Jesteś tutaj: HomeBydgoszcz,,Oto człowiek, któremu Bydgoszcz zawdzięcza przyłączenie do Polski"

,,Oto człowiek, któremu Bydgoszcz zawdzięcza przyłączenie do Polski"

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz czwartek, 03 styczeń 2019 07:02

2 stycznia przypadła 80 rocznica śmierci Romana Dmowskiego, osoby bez której trudno byłoby sobie wyobrazić odzyskanie przez Polskę niepodległości 100 lat temu, choć nie zawsze o tym się pamięta. Z okazji 80. rocznicy śmierci tego wielkiego Polaka, wczoraj Msze Świętą Requiem odprawił ks. Roman Kneblewski.

 

W homilii ks. Kneblewski podkreślał rolę patriotycznego wychowania w rodzinie Dmowskich. Nawiązał do wycieczki do Gniezna, jaką zorganizował dla młodego wówczas Romana, jego ojciec. Szczególnie wielkie wrażenie miała zrobić na przyszłym mężu stanu Archikatedra Gnieźnieńska i wpłynąć tak na jego życie, że walka o odrodzenie Polski stała się celem jego życia.

 

Przedstawmy jednak kilka epizodów nawiązujących do Bydgoszczy. Jedyna udokumentowana szerzej wizyta Dmowskiego w Bydgoszczy miała miejsce 3 kwietnia 1927 roku. Wówczas w nieistniejącej już Resursie Kupieckiej (okolice dzisiejszego ronda Jagiellonów) odbywał się zjazd Dzielnicy Zachodniej Obozu Wielkiej Polski. Na odbywające się spotkanie przyciągała przede wszystkim obecność Dmowskiego, który wygłosił dość głębokie przemówienie.

 

- Żyjemy w dobie bankructwa zasad, na których opierało się życie Europy w wieku XIX – podkreślał na początku swojego wystąpienia Roman Dmowski - Na miejsce doprowadzonych do absurdu w polityce wszystkich krajów europejskich interesów klasy musimy postawić jako naczelny cel polityki, dobro narodu i oprzeć panowanie tego celu na silnym rozwoju poczucia narodowego i na podniesieniu poziomu życia religijnego w naszym społeczeństwie. Tylko na tej drodze możemy ponad licznymi partiami i grupami i interesów postawić zorganizowany naród i tylko zorganizowany naród zdolny jest do nagiąć do pracy dla dobra całości rozbieżne interesy i dążenia – mówił w Bydgoszczy Dmowski - Tak samo tylko zorganizowany naród może stać się jako wielka zbiorowa istotna, posiadająca swoją myśl i swoją wolę, zdolna swą myśl wcielić w życie i woli swojej posłuch nakazać.

 

Z historii wiemy, że polskie życie polityczne znajdowało się wówczas w dość trudnej sytuacji, po przewrocie majowym z roku 1926. Na podziękowanie za wystąpienie Dmowskiemu, organizator zjazdu Józef Grodzki powiedział - To jemu Bydgoszcz zawdzięcza przyłączenie do Polski.

 

Nie były to słowa powiedziane na wyraz, w czerwcu przypadnie 100. rocznica podpisania Traktatu Wersalskiego, ostatecznego pokoju po I wojnie światowej. Polskę w negocjacjach pokojowych reprezentował Roman Dmowski i Ignacy Jan Paderewski. Ich współpraca bywała dość bujna, ale ostatecznie Polsce udało się wynegocjować wcale nie tak mało. Dmowski zabiegał szczególnie o ziemie zachodnie, będące pod niemiecką kontrolą, stąd też mówienie, że dzięki niemu Bydgoszcz znalazła się w II Rzeczypospolitej, nie jest twierdzenie na wyrost.

 

Już w trakcie I wojny światowej Dmowski doprowadził do powstania we Francji armii polskiej, dzięki czemu po rozejmie w Compiegne z 11 listopada 1918 roku, Polska znalazła się w obozie zwycięzców tej wojny.

 

Roman Dmowski zmarł 2 stycznia 1939 roku. Na kilka miesięcy przed tym, jak Polska którą ,,odzyskał dla Polaków”, stanęła przed widmem klęski po najeździe Niemiec hitlerowskich. Z inicjatywy radnego Konrada Fiedlera Rada Miejska jego imieniem nazwała dzisiejszy Most Staroiejski, łączący ulicę Focha ze Starym Rynkiem. Po kilku miesiącach most zniszczyli Niemcy. Patronat Dmowskiego w to miejsce już nie powrócił.

 


W niedzielę (6 stycznia) o godzinie 15:30, w Domu Parafialnym  parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa (Plac Piastowski) wykład ,,Dmowski architekt niepodległej Polski" wygłosi prof. Jacek Bartyzel.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 • Kujawianka i Legia Chełmża mocno mieszają w lidze (po 8 kolejkach IV ligi)

  Nowym liderem IV ligi jest Włocłavia Włocławek z dorobkiem 19 punktów, ten zespół rozegrał jednak jeden mecz więcej niż zespoły z niższych miejsc – dalej mamy Lidera Włocławek i Zawiszę Bydgoszcz z dorobkiem 17 punktów. Na 4 lokatę spadł natomiast Sporti Łochowo mający jeden punkt mniej.

 • Bramka zdobyta z przewrotki zagęściła sytuacje w IV lidze

  Po 7 kolejkach IV ligi po 16 punktów mają cztery zespoły, które przewodzą w tabeli. Dzięki najlepszemu bilansowi bramkowemu przewodniczy Lider Włocławek, dalej mamy Zawiszę Bydgoszcz, Sportis Łochowo i Włocłavię Włocławek. Pozycje samodzielnego lidera Sportis stracił po pięknej bramce zdobytej z przewrotki przez Łukasza Galanciaka. Tę bramkę można zobaczyć na naszym skrócie meczu pomiędzy Sportisem a Kujawianka Izbica Kujawska.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Interpelacja w sprawie wsparcia dla organizatorów kongresów, konferencji, targów, wystaw i szkolen. Do przeczytania na stronie Sejmu RP - tutaj

 • Co 10. dziecko wymaga pomocy psychologicznej. Podczas pandemii wsparciem dla nich jest terapia online i przez telefon

  W Polsce 9 proc. dzieci i młodzieży, czyli ok. 630 tys. osób, wymaga pomocy psychologicznej albo psychiatrycznej – wynika z raportu Najwyższej Izby Kontroli. NIK wskazuje, że system lecznictwa nie jest w stanie jej zapewnić. – Nie ma wystarczającej liczby psychiatrów i psychologów dziecięcych. Bezpłatna pomoc bardzo się skurczyła, a nie wszystkie rodziny stać, żeby pójść do psychologa płatnie – mówi Maria Keller-Hamela z Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę. Pandemia dodatkowo pogłębiła te problemy. W ich rozwiązaniu mogą pomóc konsultacje zdalne – telefoniczne i online. Taki projekt fundacja chce rozwijać wspólnie z firmą Huawei.

  Etykiety: psychiatria covid19
 • Pandemia COVID-19 sprzyja polskiej wynalazkości

  Od rozpoczęcia pandemii liczba zgłoszeń wynalazków w Urzędzie Patentowym wzrosła o ponad 5 proc. – Obecnie ponad 100 jest bezpośrednio związanych z ochroną przed COVID-19 – mówi Edyta Demby-Siwek, prezes Urzędu Patentowego RP. W Polsce pojawiły się już np. urządzenia dezynfekujące, które samoistnie i pod ciśnieniem rozpylają mgiełkę, od razu pokrywającą całą powierzchnię dłoni. Powstały też bramy dezynfekujące oparte na działaniu światła UVC czy namiot barierowy.

Wiadomości z regionu