Jesteś tutaj: HomeBydgoszczNaukowiec z AGH zarzuca RDOŚ poważne niekompetencje w kwestii Łęgnowa

Naukowiec z AGH zarzuca RDOŚ poważne niekompetencje w kwestii Łęgnowa

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz poniedziałek, 04 luty 2019 10:38

Nierzetelnie prowadzone postępowanie szkodowe – taki zarzut artykułuje dr hab. Mariusz Czop z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, wobec Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Bydgoszczy. Sprawa dotyczy skażenia na osiedlu Łęgnowo-Wieś.

Dzisiejsza nasza świadomość na temat ,,bomby ekologicznej” po byłych zakładach chemicznych Zachem to w dużej mierze zasługa naukowców z krakowskiego AGH, którzy przeprowadzili w Bydgoszczy projekt badawczy.

 

W grudniu informowaliśmy, że dyrektor RDOŚ Maria Dombrowicz, ku zaskoczeniu mieszkańców umorzyła postępowanie o stwierdzenie szkody w środowisku. RDOŚ wychodzi z konkluzji, że mamy do czynienia tylko z zanieczyszczeniami historycznymi, a co za tym idzie nie może być ono rozpatrywane w trybie ustawy szkodowej.

 

Tym tematem zajął się program Telewizji Polskiej ,,Alarm”, który wyemitowany był w ostatnią sobotę. Reportaż zbyt wiele jednak nie wyjaśnił bowiem pracownicy RDOŚ nie chcieli rozmawiać przed kamerą.

 

Od decyzji RDOŚ wpłynęły odwołania do Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Warszawie. Wśród autorów takich odwołań jest dr hab. Mariusz Czop z AGH, który kierował prowadzonymi wcześniej przez tę uczelnie badaniami w Łęgnowie - Organ w ramach zaskarżonego postępowania miał pełną informację, że na terenie Osiedla Łęgnowo Wieś występują zanieczyszczenia z innych ognisk zanieczyszczeń poza najlepiej rozpoznanym składowiskiem odpadów ,,Zielona”. Pomimo jednak tej wiedzy nie podjął, żadnych działań w zakresie ustalenia nie tylko mechanizmów oraz ram czasowych tych szkód ale mających na celu identyfikację potencjalnych ognisk zanieczyszczeń czy podmiotów odpowiedzialnych i czy przypadkiem nie są związane z działalnością o charakterze obronnym – pisze.

 

Zdaniem naukowca błędem RDOŚ było niezbadanie wątku dotyczącego zarzutów Chemwik wobec spółki zbrojeniowej Nitro-Chem - Organ zignorował w tym kontekście nowe fakty – zarzuca wprost.

 

W opinii Czopa prowadzenie rekultywacji nie w trybie ustawy szkodowej, ale jako szkody historycznej w oparciu o przepisy ustawy o ochronie środowiska, odpowiedzialność za przeprowadzenie remediacji może spaść na właścicieli nieruchomości, czyli mieszkańców, których na poniesienie takich kosztów może nie być stać – Nie wydaje się również, aby dochodzenie tych środków miało podstawy merytoryczne i moralne, gdzie mieszkańcy Osiedla Łęgnowo Wieś nie mieli nigdy wystarczających i rzetelnych informacji o skali i zasięgu zanieczyszczenia środowiska. Niestety z punktu widzenia obowiązujących przepisów prawnych i sposobu funkcjonowania urzędów jest to możliwe.

 

Warte obejrzenia

 • Włocłavia pokonuje Sportis – rozpoczynamy mecze na szczycie

  Aż 13 kolejek musieliśmy czekać do pierwszego pojedynku pomiędzy zespołami z grupy tzw. czterech pretendentów do wygrania ligi – w sobotę w Łochowie Sportis podejmował lidera Włocłavię Włocławek (faktycznie zespół ten rozegrał jeden mecz więcej). Mecz ten był bardzo emocjonujący, pokazujący, iż w piłce nożnej nie ma nic pewnego. Zapraszamy do obejrzenia skrótu tego spotkania.

  Etykiety: piłka nożna
 • W 12 kolejce liderzy nie zawiedli – za tydzień rozpocznie się decydująca faza

  W meczach 12 kolejki swoje mecze wygrywali: Włocłavia Włocławek, Zawisza Bydgoszcz, Sportis Łochowo i Lider Włocławek, czyli kluby pretendujące do walki o 3 ligę, mające podobną liczbę punktów. Do tej pory zawodnicy tych klubów nie mieli okazji jeszcze stanąć naprzeciwko siebie.

  Etykiety: piłka nożna

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Interpelacja w sprawie wsparcia dla organizatorów kongresów, konferencji, targów, wystaw i szkolen. Do przeczytania na stronie Sejmu RP - tutaj

 • Można odnieść wrażenie, że Polacy zagubili instynkt samozachowawczy

  Z analizy jaką przedstawionej w piątek przez ministra zdrowia wynika, że już nie tak wiele nam brakuje to scenariusza ,,gorszego od czarnego”, co skutkowałoby totalną zapaścią służby zdrowia. Tymczasem tysiące osób wczoraj protestowało w około 60 miastach przeciwko orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji eugenicznej, wcześniej w tygodniu mieliśmy też protesty rolnicze, nie mówiąc już o anarchistach, którzy protestują przeciwko wprowadzaniu obostrzeń do walki z COVID-19. To wszystko znacząco zwiększa ryzyko rozwoju pandemii.

 • Czarny dzień w kujawsko-pomorskim. Tylko dzisiaj zmarła podobna liczba osób co przez cały kwiecień

  Dzisiaj z powodu COVID-19 w województwie kujawsko-pomorskim stwierdzono rekordowe 21 zgonów, co jest bliskie wynikowi jaki miał miejsce przez cały kwiecień (28 zgonów). Do tej pory nie odnotowywaliśmy dziennie dwucyfrowych liczb ofiar. W skali kraju odnotowano dzisiaj 153 zgony.

  Etykiety: covid19

Wiadomości z regionu