Jesteś tutaj: HomeBydgoszczFrancuzi za kilka tygodni będą mogli opuścić Bydgoszcz

Francuzi za kilka tygodni będą mogli opuścić Bydgoszcz

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz wtorek, 19 marzec 2019 07:45
Barka Navis Barka Navis

Historia francuskich żeglarzy Gauthiera Meara oraz Erica Jochuma obiła się echem w całej Polsce. Na pokładzie barki ,,Navis” wyruszyli z Bretani, aby przez Belgię, Holandię, Niemcy i Danię dotrzeć do Polski. Z Gdańska planowali przez Wisłę i Kanał Bydgoski dostać się do Berlina. Po dopłynięciu do Bydgoszczy ich plany zostały pokrzyżowane, bowiem się okazało, że dalej płynąć nie mogą z powodu remontu śluzy Okole.

,,Navis” od kilku miesięcy stoi przycumowany w centrum Bydgoszczy, nieopodal mariny. Francuzi byli nieświadomi, iż droga wodna E-70 nie jest żeglowna (swoją drogą ten przykład powinien pokazać nam, że informacja turystyczna dla obcokrajowców w Polsce nie działa).

 

Francuzi w Bydgoszczy przebywają już od listopada. Ich sprawą zainteresował się prezydent Rafał Bruski, który zaprosił gości do ratusza. Padła deklaracja pomocy, aby w jakiś sposób pomóc ominąć przeszkodę. Gauthier Mear oraz Eric Jochum ostatecznie postanowili zostać w Bydgoszczy na dłużej.

 

Śluza Okole w przebudowie

 

Na przełomie kwietnia i maja planowane są próby techniczne na Śluzie Okole. Wszystko wskazuje, że wówczas Francuzi będą mogli opuścić Bydgoszczy. Oczywiście jeżeli tylko będą chcieli, bo być może tak się zżyli z naszym miastem, że postanowią pozostać na dłużej.

 

Warte obejrzenia

 • Na czerwiec zaplanowano Paralekkoatletyczne Mistrzostwa Europy

  Planowane na 2-7 czerwca 2020 roku Paralekkoatletyczne Mistrzostwa Europy miały być wstępem do Igrzysk Paraolimpijskih w Tokio, zawody się jednak nie odbyły z uwagi na trudną sytuację epidemiczną. World Para Athltics zdecydował, że turniej odbędzie się w dniach 1-5 czerwca 2021 roku. Gospodarzem będzie nadal Bydgoszcz.

 • Włocłavia pokonuje Sportis – rozpoczynamy mecze na szczycie

  Aż 13 kolejek musieliśmy czekać do pierwszego pojedynku pomiędzy zespołami z grupy tzw. czterech pretendentów do wygrania ligi – w sobotę w Łochowie Sportis podejmował lidera Włocłavię Włocławek (faktycznie zespół ten rozegrał jeden mecz więcej). Mecz ten był bardzo emocjonujący, pokazujący, iż w piłce nożnej nie ma nic pewnego. Zapraszamy do obejrzenia skrótu tego spotkania.

  Etykiety: piłka nożna

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Interpelacja w sprawie wsparcia dla organizatorów kongresów, konferencji, targów, wystaw i szkolen. Do przeczytania na stronie Sejmu RP - tutaj

 • W województwie kujawsko-pomorskim mamy największą szansę spotkać osobę zakażoną

  Uwzględniając dzisiejsze dane mamy w województwie kujawsko-pomorskim 11 tys. i 335 aktywnych przypadków COVID-19, co daje ponad 5,3 osoby na 1 tys. mieszkańców województwa. Jest to najwyższy współczynnik w Polsce, przy średniej 3,75 dla Polski, co oznacza, że w naszym województwie mamy statystycznie największą szansę spotkać osobę zakażoną COVID-19. Zgodnie z obietnicą – w każdy poniedziałek będziemy publikować zestawienia, wskazujące czy spodziewać możemy się poluzowania obostrzeń czy być może zwiększenia rygorów.

  Etykiety: covid19
 • Wiceminister zdrowia: Protesty mogą być ,,bombą biologiczną"

  Apeluję, by w czasach pandemii powstrzymać się od gromadzenia się, protesty mogą być "bombą biologiczną" - powiedział w niedzielę wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Jeżeli widzę na ulicach ludzi krzyczących, głowa przy głowie, to są idealne warunki do tego, by doszło do zakażenia - dodał.

Wiadomości z regionu