Jesteś tutaj: HomeBydgoszczCzas przestać nazywać nową okupację ,,wyzwoleniem”

Czas przestać nazywać nową okupację ,,wyzwoleniem”

Napisane przez  Łukasz Religa Opublikowano w Bydgoszcz piątek, 25 styczeń 2019 07:04
Czas przestać nazywać nową okupację ,,wyzwoleniem” Archiwum

Wczoraj na cmentarzu przy parafii św. Józefa obchodzono 74 rocznicę wyzwolenia Bydgoszczy spod okupacji hitlerowskiej. Słowo wyzwolenie należy wziąć mocno w nawias, bowiem Armia Czerwona nie przyniosła Bydgoszczy wolności, ale jak pisał Paweł Hęciak – niewolę i lęk przed bezpieką. Przegnano nazistów, ale okupację rozpoczęli sowieci.

W Bydgoszczy na szczęście sprawa nie budzi aż takich emocji, głównie dlatego, iż dniu 24 stycznia nie poświęca się specjalnego kultu. Jak przed rokiem przyznał prezydent Rafał Bruski, chodzi o oddanie hołdu żołnierzom, którzy walczyli z Niemcami, nie mając większego pojęcia o polityce jaka toczyła się między mocarstwami.

 

24 stycznia 1955 roku na antenie Radia Wolna Europa odczytano list autorstwa Pawła Hęciaka, który już po upadku komunizmu, opublikowany został na trwale w Kronice Bydgoskiej. Hęciak ubolewał w nim, iż nowa władza marginalizowała rangę dnia 20 stycznia, gdy Bydgoszcz po zaborach wróciła do Polski – Dziś każą Wam, drodzy Rodacy, obchodzić inny dzień – 24 stycznia. W tym bowiem dniu wkroczyły do Bydgoszczy w 1945 roku wojska Czerwonej Armii. Zamiast wolności, wojska te przyniosły Wam niewolę, zamiast spokoju – lęk przed bezpieką, zamiast radości – zawód i rozpacz. A przecież nie takiej pragnęliście wolności.

 

Dalej Hęciak pisał – Żołnierze sowieccy, którzy wkroczyli do Bydgoszczy dnia 24 stycznia 1945 roku przynieśli na bagnetach, Wam, jak i wszystkim innym Polakom, niewolę, zsyłkę do łagrów syberyjskich, walkę z religią i Kościołem.

 

Dzisiaj nikt już nie kwestionuje, że to dzień 20 stycznia jest dla Bydgoszczy znacznie ważniejszą datą od 24 stycznia. To jednak cały czas dzień ten obchodzony jest jako rocznica ,,wyzwolenia”. Armia Czerwona Bydgoszczy jednak nie wyzwoliła, ale jak pisał Hęciak, przyniosła na bagnetach kolejną niewolę. Warto zatem kilka tygodni po 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości zastanowić się nad nową formułą obchodzenia 24 stycznia w Bydgoszczy. Niech będzie to dzień pamięci ofiar nazizmu oraz pamięci o Polakach, którzy na różnych frontach walczyli o niepodległość, także tych, którzy w 1945 wierzyli, iż walcząc z Niemcami o Bydgoszcz, wywalczą niepodległą Polskę. Przestańmy już jednak przekłamywać rzeczywistość i nazywać ten dzień wyzwoleniem!

 

Pełen list Pawła Hęciaka (źródło: Kronika Bydgoska XIX):

 

 

Warte obejrzenia

 • Włocłavia pokonuje Sportis – rozpoczynamy mecze na szczycie

  Aż 13 kolejek musieliśmy czekać do pierwszego pojedynku pomiędzy zespołami z grupy tzw. czterech pretendentów do wygrania ligi – w sobotę w Łochowie Sportis podejmował lidera Włocłavię Włocławek (faktycznie zespół ten rozegrał jeden mecz więcej). Mecz ten był bardzo emocjonujący, pokazujący, iż w piłce nożnej nie ma nic pewnego. Zapraszamy do obejrzenia skrótu tego spotkania.

  Etykiety: piłka nożna
 • W 12 kolejce liderzy nie zawiedli – za tydzień rozpocznie się decydująca faza

  W meczach 12 kolejki swoje mecze wygrywali: Włocłavia Włocławek, Zawisza Bydgoszcz, Sportis Łochowo i Lider Włocławek, czyli kluby pretendujące do walki o 3 ligę, mające podobną liczbę punktów. Do tej pory zawodnicy tych klubów nie mieli okazji jeszcze stanąć naprzeciwko siebie.

  Etykiety: piłka nożna

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Interpelacja w sprawie wsparcia dla organizatorów kongresów, konferencji, targów, wystaw i szkolen. Do przeczytania na stronie Sejmu RP - tutaj

 • Można odnieść wrażenie, że Polacy zagubili instynkt samozachowawczy

  Z analizy jaką przedstawionej w piątek przez ministra zdrowia wynika, że już nie tak wiele nam brakuje to scenariusza ,,gorszego od czarnego”, co skutkowałoby totalną zapaścią służby zdrowia. Tymczasem tysiące osób wczoraj protestowało w około 60 miastach przeciwko orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji eugenicznej, wcześniej w tygodniu mieliśmy też protesty rolnicze, nie mówiąc już o anarchistach, którzy protestują przeciwko wprowadzaniu obostrzeń do walki z COVID-19. To wszystko znacząco zwiększa ryzyko rozwoju pandemii.

 • Czarny dzień w kujawsko-pomorskim. Tylko dzisiaj zmarła podobna liczba osób co przez cały kwiecień

  Dzisiaj z powodu COVID-19 w województwie kujawsko-pomorskim stwierdzono rekordowe 21 zgonów, co jest bliskie wynikowi jaki miał miejsce przez cały kwiecień (28 zgonów). Do tej pory nie odnotowywaliśmy dziennie dwucyfrowych liczb ofiar. W skali kraju odnotowano dzisiaj 153 zgony.

  Etykiety: covid19

Wiadomości z regionu