Jesteś tutaj: HomeBydgoszczCzy Bydgoszcz ma jeszcze liczącą się opozycje?

Czy Bydgoszcz ma jeszcze liczącą się opozycje?

Napisane przez  Łukasz Religa Opublikowano w Bydgoszcz środa, 02 styczeń 2019 16:51

Takie pytanie można zadać chociażby po przysłuchaniu się przedświątecznej debacie nad budżetem miasta na 2019 rok. W pewnym momencie doszło do sytuacji, iż prezydent Rafał Bruski radnym PiS, będącym jedyną opozycją w Radzie Miasta Bydgoszczy, urządził wykład z ekonomii. Radni nie byli jednak wstanie do jego argumentów się odnieść.

 

- Dla mnie konstruktywna poprawka to jest taka, w której mówimy nie budujemy inwestycji ,,x”, a zamiast tego robimy inną. I to jest konstruktywne przedstawienie poprawki – mówił prezydent Rafał Bruski - To jest poprawka uczciwa, mówiąca o tym, że skoro mamy takie możliwości finansowe, to my uważamy, że trzeba inaczej akcenty rozkładać.

 

Dalej prezydent wskazał, że niemal wszystkie zaproponowane przez klub radnych PiS poprawki miały charakter populistyczny - Poprawki populistyczne to takie, które nie mają zabezpieczenia finansowego, albo udajemy, że jest - wskazywał prezydent.

 

Za źródła finansowania radni PiS wskazywali albo rezerwę ogólną, albo powiększanie deficytu, bądź ogólnopojęte wydatki na promocję, ale bez wskazania już konkretnych zadań, które w ich opinii nie powinny być realizowane. Jak wyliczył prezydent koszt realizacji zamierzeń radnych PiS to około 100 mln zł.

 

Całe wystapienie szefa klubu radnych PiS:

 

Wprost jedynie radny Bogdan Dzakanowski podjął polemikę wskazując, że miasto nie powinno zajmować się rewitalizacją Młynów Rothera, co pochwalił prezydent za uczciwe podejście.

 

Warto wspomnieć, że w kampanii wyborzej wielu polityków PiS wskazywało na zbyt duży deficyt, stąd też dziwić może opieranie poprawek na rezerwach budżetowych.

 

Pytanie - czy Bydgoszcz ma jeszcze opozycję? - jest bardzo istotne, bowiem jej sprawne funkcjonowanie jest filarem demokracji. Zdominowanie całej sceny politycznej przez jedną formację nie będzie służyło rozwojowi miasta.

 

Więcej o budżecie na rok 2019 i poprawkach opozycji piszemy - Bydgoszcz ma budżet na 2019 rok

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 • Polonia Bydgoszcz świętuje stulecie

  Jeszcze przed kilkoma tygodniami planowano dość bogate obchody 100 rocznicy założenia Polonii Bydgoszcz – miał się odbyć turniej drużyn założonych w 1920 roku przez Powstańca Wielkopolskiego Edmunda Szyca oraz zawody żużlowe z najlepszymi zawodnikami na świecie. Własny scenariusz napisał koronawirus, choć być może część tych zamiarów uda się zrealizować nieco później.

  Etykiety: Polonia Bydgoszcz
 • Czy Paralekkoatletyczne Mistrzostwa Europy się odbędą?

  Pierwotnie w dniach 2-7 czerwca na stadionie bydgoskiego Zawiszy miały się odbyć VII Paralekkoatletyczne Mistrzostwa Europy. Patrząc na bydgoski kalendarz imprez sportowych – miało być to jedno z najważniejszych wydarzeń sportowych nad Brdą. Bydgoszcz to wydarzenie organizowała pierwszy raz.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Moje wystapienie do ministra infrastruktury w sprawie drogi S-10:

 

Szanowny Panie Ministrze!
Na posiedzeniu Parlamentarnego Zespołu ds. Budowy Drogi S10, które odbyło się w dniu 13 lutego, pytałem kiedy można spodziewać się złożenia przez GDDKiA wniosku do Eurostat, w sprawie zaopiniowania realizacji w formule PPP odcinka Bydgoszcz – Toruń tej drogi ekspresowej, z uwagi na wskazanie uzyskania takiej opinii przez Radę Ministrów jako warunku koniecznego.
 

Cala interpelacja

 • Prace nad wojewódzką strategią toczą się wolniej niż zakładano

  Istnieje prawdopodobieństwo, że nową Strategię Rozwoju Województwa do 2030 roku Sejmik Województwa uchwali w przyszłym roku. Główną przyczyną przedłużenia prac jest epidemia COVID-19, która utrudniła organizacje spotkań konsultacyjnych. Pierwotny plan zakładał uchwalenie nowej strategii mniej więcej jesienią.

 • Od soboty bez maseczek

  W przypadku, jeżeli będziemy zachowywać dystans w odległości 2 metrów od siebie, nie będziemy musieli nosić maseczek. Zniesienie tej restrykcji zapowiedział dzisiaj premier Mateusz Morawiecki. Nowe regulacje wejdą już od soboty 30 maja.

Wiadomości z regionu