Jesteś tutaj: HomeBydgoszczBiałe Błota nadal w sporze ze Skarbem Państwa

Białe Błota nadal w sporze ze Skarbem Państwa

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz piątek, 18 styczeń 2019 00:54

Reprezentujący Skarb Państwa Rejonowy Zarząd Infrastruktury nadal domaga się zwrotu podatku jakie gmina naliczała mu niezgodnie ze stanem faktycznym od 2005 roku. Sprawę skierowano na drogę sądową. Próba ugoda podjęta przez Prokuratorię Generalną nie przyniosła rozstrzygnięcia.

Od 2005 roku Rejonowy Zarząd Infrastruktury (reprezentujący Skarb Państwa) jako podmiot dzierżawiący bydgoskiemu lotnisku tereny płacił podatki naliczane przez gminę Białe Błota. Po decyzji prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego, że cała powierzchnia portu zgodnie z polskim prawem podlega zwolnieniu od podatku RZI zaczęło składać wątpliwości wobec tych podatków, mimo tego płacąc je dalej, aby nie powodować zadłużenia. W 2014 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny jednoznacznie orzekł, że RZI nie jest płatnikiem podatku. Od tego momentu instytucja domaga się zwrotu niesłusznie pobranego przez gminę podatku.

 

Również od RZI podatki pobierało Miasto Bydgoszcz. Ten samorząd jedna jeszcze przed wyrokiem podjął rozmowy w celu polubownego załatwienia sprawy i spłacenia należności w ratach. Zupełnie inną politykę przez kolejne kadencje prowadziły Białe Błota. Na rok 2014 zadłużenie gminy wobec Skarbu Państwa przekraczało 4,1 mln zł, do tego dochodzą jeszcze odsetki Z punktu widzenia budżetu gminy jest to dość dotkliwa kwota.

 

Jak się dowiedzieliśmy Prokuratoria Generalna podjęła próbę polubownego załatwienia sporu pomiędzy strona. Rejonowy Zarząd Infrastruktury podjął jednak decyzję, że będzie zabiegał o całą należność. Decyzja ta jest podyktowana tym, iż chodzi o pieniądze państwowe, czyli wycofanie się z roszczeń byłoby działaniem na szkodę Skarbu Państwa.

 

Spór ten toczy się już zatem kilkanaście lat. W październiku 2014 roku miała miejsce nadzwyczajna sesja Rady Gminy w trakcie której radni dowiedzieli się dopiero o szczegółach sprawy. Wielu było zaskoczonych, bowiem nie wiedzieli wcześniej o sporze ze Skarbem Państwa.

 

Warte obejrzenia

  • Na czerwiec zaplanowano Paralekkoatletyczne Mistrzostwa Europy

    Planowane na 2-7 czerwca 2020 roku Paralekkoatletyczne Mistrzostwa Europy miały być wstępem do Igrzysk Paraolimpijskih w Tokio, zawody się jednak nie odbyły z uwagi na trudną sytuację epidemiczną. World Para Athltics zdecydował, że turniej odbędzie się w dniach 1-5 czerwca 2021 roku. Gospodarzem będzie nadal Bydgoszcz.

  • Włocłavia pokonuje Sportis – rozpoczynamy mecze na szczycie

    Aż 13 kolejek musieliśmy czekać do pierwszego pojedynku pomiędzy zespołami z grupy tzw. czterech pretendentów do wygrania ligi – w sobotę w Łochowie Sportis podejmował lidera Włocłavię Włocławek (faktycznie zespół ten rozegrał jeden mecz więcej). Mecz ten był bardzo emocjonujący, pokazujący, iż w piłce nożnej nie ma nic pewnego. Zapraszamy do obejrzenia skrótu tego spotkania.

    Etykiety: piłka nożna

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Zwróciłem się z apelem do Marszałek Sejmu o wprowadzenie do planu prac komisji debaty nad utworzeniem Uniwersytetu Medycznego w Bydgoszcczy. Głównym problemem walki z epidemią, jak się okazuje, nie są dzisiaj pieniądze, nie są maseczki, nawet nie są respiratory, ale jest nim czynnik ludzki, czyli specjaliści

- tutaj

Wiadomości z regionu