Jesteś tutaj: HomeBydgoszczDrozdowski pyta IPN co zrobiono w Dolinie Śmierci przez ostatni rok?

Drozdowski pyta IPN co zrobiono w Dolinie Śmierci przez ostatni rok?

Napisane przez  Redakcja Opublikowano w Bydgoszcz środa, 06 luty 2019 11:05

Autor książki ,,Tajemnica Doliny Śmierci. Droga do prawdy” Krzysztof Drozdowski, który od ponad roku zabiega o ponowne ekshumacje w tym miejscu straceń, w celu oszacowania dokładnej liczby ofiar, wystosował List Otwarty, w którym pyta co zrobił Instytut Pamięci Narodowej przez ostatni rok w tej sprawie, w okresie od wznowienia śledztwa.

Na początek Drozdowski pisze jednak co mu się udało w tym czasie zrobić - W tym czasie ukazała się moja książka pt. Tajemnica Doliny Śmierci. Droga do prawdy. Bydgoszcz-Fordon 1939-2018, które w ostatnich dniach została wyróżniona przez czytelników jako najlepsza książka historyczna roku 2018. Udało się w dość krótkim czasie dotrzeć do kilku ważnych świadków i do znacznej ilości dokumentów archiwalnych zdeponowanych w archiwach państwowych czy też zbiorach prywatnych. Udało się udowodnić iż już w 1945 r. przeprowadzono pierwsze ekshumacje, w których wydobyto wg. świadków ok 50 zwłok. Udało się odnaleźć film dokumentujący ekshumacje z kwietnia 1947 r. Udało się również poszerzyć zasięg terytorialny Doliny Śmieri i wyznaczyć jej dokładny obszar. Dzięki tej publikacji nasza wiedza została znacząco poszerzona.

 

Dalej pojawiają się już pytania kierowane bezpośrednio do IPN - Co w  tym czasie działo się w oficjalnym śledztwie prowadzonym przez prok. IPN Małgorzatę Wójcik? Chciałoby się wymienić szereg sukcesów, lub choćby podejmowanych prób wyjaśnienia tajemnic wokół Doliny Śmierci. Zapowiadane przecież było zarówno badanieterenu przez żołnierzy Wojska Polskiego w poszukiwaniu łusek, by móc wyznaczyć linię rowów w których zakończyli swój żywot bydgoszczanie. (Wspólnie z bydgoskim archeologiem Robertem grochowskim zaproponowaliśmy wykonanie tego zupełnie za darmo). Nadal nie wykonano żadnych prac terenowych przy użyciu georadaru czy też wykorzystaniu powszechnie używanej w takich przypadkach metody elektrooporowej. Co więc zrobiono od momentu otwarcia śledztwa? Na pewno ponownie przebadano dokumenty archiwalne poszukując w nich odpowiedzi, których tam nie ma. Na przesłuchania wezwano również rodziny osób zamordowanych w Dolinie Śmierci oraz rodziny, które podejrzewają że ich przodek mógł tam właśnie zginąć. Przesłuchano również moją osobę.

 

Na zakończenie Krzysztof Drozdowski zadaje pytanie - Czy na wyniki będziemy czekać kolejne 50 lat, licząc od rozpoczęcia śledztwa?

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 • Nasz bohater!

  We wtorkowy wieczór w meczu eliminacji do Euro 2020 na Stadionie Narodowym reprezentacja Polski pokonała Słowenię 3:2, pieczętując zwycięstwo grupie G, co skutkuje awansem do turnieju. Decydującego gola zdobył Jacek Góralski, chłopak z Bydgoszczy.

  Etykiety: Jacek Góralski
 • Zawisza ma poważnego partnera

  Polski Koncern Naftowy Orlen będzie partnerem klubu Zawisza Bydgoszcz. Największy gracz na polskim rynku naftowym będzie wspierał zarówno drużynę seniorów oraz szkolenie dzieci i młodzieży.

Wiadomości sportowe

 • Premier wygłosił expose, posłowie pytali, a później Sejm udzielił wotum

  Wtorek w Sejmie był ważnym dniem, zarówno dla nowego, a właściwie starego premiera Mateusza Morawieckiego, który wygłosił expose przed drugą kadencją rządu Prawa i Sprawiedliwości, ale też dla debiutantów w Sejmie, bowiem wielu z nich pierwszy raz miało okazję zabrać głos z mównicy.

 • Znamy projekt budżetu województwa na 2020 rok

  Do połowy listopada organy wykonawcze samorządów musiały zaprezentować projekt budżetu na 2020 rok. Przy tej okazji rozgorzała dyskusja o skutkach obniżki podatku PIT dla samorządów, w przypadku województw udział w podatku PIT jest symboliczny, bowiem wynosi około 1%, stąd też w dyskusji o budżecie Województwa Kujawsko-Pomorskiego na 2020 rok, ten wątek zostanie pominięty.

  Etykiety: Piotr Całbecki

Wiadomości z regionu

Śledź nas