Jesteś tutaj: HomeBydgoszczWęgrzy w dziejach Bydgoszczy

Węgrzy w dziejach Bydgoszczy

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz sobota, 23 marzec 2019 14:05

Dzisiaj przypada Dzień Przyjaźni Polsko-Węgierskiej, z tej okazji w środę 20 marca w Kujawsko-Pomorskim Centrum Kultury odbyło się spotkanie z konsulem honorowym Węgier Markiem Pietrzakiem.

Nad Brdą, schodząc z mostu Staromiejskiego zauważymy postać flisaka. Rzeźbę Flisaka Czakiego w dużej mierze sfinansował węgierski rząd. Jest to w chwili obecnej chyba najbardziej widoczny symbol węgierski w Bydgoszczy. Idąc dalej nabrzeżem, po przejściu pod Mostami Solidarności wyjdziemy tuż przy Skwerze imienia Czakiego. Hrabia Florian Czaki był nadwornym kartografem u króla Stanisława Augusta i jako pierwszy zaproponował połączenie Wisły z Odrą, na wyjściu z Bydgoszczy. Można powiedzieć, jako pierwszy zaproponował budowę Kanału Bydgoskiego.

 

Jak wyjaśniał na środowym spotkaniu konsul Marek Pietrzak, na jednej z map autorstwa Czakiego znajdującego się w jednym paryskich muzeów znajduje się postać flisaka, która stała się inspiracją, aby w takiej formie uczcić w Bydgoszczy węgierskiego kartografa – Nazwaliśmy tą postać flisakiem Czakiego – wyjaśnił konsul Pietrzak.

 

 

Na Cmentarzu Starofarnym spoczywa natomiast wywodzący się z Węgier inżynier kolejnictwa Józef Traitler, który stał się bydgoszczaninem z wyboru.

 

Od kilku lat konsul Marek Pietrzak wypuszcza również kolejne edycje limitowanych win pochodzących z różnych regionów węgierskich pod marką Bydgostia Consular, będącą bezpośrednią promocją Bydgoszczy.

 

W tym roku obchody Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej w Bydgoszczy będą odbywały się przede wszystkim 29 marca w Bibliotece Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego. Rozpoczną się one o godzinie 17:00 w ogrodzie botanicznym UKW, przy posadzonych kilka lat temu dębach, mających symbolizować przyjaźń polsko-węgierską.

 

Dzisiaj odbywają się natomiast centralne uroczystości z udziałem prezydentów Polski i Węgier, których gospodarzem są w tym roku Kielce.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

Wiadomości sportowe

 

 

Informacja epidemiologiczna

w kujawsko-pomorskim

 

Stan na dzień 27.03.2020 r. (godz. 14.00):

- skumulowana liczba przypadków potwierdzonych laboratoryjnie –33.

- liczba osób hospitalizowanych –67.

- skumulowana liczba osób aktualnie w kwarantannie – 6683.

- liczba osób objętych nadzorem – 1851.

- liczba pobranych próbek – 1413.

 

 

źrodło: Wojewoda Kujawsko-Pomorski

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

  • Tygodniowy raport dotyczący COVID-19

    Zrezygnowaliśmy już jakiś czas temu z codziennego raportowania o każdym nowym przypadku koronawirusa w województwie kujawsko-pomorskim, bowiem nowe zachorowania są stwierdzane każdego dnia i przez jakiś czas będą potwierdzane, ciekawostką byłby dzień bez nowego zachorowania. Codziennie natomiast aktualizujemy informacje o ogólnej liczbie – dzisiaj natomiast przedstawiamy raport z regionu, z kraju i ze świata.

    Etykiety: koronawirus
  • Sejm w środku nocy przegłosował możliwość głosowania korespondencyjnego przez osoby w kwarantannie

    Około godziny 4 w nocy głosowana była poprawka do Kodeksu Wyborczego, aby korespondencyjne mogły głosować osoby powyżej 60 roku życia oraz osoby objęte kwarantanną epidemiczną. W piątek Sejm przyjął pakiet zmian w ustawach, w ramach tzw. pakietu antykryzysowego, drugie czytanie ustawy zarządzono już północy, wtedy pojawiła się też poprawka do Kodeksu Wyborczego zgłoszona przez PiS.

Wiadomości z regionu