Jesteś tutaj: HomeBydgoszczRok 2018 na bydgoskim lotnisku to nadrabianie straty do lotniczej Polski

Rok 2018 na bydgoskim lotnisku to nadrabianie straty do lotniczej Polski

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz wtorek, 05 luty 2019 14:43
Rok 2018 na bydgoskim lotnisku to nadrabianie straty do lotniczej Polski Fot: Bartosz Bieliński

Po gorszym 2017 roku, który dla Portu Lotniczego Bydgoszcz zakończył się regresem w liczbie obsłużonych pasażerów, mieliśmy bardzo dobry 2018 rok, zakończony rekordowymi wynikami. W ostatnich podsumowanie roku na regionalnych lotniskach opublikował Związek Regionalnych Portów Lotniczych.

Podsumowanie rozpoczyna się od stwierdzenia, że dla regionalnych lotnisk w Polsce był to dobry rok, bowiem w stosunku do 2017 roku udało się zwiększyć liczbę podróżnych o 3,7 mln (mowa o 13 regionalnych portach, czyli bez mającego status portu międzynarodowego warszawskiego Okęcia). Z tego wzrostu 81 tys. wypracowała Bydgoszcz. Dało to dynamikę wzrostową na poziomie 15,3%, ponad dwukrotnie wyższą od średniej dla europejskich lotnisk na poziomie 6%.

 

Lotniska regionalne dzieli się w Polsce na te, które obsługują powyżej 1 mln pasażerów oraz na te, którym nie jest to jeszcze dane. W pierwszej grupie lideruje Gdańsk z blisko 6,7 mln pasażerów, w drugiej grupie bliskie osiągnięcia miliona jest lotnisko w Rzeszowie.

 

Bydgoszcz nadrabia

W 2018 roku udało się w Porcie Lotniczym Bydgoszcz pierwszy raz przekroczyć 400 tys. pasażerów, dokładnie 413 tys. Plasuje nas to w ,,drugiej grupie” na 4 lokacie, za wspomnianym Rzeszowem, Szczecinem oraz Lublinem. Bydgoszcz obsługuje blisko dwukrotnie więcej pasażerów od Łodzi i przeszło trzykrotnie więcej od Olsztyna. Zielona Góra póki co jest daleka uzyskania 100 tys. pasażerów. Wynika z tego, że nadal znajdujemy się w ogonie krajowym.

 

Bydgoszcz w ,,drugiej grupie” uzyskała jednak największe wzrosty uzyskując dynamikę na poziomie 24,7%.

 

W Lublinie, który w 2018 roku obsłużył 455 tys, pasażerów dynamika wyniosła 5,8%. Jeszcze w 2015 roku port w Lublinie obsługiwał mniejszą liczbę pasażerów od Bydgoszczy. W 2016roku dzięki wysokiej dynamice wzrostowej Lublin przeskoczył Bydgoszcz, natomiast w 2017 przy ujemnej dynamice w Bydgoszczy, powiększył swoją przewagę. W roku 2018 Bydgoszczy udało się nieco nadrobić stratę. Jeżeli tak wysoka dynamika się utrzyma to być może uda się przeskoczyć Bydgoszczy Lublin.

 

O jakiś perspektywach będziemy mogli mówić w momencie, gdy pojawią się pierwsze statystyki za bieżący rok. Dane za styczeń najprawdopodobniej Port Lotniczy Bydgoszcz opublikuje jeszcze w tym tygodniu.

 

Warte obejrzenia

  • Na czerwiec zaplanowano Paralekkoatletyczne Mistrzostwa Europy

    Planowane na 2-7 czerwca 2020 roku Paralekkoatletyczne Mistrzostwa Europy miały być wstępem do Igrzysk Paraolimpijskih w Tokio, zawody się jednak nie odbyły z uwagi na trudną sytuację epidemiczną. World Para Athltics zdecydował, że turniej odbędzie się w dniach 1-5 czerwca 2021 roku. Gospodarzem będzie nadal Bydgoszcz.

  • Włocłavia pokonuje Sportis – rozpoczynamy mecze na szczycie

    Aż 13 kolejek musieliśmy czekać do pierwszego pojedynku pomiędzy zespołami z grupy tzw. czterech pretendentów do wygrania ligi – w sobotę w Łochowie Sportis podejmował lidera Włocłavię Włocławek (faktycznie zespół ten rozegrał jeden mecz więcej). Mecz ten był bardzo emocjonujący, pokazujący, iż w piłce nożnej nie ma nic pewnego. Zapraszamy do obejrzenia skrótu tego spotkania.

    Etykiety: piłka nożna

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Zwróciłem się z apelem do Marszałek Sejmu o wprowadzenie do planu prac komisji debaty nad utworzeniem Uniwersytetu Medycznego w Bydgoszcczy. Głównym problemem walki z epidemią, jak się okazuje, nie są dzisiaj pieniądze, nie są maseczki, nawet nie są respiratory, ale jest nim czynnik ludzki, czyli specjaliści

- tutaj

Wiadomości z regionu