki osób modlą się przed kopią obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej, którego peregrynacja w Diecezji Bydgoskiej dobiega końca. Tego nie widać w przekazach medialnych, ale wspólnoty parafialne i lokalne przeżywają wyjątkowy czas. Mówimy o szczególnym okresie, bowiem takie wydarzenie zdarza się raz na kilkadziesiąt lat. Kolejnej peregrynacji w Bydgoszczy spodziewać możemy się nawet za 50 lat. Diecezji bydgoskiej dane było przeżywać nawiedzenie w Wielkim Poście.

Nawiedzenie to odbywa się w innej atmosferze, już nie przeciwko tym, którzy wszelkimi sposobami utrudniali jego przebieg. Tym razem ci, którzy w niej uczestniczą, czynią to z własnej potrzeby, a jest ich bardzo dużo, więcej niż można było pierwotnie się spodziewać. Rzuca się w oczy zaangażowanie całej parafii: dzieci, młodzieży, dorosłych – pisał kilka tygodni temu w liście pasterskim na Wielki Post bp. Jan Tyrawa.

 

W przypadku małych miejscowości przybycie obrazu Matki Boskiej było wydarzeniem przez społeczność szczególnie wyczekiwanym. Godną oprawę dla tych uroczystości przygotowywały nie tylko społeczności parafialne, ale włączały się chociażby Ochotnicze Straże Pożarne. W Szubinie obraz przywitano nie bezpośrednio pod murami kościoła, ale na rynku, miejscu centralnym tego miasta, skąd wyruszyła uroczysta procesja ulicami tego miasta. Również podobną atmosferę można odczuć w Bydgoszczy widząc udekorowane posesje i budynki, czy chociażby relacjonowana przez nas procesja z Osówca do parafii na Osowej Górze, w której wzięło udział kilkaset osób.

 

 

Pierwszą peregrynację zapoczątkował prymas kard. Stefan Wyszyński w ramach przygotowań do 1000. rocznicy przyjęcia przez Polskę chrztu. Była ona też pewnym symbolem buntu wobec agresywnej do Kościoła polityki ówczesnych władz, a także sprzeciwem wobec ograniczania wolności obywatelskich. Dzisiaj mamy znacznie większe swobody, sytuacja społeczna i polityczna jest zupełnie inna, ale nadal peregrynacja przyciąga rzeszę, być może mniejsze niż wtedy. Przychodzą osoby, które pamiętają peregrynację z 1978 roku, ale też wiele młodych osób, których wówczas nie było na świecie.

 

Przed nami ostatni tydzień peregrynacji w ścisłym śródmieściu. W przyszłą sobotę kopia obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej trafi do Katedry Bydgoskiej, gdzie Matka Boża czczona jest w sposób szczególny w symbolu Matki Boskiej Pięknej Miłości. W niedzielę obraz natomiast pożegna się z Diecezją Bydgoską.

 

 

Komentarze

Warte obejrzenia

Wiadomości sportowe

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

  • Kujawsko-Pomorskie tnie wydatki na kolej

    O tym, że Województwo Kujawsko-Pomorskie należy do regionów, które na kolej wydają najmniej wiadomo było od dawna. Mówią chociażby o tym społecznicy i zajmujące się kolejnictwem think tanki. W ostatnim czasie Zarząd Województwa podjął decyzję w wyniku której wydamy na kolej jeszcze mniej.

    Etykiety: kolej RPO linia nr 356
  • Jest decyzja środowiskowa dla budowy odcinka drogi ekspresowej S-10

    W tym tygodniu Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Bydgoszczy wydała decyzję środowiskową dla realizacji odcinka drogi ekspresowej S-10 na odcinku Bydgoszcz – Toruń, oznacza to, że prace przygotowawcze decyzji dobiegają już końca i po znalezieniu finansowania będzie można rozpocząć już prace budowę.

Wiadomości z regionu