Jesteś tutaj: HomeBydgoszczRadni kłócili się o zasady kurtuazji wobec wojewody

Radni kłócili się o zasady kurtuazji wobec wojewody

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz środa, 27 luty 2019 11:46

Rada Miasta Bydgoszczy miała dzisiaj debatować o sytuacji w Łęgnowie, na terenach zatrutych przez zakłady chemiczne Zachem. Większość tej dyskusji pochłonęły wczorajsze zarzuty wojewody Mikołaja Bogdanowicza, który odmówił udziału w dzisiejszej sesji, żaląc się jednocześnie na formę zaproszenia.

Przy ustalaniu porządku obrad radny Bogdan Dzakanowski wnioskował o zdjęcie punktu poświęconego funkcjonowaniu zespołu eksperckiego ds. Zachemu, w związku z nieobecnością wojewody. Jego wniosek został odrzucony.

 

- Zespół ekspercki nie spotkał się od października 2018 roku – poinformował reprezentujący prezydenta w tym zespole, dyrektor Grzegorz Boroń - Wczoraj poprzez media otrzymałem informację o rekomendacji zakończenia prac.

 

O rzeczową debatę było trudno, z racji tego, iż na sesje nie przybyli przedstawiciele organów państwowych, które mają w zakresie przeciwdziałania skutkom zanieczyszczeń największe kompetencje. Wiceprzewodnicząca klubu radnych PiS Grażyna Szabelska odczytała wtorkowy list od wojewody, w którym wojewoda napisał m.in. - Oczekiwanie ode mnie ,,informacji ustnej o pracach Zespołu Eksperckiego” odbieram jako pretekst do kolejnego ataku, który nie służy rozwiązaniu problemu.

 

W dyskusji padały ze strony radnych opozycji uwagi, że wobec wojewody ze strony prezydium Rady Miasta powinno być więcej uprzejmości.

 

Głos w pewnym momencie zabrał prezydent Rafał Bruski, który podkreślał, że nikt nie oczekuje wizyty osobistej wojewody Bogdanowicza, ale przedstawienie radnym, ale też mieszkańcom informacji z pracy zespołu, który od jesieni się nie zebrał - To, że wojewoda nie ma ochoty przychodzić to ma prawo, ale u niego pracuje tysiąc pracowników, więc mógłby przysłać przedstawiciela, tylko w celu przedstawienia informacji.

 

- Zastanawiam się jak mam wojewodę zapraszać. Mam przed sobą pismo do pana wojewody i jest ,,Szanowny Pan Mikołaj Bogdanowicz” - zastanawiał się prezydent - Ja się dziwie dlaczego tych informacji nie mamy. Wydaje mi się dlatego, że organy państwowe z tych zobowiązań się nie wywiązują.

 

Radna Szabelska złożyła wniosek formalny, aby przegłosować dostarczenie mieszkańcom w Łęgnowie bezpłatnej wody, do czasu przeprowadzenia rekultywacji terenu. Jej partyjny kolega Marcin Lewandowski w dyskusji uznał, że należy mieszkańcom wodę dowozić beczkowozami. Wniosek o tyle niezrozumiały, iż w dzielnicy zbudowany został wodociąg. Ostatecznie propozycja radnej Szabelskiej została odrzucona. Miasto broni się, że do skażenia doprowadziła działalność państwowej firmy jaką był Zachem i jeżeli ktoś ma mieszkańcom dostarczać bezpłatną wodę, to powinien być to obowiązek państwa.


Na wniosek klubu Koalicji Obywatelskiej Rada Miasta Bydgoszczy przegłosowała apel do wojewody o kontynuowanie prac Wojewódzkiego Zespołu Eksperckiego.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 • II Memoriał Ireny Szewińskiej odbędzie się w sierpniu

  Dokładnie jutro (30 maja) miał się rozpocząć na stadionie Zawiszy II Memoriał poświęcony, chyba największej polskiej lekkoatletce Irenie Szewińskiej. Z powodu pandemii koronawirusa zawody w tym terminie nie mogły się odbyć, pojawiło się też ryzyko, że w tym roku w Bydgoszczy nie będzie żadnych zawodów lekkoatletycznych, ale dosłownie przed kilkunastoma godzinami wyznaczono nowy termin.

 • Zawisza i Polonia w tym sezonie wrócą jeszcze na boisko

  Od pewnego czasu wiemy już, że rozgrywki piłkarskiej IV ligi zostały zakończone w sezonie 2019/2020 z powodu epidemii COVID-19. Cały czas nie było jednak wiadomo co z okręgowym Pucharem Polski. Te rozgrywki mają zostać dokończone w lipcu. Stawką rozgrywek okręgowych jest możliwość gry w Pucharze Polskim na szczeblu centralnym.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

O drodze S-10 Bydgoszcz-Torun w Sejmie RP 28.05.2020 ... Kto mydli oczy mieszkancom Kujaw i Pomorza Minister Schreiber czy Minister Infrastruktury /posłuchajcie/

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Piątek, 29 maja 2020
O drodze S-10
 • Sprzedaż i zakup samochodu zgłosimy przez internet

  Po tym jak w ramach jednego z pierwszych etapów odmrażania gospodarki otwarte zostały Urzędy Miast i Starostwa Powiatowe, pojawiły się przed nimi kolejki osób chcących zarejestrować samochód lub zgłosić jego zakup. Te czynności można wykonać jednak zdalnie bez wychodzenia z domu.

 • Co się zmienia od 30 maja?

  Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że od soboty 30 maja wejdzie w życie IV etap odmrażania życia społecznego. Stosowny akt prawny został opublikowany w piątek późnym wieczorem.

  Etykiety: covid19 koronawirus

Wiadomości z regionu