Jesteś tutaj: HomeBydgoszczRodzina z Kazachstanu osiedli się w Bydgoszczy

Rodzina z Kazachstanu osiedli się w Bydgoszczy

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz czwartek, 31 styczeń 2019 00:48
Rodzina z Kazachstanu osiedli się w Bydgoszczy Fot: Bartosz Bieliński

Wczoraj Rada Miasta Bydgoszczy jednomyślnie wyraziła zgodę na udzielenie pomocy pięcioosobowej rodzinie z Kazachstanu, mającej pochodzenie polskie, w celu osiedlenia się w Bydgoszczy. Wstępnie bydgoscy radni postanowili użyczyć im lokal mieszalny na okres 3 miesięcy.

W ubiegłym tygodniu wspominaliśmy, iż pojawił się wniosek dotyczący osiedlenia się 7 osób. Dwie osoby zapewniły sobie mieszanie we własnym zakresie, stąd też poddany pod głosowanie wniosek dotyczył 5 osób. Wniosek złożyła kobieta, z wykształcenia farmaceutka, która studiowała na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Rada Miasta wstępnie użycza bezpłatnie mieszkanie na 3 miesiące, ale jeżeli będzie potrzeba może być to dłuższy okres. Zgodnie z ustawą o repatriacji Miasto Bydgoszcz zobowiązane jest wspierać nowych mieszkańców przez okres do 2 lat.

 

W dyskusji radny Andrzej Młyński zapytał z ciekawości, czy te osoby same z siebie wyraziły chęć zamieszania w Bydgoszczy - Tak wybrali sobie Bydgoszcz i chcą być bydgoszczanami – odpowiedział z dumą prezydent Rafał Bruski.

 

Włodarz Bydgoszczy wyraził chęć, aby tego typu pomoc oferować Polakom ze wschodu każdego roku.

 

Padły też pytania dotyczące Polaków z Donbasu, których Bydgoszcz przyjęła kilka lat temu. Radnych poinformowano, że mieszkają oni nadal w Bydgoszczy i dobrze radzą sobie w życiu.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 • Bramka zdobyta z przewrotki zagęściła sytuacje w IV lidze

  Po 7 kolejkach IV ligi po 16 punktów mają cztery zespoły, które przewodzą w tabeli. Dzięki najlepszemu bilansowi bramkowemu przewodniczy Lider Włocławek, dalej mamy Zawiszę Bydgoszcz, Sportis Łochowo i Włocłavię Włocławek. Pozycje samodzielnego lidera Sportis stracił po pięknej bramce zdobytej z przewrotki przez Łukasza Galanciaka. Tę bramkę można zobaczyć na naszym skrócie meczu pomiędzy Sportisem a Kujawianka Izbica Kujawska.

 • Kenijska biegaczka o krok od rekordu świata

  Niewiele brakowało, aby 4 września Faith Kipyegon, 26-letnia reprezentantka Kenii pobiła na zawodach w Brukseli rekord świata w biegu na 1000 metrów. Warto o niej wspomnieć, bowiem w 2010 roku jako 16-latka triumfowała na Mistrzostwach Świata w Biegach Przełajowych, które zorganizowano w podbydgoskim Myślęinku. Tym bardziej powinniśmy się cieszyć, że o tym fakcie pamiętają portale piszące o lekkiej atletyce.

Wiadomości sportowe

 

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Interpelacja w sprawie wsparcia dla organizatorów kongresów, konferencji, targów, wystaw i szkolen. Do przeczytania na stronie Sejmu RP - tutaj

 • GDDKiA potwierdza chęć ogłoszenia przetargu na S-10 w przyszłym roku

  Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad przedstawiła plany przetargów na 2021 roku. W tych planach znajduje się ogłoszenie przetargu na liczący dokładnie 50,4 km odcinek drogi ekspresowej S-10 Bydgoszcz – Toruń. W czerwcu minister infrastruktury w podbydgoskim Emilianowie zadeklarował, że przetarg zostanie ogłoszony na przełomie 2020 i 2021 roku.

 • Powiat aleksandrowski znajdzie się w strefie żółtej

  Ostatni tydzień to dość sporo nowych zachorowań na COVID-19 w województwie kujawsko-pomorskim – szczegółowo sytuację omówimy w jutrzejszym raporcie. Od jutra będzie obowiązywać też zaktualizowany podział na strefy z dodatkowymi obostrzeniami. Na tej liście znajdzie się od jutra powiat aleksandrowski, w którym znajduje się miasto uzdrowiskowe Ciechocinek.

Wiadomości z regionu