Jesteś tutaj: HomeBydgoszczRadni muszą zrozumieć, że atmosfera konfliktu nie służy Bydgoszczy

Radni muszą zrozumieć, że atmosfera konfliktu nie służy Bydgoszczy

Napisane przez  Łukasz Religa Opublikowano w Bydgoszcz piątek, 15 luty 2019 07:28

Cały czas jesteśmy jeszcze u progu kadencji 2018-2023, ale już doskonale widać, że początek tej kadencji jest fatalny. Spór mogący trwać latami wokół komisji merytorycznych nie będzie służył efektywności ich pracy, a to będzie już strata dla mieszkańców. Czas, aby radni poczuli odpowiedzialność za Bydgoszcz i za to jak zostaną zapamiętani w historii miasta. Bycie zapamiętanym z kłótliwości to żaden powód do dumy.

 

Zdaje sobie sprawę, że jakaś część bydgoszczan odczuwa emocjonalną sympatie, do którejś ze stron biorących udział w tym sporze i będzie przez to na moje argumenty odporna. Zdać sobie trzeba jednak sprawę, że nikt nie jest tutaj bez winy, dlatego od radnych musimy wymagać przede wszystkim umiejętności bycia ponad podziałami.

 

Jeszcze przed złożeniem ślubowania przez radnych apelowałem na łamach Portalu Kujawskiego, aby odejść od złego zwyczaju, iż do prezydium Rady Miasta nie dopuszcza się w ogóle radnych opozycji. Kilkanaście lat temu koalicja biorąc całe prezydium dla siebie zrobiła błąd, który był powielany w kolejnych kadencjach. Najwyższa była zatem pora, aby tą niechlubną przeszłość zostawić za sobą. Tak się nie stało, klub Prawa i Sprawiedliwości, druga siła w bydgoskim samorządzie, nie ma nawet wiceprzewodniczącego Rady Miasta, natomiast obdarowano funkcjami wiceprzewodniczących mające znacznie mniejsze poparcie SLD i Inicjatywę Polską. Koalicja Obywatelska postanowiła również wziąć wszystkich przewodniczących komisji merytorycznych dla siebie, poza komisją rewizyjną. To wszystko patrząc obiektywnie źle świadczy o Koalicji Obywatelskiej.

 

Klub Prawa i Sprawiedliwości zyskał nawet głosy wsparcia w takich środowiskach sobie nieprzychylnych jak Obywatele RP. Były to może pojedyncze głosy, ale na pewno symboliczne. PiS jednak wraz z wojewodą poszedł w kierunku zaognienia konfliktu i praktycznego utrudniania funkcjonowania Rady Miasta. Również zatem ta formacja nie stanęła na wysokości zadania.

 

Zapewne część czytelników we własnych głowach, według swoich sympatii politycznych, wskazała której ze stron można więcej zarzucić. Tego ja jednak nie czynie, bo nie tędy droga do Wielkiej Bydgoszczy.

 

Pozostaje zatem wspomnieć słowa Cyceora - Takich rozruchów wielki obywatel, godzien pierwszego Rzeczypospolitej miejsca, unikać i nimi się brzydzić będzie.

 

apelując jednocześnie do bydgoskich radnych o bycie takimi wielkimi obywatelami. Wymagać będzie to ustępstw obu stron.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 • Kujawianka i Legia Chełmża mocno mieszają w lidze (po 8 kolejkach IV ligi)

  Nowym liderem IV ligi jest Włocłavia Włocławek z dorobkiem 19 punktów, ten zespół rozegrał jednak jeden mecz więcej niż zespoły z niższych miejsc – dalej mamy Lidera Włocławek i Zawiszę Bydgoszcz z dorobkiem 17 punktów. Na 4 lokatę spadł natomiast Sporti Łochowo mający jeden punkt mniej.

 • Bramka zdobyta z przewrotki zagęściła sytuacje w IV lidze

  Po 7 kolejkach IV ligi po 16 punktów mają cztery zespoły, które przewodzą w tabeli. Dzięki najlepszemu bilansowi bramkowemu przewodniczy Lider Włocławek, dalej mamy Zawiszę Bydgoszcz, Sportis Łochowo i Włocłavię Włocławek. Pozycje samodzielnego lidera Sportis stracił po pięknej bramce zdobytej z przewrotki przez Łukasza Galanciaka. Tę bramkę można zobaczyć na naszym skrócie meczu pomiędzy Sportisem a Kujawianka Izbica Kujawska.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Interpelacja w sprawie wsparcia dla organizatorów kongresów, konferencji, targów, wystaw i szkolen. Do przeczytania na stronie Sejmu RP - tutaj

 • Jedna trzecia łóżek przygotowanych dla pacjentów z COVID-19 jest zajęta

  Dysponujemy około 6,3 tys. łóżek szpitalnych oraz ponad 800 respiratorami dla osób chorych na COVID-19, ale liczbę tego sprzętu możemy jeszcze zwiększyć - zapewnił rzecznik prasowy Ministerstwa Zdrowia, Wojciech Andrusiewicz komentując sobotnie statystyki dotyczące epidemii.

  Etykiety: covid19
 • O tym, że dziennie będzie ponad tysiąc zachorowań pisaliśmy już w sierpniu

   W ostatnich dniach w Polsce stwierdzano ponad tysiąc zachorowań na COVID-19, co było wskazaniami rekordowymi i mogło być również elementem sensacji medialnej. O tym jednak, że takich wzrostów zachorowań w tym okresie należy się spodziewać pisaliśmy już w sierpniu. Wspominamy o tym, nie po to, aby się chwalić, lecz w celu wyjaśnienia, że nie dzieje się obecnie nic nadzwyczajnego.

  Etykiety: covid19

Wiadomości z regionu