Jesteś tutaj: HomeBydgoszczCzas przestać nazywać nową okupację ,,wyzwoleniem”

Czas przestać nazywać nową okupację ,,wyzwoleniem”

Napisane przez  Łukasz Religa Opublikowano w Bydgoszcz piątek, 25 styczeń 2019 07:04
Czas przestać nazywać nową okupację ,,wyzwoleniem” Archiwum

Wczoraj na cmentarzu przy parafii św. Józefa obchodzono 74 rocznicę wyzwolenia Bydgoszczy spod okupacji hitlerowskiej. Słowo wyzwolenie należy wziąć mocno w nawias, bowiem Armia Czerwona nie przyniosła Bydgoszczy wolności, ale jak pisał Paweł Hęciak – niewolę i lęk przed bezpieką. Przegnano nazistów, ale okupację rozpoczęli sowieci.

W Bydgoszczy na szczęście sprawa nie budzi aż takich emocji, głównie dlatego, iż dniu 24 stycznia nie poświęca się specjalnego kultu. Jak przed rokiem przyznał prezydent Rafał Bruski, chodzi o oddanie hołdu żołnierzom, którzy walczyli z Niemcami, nie mając większego pojęcia o polityce jaka toczyła się między mocarstwami.

 

24 stycznia 1955 roku na antenie Radia Wolna Europa odczytano list autorstwa Pawła Hęciaka, który już po upadku komunizmu, opublikowany został na trwale w Kronice Bydgoskiej. Hęciak ubolewał w nim, iż nowa władza marginalizowała rangę dnia 20 stycznia, gdy Bydgoszcz po zaborach wróciła do Polski – Dziś każą Wam, drodzy Rodacy, obchodzić inny dzień – 24 stycznia. W tym bowiem dniu wkroczyły do Bydgoszczy w 1945 roku wojska Czerwonej Armii. Zamiast wolności, wojska te przyniosły Wam niewolę, zamiast spokoju – lęk przed bezpieką, zamiast radości – zawód i rozpacz. A przecież nie takiej pragnęliście wolności.

 

Dalej Hęciak pisał – Żołnierze sowieccy, którzy wkroczyli do Bydgoszczy dnia 24 stycznia 1945 roku przynieśli na bagnetach, Wam, jak i wszystkim innym Polakom, niewolę, zsyłkę do łagrów syberyjskich, walkę z religią i Kościołem.

 

Dzisiaj nikt już nie kwestionuje, że to dzień 20 stycznia jest dla Bydgoszczy znacznie ważniejszą datą od 24 stycznia. To jednak cały czas dzień ten obchodzony jest jako rocznica ,,wyzwolenia”. Armia Czerwona Bydgoszczy jednak nie wyzwoliła, ale jak pisał Hęciak, przyniosła na bagnetach kolejną niewolę. Warto zatem kilka tygodni po 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości zastanowić się nad nową formułą obchodzenia 24 stycznia w Bydgoszczy. Niech będzie to dzień pamięci ofiar nazizmu oraz pamięci o Polakach, którzy na różnych frontach walczyli o niepodległość, także tych, którzy w 1945 wierzyli, iż walcząc z Niemcami o Bydgoszcz, wywalczą niepodległą Polskę. Przestańmy już jednak przekłamywać rzeczywistość i nazywać ten dzień wyzwoleniem!

 

Pełen list Pawła Hęciaka (źródło: Kronika Bydgoska XIX):

 

 

Komentarze

Warte obejrzenia

  • Przeżyjmy te chwile raz jeszcze

    Europejska Federacja Lekkoatletyczna – European Athletics – opublikował niespełna trzyminutowy film podsumowujących tegoroczne Drużynowego Mistrzostwa Europy Super Liga, których gospodarzem była Bydgoszcz. Bohaterami filmu są reprezentanci Polski, ale czemu się dziwić, skoro zdominowali oni ten turniej, odnosząc historyczne zwycięstwo.

  • Brytyjskie media żyły wpadką w Bydgoszczy

    Równy tydzień temu kończyły się Drużynowe Mistrzostwa Europy w lekkiej atletyce, których gospodarzem była Bydgoszcz. Historyczny triumf reprezentacji Polski zapamiętamy na długo, a w innych krajach naturalne jest, że uwaga zwrócona była w inne kwestie. Brytyjskie media wyjaśniają dość zagadkową dyskwalifikację brytyjskiej sztafety 4x400 metrów, w jednej z ostatnich konkurencji turnieju.

Wiadomości sportowe

Wiadomości z regionu

Śledź nas