Jesteś tutaj: HomeBydgoszczPorozumienie Gowina: Plany kolejowe wobec Bydgoszczy bardziej realne od Kolei Dużych Prędkości

Porozumienie Gowina: Plany kolejowe wobec Bydgoszczy bardziej realne od Kolei Dużych Prędkości

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz poniedziałek, 11 marzec 2019 18:53

W poniedziałek na stacji kolejowej Bydgoszcz Główna politycy Porozumienia Jarosława Gowina przedstawili plany rządowe dotyczące rozwoju infrastruktury kolejowej w Polsce w związku z budową Centralnego Portu Komunikacyjnego pod Warszawą. Kolej Dużych Prędkości najprawdopodobniej Bydgoszcz ominie, ale dojazd do CPK w 1,5 godziny ma być i tak skokiem cywilizacyjnym.

-Będzie szybka komunikacja, czegoś co w Polsce do tej pory brakowało – zapowiadał Marcin Wroński, który jak poinformowano, będzie kandydatem Porozumienia do Parlamentu Europejskiego, ze wspólnej listy Zjednoczonej Prawicy - Odległość do Centralnego Portu Komunikacyjnego, tutaj z Bydgoszczy, z dworca głównego, będzie to 1,5 godziny czasu.

 

Wroński zauważa również korzyści w komunikacji wewnątrz naszego województwa - Odległość między Bydgoszczą i Toruniem, czas aby przedostać się pomiędzy tymi dwoma stolicami naszego województwa to będzie 20 minut, czyli będzie to duży skok cywilizacyjny.

 

Kolej Dużych Prędkości nas jednak ominie

Rządowe plany zakładają budowę Kolei Dużych Prędkości (projektowane pod 260 km/h) z CPK do Trójmiasta, przez teren naszego województwa. Pociągi zatrzymywałyby się we Włocławku i Grudziądzu. Korzyści o które mówi Wroński miałyby wynikać z dodatkowej modernizacji linii kolejowej nr 18 z Włocławka przez Toruń do Bydgoszczy, gdzie w porywach prędkość ma osiągać 200 km/h, ale nie wszędzie pozwoli na to geometria tej trasy. Stąd też pojawia się pytanie, czy mimo wszystko to nie jest porażka?

 

 

Do tej wątpliwości odniósł się towarzyszący na konferencji prasowej Andrzej Walkowiak - Myślę, że ta inwestycja będzie realizowana dużo szybciej, niż linia Kolei Dużych Prędkości, która przez Bydgoszcz planowana nie była, ale myślę, że ta inwestycja o której my mówimy, zdecydowanie wyprzedzi realizację tamtej inwestycji. Szczerze mówiąc, nie wiem czy nie będzie tak, że zrealizowanie tego planu komunikacyjnego stworzy sytuację, że będziemy musieli się zastanawiać czy budowanie Kolei Dużych Prędkości, tego ,,Y”, będzie w ogóle potrzebne.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 • Kujawianka i Legia Chełmża mocno mieszają w lidze (po 8 kolejkach IV ligi)

  Nowym liderem IV ligi jest Włocłavia Włocławek z dorobkiem 19 punktów, ten zespół rozegrał jednak jeden mecz więcej niż zespoły z niższych miejsc – dalej mamy Lidera Włocławek i Zawiszę Bydgoszcz z dorobkiem 17 punktów. Na 4 lokatę spadł natomiast Sporti Łochowo mający jeden punkt mniej.

 • Bramka zdobyta z przewrotki zagęściła sytuacje w IV lidze

  Po 7 kolejkach IV ligi po 16 punktów mają cztery zespoły, które przewodzą w tabeli. Dzięki najlepszemu bilansowi bramkowemu przewodniczy Lider Włocławek, dalej mamy Zawiszę Bydgoszcz, Sportis Łochowo i Włocłavię Włocławek. Pozycje samodzielnego lidera Sportis stracił po pięknej bramce zdobytej z przewrotki przez Łukasza Galanciaka. Tę bramkę można zobaczyć na naszym skrócie meczu pomiędzy Sportisem a Kujawianka Izbica Kujawska.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Interpelacja w sprawie wsparcia dla organizatorów kongresów, konferencji, targów, wystaw i szkolen. Do przeczytania na stronie Sejmu RP - tutaj

 • Minister rolnictwa o PiS: ze zwierzęcia robi boga i dehumanizuje człowieka

  Ostatnie komunikaty wskazują, że kryzys w obozie Zjednoczonej Prawicy jest już bliski zażegnania, nowy front otwiera natomiast swoimi wypowiedziami minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski – jeden z dwóch ministrów konstytucyjnych reprezentujących województwo kujawsko-pomorskie, którego los w resorcie wydaje się przesądzony.

 • 84 zakażenia koronawirusem w DPS-ie w Wilkowiczkach

  84 zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 potwierdziły testy w Domu Pomocy Społecznej w Wilkowiczkach – poinformował w piątek PAP rzecznik prasowy wojewody kujawsko-pomorskiego Adrian Mól. Zakażonych jest 76 pensjonariuszy – mężczyzn niepełnosprawnych intelektualnie.

  Etykiety: covid19

Wiadomości z regionu